Co nowego

Paczki z żywnością trafią do potrzebujących gdynian

Na dużym stole leżą granatowe torby z napisem

W Centrum Aktywności Seniora przygotowano 500 paczek dla potrzebujących // fot. Przemysław Kozłowski

14.04.2022 r.

Wielkanocne śniadanie dla potrzebujących mieszkańców miasta to już tradycja. W tym roku odbędzie się ono w Zespole Sportowych Szkół Ogólnokształcących przy ul. Władysława IV 54. Nie zabraknie świątecznych potraw, a goście otrzymają także paczki z żywnością. W Centrum Aktywności Seniora trwa właśnie przygotowywanie pakunków.


Śniadanie wielkanocne dla samotnych i potrzebujących gdynian zaplanowano 17 kwietnia o godz. 8.00. Ze względu na remont dolnego kościoła oo. Franciszkanów spotkanie wyjątkowo odbędzie się na sali gimnastycznej Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących w Gdyni przy ul. Władysława IV 54.

Na wielkanocnym stole pojawią się tradycyjne świąteczne potrawy – żurek, biała kiełbasa, jajka, pasztet czy bigos, a także wielkanocne ciasta. Wszystko to sprawi, że goście będą mogli poczuć prawdziwie świąteczną atmosferę. Na tym jednak nie koniec. Od miasta otrzymają również specjalny dar – paczki z żywnością.

– Gdyńską tradycją jest to, że staramy się pomagać wszystkim potrzebującym, samotnym, mieszkańcom Gdyni, którzy szczególnie w święto powinni czuć się jedną wielką rodziną. Cieszymy się, że po dwóch latach wracamy do naszej gdyńskiej tradycji i będziemy wspólnie z mieszkańcami Gdyni spędzać święta wielkanocne. Śniadanie tradycyjnie o godz. 8:00. Przygotowujemy potrawy ciepłe, ciasta, desery, żeby te święta były rzeczywiście tradycyjne. Przygotowani jesteśmy na 500 gości. Osoby, które przyjdą w niedzielę na nasze śniadanko, dostaną też oczywiście świąteczne paczki – mówi Bożena Zglińska, dyrektor Centrum Aktywności Seniora w Gdyni.W paczkach znaleźć można typowe dla świąt wielkanocnych produkty. Mają one odzwierciedlać to, co można znaleźć na tradycyjnym, polskim stole. To m.in. żurek, mięso czy ciasta.

– Przygotowujemy te paczki dla osób, które same nie są w stanie przygotować sobie świąt. Gdynia od zawsze pomaga. W naszym mieście osoby potrzebujące, ubogie i samotne mogą zawsze liczyć na wsparcie – mówi Barbara Kwiatkowska z Centrum Aktywności Seniora w Gdyni.

Organizacją śniadania wielkanocnego zajęli się pracownicy CAS oraz Gdyńskiego Centrum Sportu. W działaniach wspierają ich także harcerze Okręgu Pomorskiego ZHR, parafialny zespół Caritas, który działa w kościele oo. Franciszkanów oraz wolontariusze zaprzyjaźnieni z CAS.

fot. Przemysław Kozłowski
W gdyńskim CAS przygotowano paczki dla potrzebujących // fot. Przemysław Kozłowski