Co nowego

Obiegnie Polskę pod patronatem prezydenta Gdyni

Rozciąganie przed biegiem // archiwum prywatne, fot. Mariusz Czuryński

Rozciąganie przed biegiem // archiwum prywatne, fot. Mariusz Czuryński

Wioletta Czuryńska biega od pięciu lat. Teraz wyznaczyła sobie nowe cele. Zamierza obiec województwo pomorskie i finalnie Polskę. Chce to zrobić dla kobiet, aby dać im siłę i przypomnieć, że mogą zrealizować wszystko to, czego pragną. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek objął oba projekty biegowe patronatem.


Gdynianka Wioletta Czuryńska wyznaczyła sobie cel: w latach 2022-2023 obiegnie dookoła Polskę i to możliwie najbliżej granic.

Jednak zanim to nastąpi, pobiegnie dookoła województwa pomorskiego. W przyszłym roku w kwietniu planuje pokonać dystans ponad 1092 km w dwa tygodnie. Do mety chce dotrzeć 5 maja - w dniu swoich 45. urodzin.

- Pięć lat temu „nieopatrznie” obiecałam synowi, że zrobię IronMana. Moje słowo jest dla mnie ważne, a słowo dane dziecku - szczególnie. Tak zaczęła się moja przygoda z bieganiem. Najpierw powoli, pomalutku, aby rozkochać się całkiem i zapragnąć więcej. Wcześniej nie biegałam, pracowałam jak doradca klienta i dużo przemieszczałam się samochodem – opowiada o swoich początkach Wiola Czuryńska.

I tak pojawiło się marzenie. Podczas jednego z biegów zapragnęła zrobić coś innego, wyjątkowego, czego jeszcze nikt nie zrobił: pobiec dookoła naszego kraju najbliżej jego granic.

Wiola Czuryńska rozpoczęła przygotowania. Zwiększyła treningi, zmieniła sposób żywienia i rozpoczęła współpracę z fizjoterapeutą. Zdecydowała, że skoro Jerzy Górski pobiegł dla Monaru, to ona pobiegnie dla kobiet.

Kilka miesięcy później Kamila Rowińska otworzyła Fundację Kobieta Niezależna, której misją jest wspieranie kobiet w ich rozwoju. Czuryńska niezwłocznie skontaktowała się z fundacją, aby móc biegać pod jej patronatem.

Pierwszym testem sprawdzającym było obiegnięcie Gdyni i zrealizowała go dwukrotnie. Drugi to uczestnictwo w wyzwaniu Attiq Virrrtual Ultra Challenge. Każdy z dwóch etapów to 475 km biegu. Organizatorzy wyznaczają na ich pokonanie 30 dni. Gdynianka pierwszy z nich przebiegła w 10, a drugi - ze względu na chorobę - w 26 dni. Realizacja tego wyzwania dała jej drugie miejsce na świecie wśród kobiet, a pierwsze w kategorii pań powyżej 40. roku życia.

Teraz ostatnim testem będzie obiegnięcie województwa pomorskiego. Start i meta będą w Gdyni.
 

Kim jest Wiola Czuryńska?


Jest kobietą, która swoją energią zaraża innych. Lubi występować publicznie oraz działać w wolontariacie. Pomaga Fundacji Nadaktywni, stowarzyszeniu Przytulny Domek, stowarzyszeniu Festiwalu Biegowego Ultra-Way oraz Fundacji Kobieta Niezależna.

Jest mamą 3 chłopaków i od 24 lat żoną tego samego mężczyzny. To także autorka książki „Tronditle” i bohaterka „7-dróg, rozmowy o poszukiwaniu życiowej misji” pióra Anny Maruszeczko. Zawodowo tworzy skuteczne i łatwe w obsłudze strony internetowe dla przedsiębiorców.

Czuryńska jest kobietą, która zmieniła swoje życie. I choć jeszcze niedawno nie była sportowcem - stała się nim, bo tak sobie właśnie postanowiła.


Wiola Czuryńska w czasie sesji zdjęciowej Shootit. Biegnie przez pole.
Na zdj. Wiola Czuryńska, fot. Shootit

Gdyńską biegaczkę wspierają również: firma AronPharma, Gabriel - Salon Urody Ewy Sidor oraz psychodietetyk Katarzyna Dereń
 

Więcej informacji o Wioli Czuryńskiej można znaleźć:

  • ikonaOpublikowano: 13.12.2020 16:12
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.12.2020 17:36
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze