Co nowego

Orłowska Parada Niepodległości

Parada Niepodległości w Orłowie // fot. Lechosław Dzierżak

Parada Niepodległości w Orłowie // fot. Lechosław Dzierżak

Wzdłuż ulicy Orłowskiej, od przystanku SKM pod Domek Żeromskiego, przeszła dzielnicowa parada niepodległości w Orłowie. W wydarzeniu wzieli udział m.in. uczniowie orłowskich szkół i seniorzy.
 
Uroczysty pochód ulicą Orłowską odbył się w tym roku po raz trzeci. Inicjatorem wydarzenia są uczniowie i grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 8. Licznie biorą w nim udział również uczniowie pozostałych orłowskich szkół – m.in. IX LO, Ekonomika i Zespołu Szkół Plastycznych. Niepodległość świętowali również przedstawiciele orłowskiego Klubu Seniora, radni miasta z tego okręgu i radni dzielnicy. Na czele pochodu szedł prezydent Wojciech Szczurek.
 
- Po 123 latach zaborów, 11 listopada 1918 roku, Polska odzyskała wolność i niepodległość. Tak dla prawdy historycznej warto przypomnieć, że Polska potrzebowała jeszcze ponad dwa lata, aby Pomorze również wróciło do Polski, aby ziemie Gdyni i Orłowa stały się integralną częścią kraju. Dla całej Polski jest to moment symboliczny i ważny. Cieszę się, że Gdynia jest miejscem takiego radosnego świętowania – mówił podczas parady prezydent Wojciech Szczurek. – Jednym z najpiękniejszych symboli tego stulecia jest właśnie nasze miasto. Gdynia, która powstała z wioski rybackiej, właśnie dzięki temu, że Polska odzyskała dostęp do morza. Tutaj Polacy zrealizowali jeden z najpiękniejszych polskich projektów, nowoczesny port i miasto. Warto do tego wracać. My gdynianie jesteśmy dumni z naszej historii i każdy z nas powinien o tym pamiętać – dodał.
 
Po uroczystym przemarszu, przy Domku Żeromskiego, odbył się program artystyczny przygotowany przez uczniów każdej ze szkół uczestniczących w wydarzeniu. Tego dnia podobna parada przeszła również przez Chwarzno. Tam inicjatorem wydarzenia była Szkoła Podstawowa nr 48. Wspólna parada dla wszystkich gdynian wystartuje natomiast w niedzielę, 11 listopada w samo południe, spod gdyńskiego dworca.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 09.11.2018 15:00
  • ikona

    Autor: Lechosław Dzierżak (l.dzierzak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.11.2018 15:06
  • ikonaZmodyfikował: Lechosław Dzierżak
ikona

Zobacz także

Najnowsze