Co nowego

Nowe działania w związku z piątą falą pandemii

materiały prasowe KPRM

materiały prasowe KPRM

21.01.2022 r.

Ogólnodostępne, bezpłatne testy na obecność koronawirusa dostępne w aptekach, większa liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19, badanie u lekarza POZ w ciągu 48 godzin od uzyskania pozytywnego wyniku testu  - dla osób powyżej 60 lat, a także skrócenie kwarantanny. To niektóre zmiany i działania, które w związku z piątą falą pandemii zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.


W piątek, 21 stycznia odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Zapowiedziano podczas niej nowe działania i zmiany w systemie ochrony zdrowia w związku z piątą falą pandemii koronawirusa. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.
 

Testy na COVID-19 w aptekach


Od 27 stycznia każdy będzie mógł sprawdzić, czy nie został zakażony koronawirusem. W aptekach będzie można bezpłatnie i bez skierowania wykonać test antygenowy.
 
Testy będą wykonywane w aptekach, które spełniają standardy bezpieczeństwa, czyli mają wydzielone pomieszczenie, w którym można przeprowadzić badanie.

Koszt testów w całości pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. Wyniki będą wprowadzane do systemu ewidencji i dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta.

Badania dla osób 60+ chorych na COVID-19


Wszystkie osoby, które mają więcej niż 60 lat i chorują na COVID-19, mogą liczyć na badanie u lekarza POZ w ciągu 48 godzin od uzyskania pozytywnego testu na obecność koronawirusa.

Wizyta może odbyć się w domu pacjenta.
Grafika informująca o obowiązkowym badaniu osób powyżej 60 lat, które chorują na COVID-19 // materiały KPRM

Krótsza kwarantanna


Wprowadzane zmiany dotyczą także okresu kwarantanny. Osoby, które przechodzą COVID-19 bezobjawowo, będą zwalniane z kwarantanny po 7 dniach, jeśli uzyskają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Szczegółowe informacje na ten temat zostaną wskazane w rozporządzeniu ministerstwa zdrowia.

Grafika informująca o skróceniu kwarantanny do 7 dni // materiały KPRM

Większa baza łóżkowa


W przypadku wzrostu zachorowań baza łóżkowa w szpitalach dla pacjentów z COVID-19 będzie zwiększana. W zależności od potrzeb zmiany będą przebiegać w trzech etapach:

I etap – zwiększenie bazy łóżek COVID-owych do 40 tys.,
II etap – zwiększenie bazy łóżek COVID-owych  do 60 tys.,
III etap – przekształcanie szpitali w miarę zapotrzebowania – z możliwością hospitalizacji w każdym szpitalu w kraju.

Grafika informująca o zwiększaniu bazy łóżkowej w szpitalach dla osób z COVID-19 // materiały KPRM

Ponadto premier zalecił też pracownikom administracji publicznej, w tym samorządowej, przejście na pracę w trybie zdalnym.

Więcej informacji o zmianach oraz działaniach związanych z piątą falą pandemii można znaleźć na stronie www.gov.pl.