Co nowego

O gdyńskiej mobilności na Kongresie Regionów

Wojciech Szczurek był jednym z prelegentów panelu poświęconego tematowi mobilności, fot. kongresregionow.pl

Wojciech Szczurek był jednym z prelegentów panelu poświęconego tematowi mobilności, fot. kongresregionow.pl

Kilkudziesięciu włodarzy największych polskich miast, w tym także prezydent Gdyni, debatuje i wymienia poglądy na kluczowe kwestie związane z rozwojem podczas Kongresu Regionów we Wrocławiu. Wojciech Szczurek był jednym z prelegentów panelu poświęconego mobilności.

Kongres Regionów to duże, dwudniowe wydarzenie poświęcone polskim samorządom, a przede wszystkim – stojącym przed nimi wyzwaniom. Włodarze największych miast spotykają się we Wrocławiu na dziesiątej edycji kongresu, dyskutując tym razem wokół tematów rozwojowych, kluczowych dla samorządów: przestrzeni, otwartości, mobilności, środowiska, finansów i strategii sięgających 2030 roku.

Gdyńskie spojrzenie na mobilność


Na miejscu pojawiło się m.in. kilkudziesięciu włodarzy i przedstawicieli jednostek budżetowych z największych ośrodków miejskich w Polsce, wymieniając chociażby Poznań, Białystok czy Łódź. We Wrocławiu pojawił się także prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, który był jednym z prelegentów panelu poświęconego kwestii mobilności. Razem z prezydentem Szczurkiem głos w kontrdebacie prowadzonej przez Piotra Kozaneckiego, szefa działu wiadomości Onetu zabrali prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak i prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Kontrdebata na temat mobilności, od lewej Piotr Kozanecki, Wojciech Szczurek, Jacek Jaśkowiak i Arkadiusz Chęciński, fot. kongresregionow.pl

Goście poruszyli wszystkie kluczowe kwestie związane z poruszaniem się po polskich miastach: od komunikacji publicznej i zmian w strefach płatnego parkowania, przez nowe środki transportu współdzielonego, wymieniając chociażby elektryczne hulajnogi czy rower miejski aż po kwestie dostępności dla osób z niepełnosprawnością.

- Pojawia się aspekt wpisania nowych, mobilnych funkcji do naszego sposobu myślenia. Do tego, żebyśmy, szanując się nawzajem i widząc różne perspektywy funkcjonalności, tak projektowali przestrzeń publiczną, budynki i nasze miasto, żeby były jak najbardziej przyjazne. Miasto to wspólnota – mówił o kwestii dostępności prezydent Wojciech Szczurek.

Prezydent odniósł się też m.in. do przykładu Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni i tego, jak sprawnie zorganizowany na przestrzeni lat system pozwala na przekonywanie mieszkańców do korzystania ze wspólnego środka transportu.

- Narzędzia tworzą znakomite możliwości rozwoju, ale kluczowe są dane. Z jednej strony bierzemy udział w wielkim wyścigu o jakość. Pasażerowie komunikacji publicznej w naszych miastach jeżdżą w nowoczesnym taborze. Rozejrzyjmy się w miastach Europy zachodniej, naprawdę nie musimy mieć dzisiaj kompleksów. Natomiast zbieranie twardej wiedzy o prawdziwym i konkretnym ruchu powoduje, że skuteczniej i efektywniej zarządzamy komunikacją – zaznaczył podczas kontrdebaty prezydent Gdyni.

W gronie najlepszych w Polsce


Debaty to nie wszystko – Kongres Regionów to także gala, na której wręczane są nagrody dla samorządów. Poznaliśmy laureatów rankingów prowadzonych przez prestiżowy „Forbes”, a ponadto Najlepszych Prezydentów Miast n15 na podstawie rankingu przygotowanego przez „Newsweek”. Na wysokim, 11. miejscu w grupie najlepszych włodarzy miast w skali kraju znalazł się Wojciech Szczurek.

Wojciech Szczurek odbiera nagrodę za 11. miejsce w rankingu, fot. kongresregionow.pl

Wszyscy nagrodzeni w rankingu N15 prowadzonym przez Newsweek, fot. kongresregionow.pl


Głównym organizatorem Kongresu Regionów 2019 jest Ringier Axel Springer Polska, jeden z największych wydawców prasy w Polsce.

  • ikonaOpublikowano: 12.06.2019 10:37
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.06.2019 12:56
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze