Co nowego

„Pan Tadeusz” wkrótce na gdyńskiej scenie

Zakończyły się próby do spektaklu „Pan Tadeusz” w interpretacji Bałtyckiego Teatru Różnorodności // fot. Sebastian Mul

Zakończyły się próby do spektaklu „Pan Tadeusz” w interpretacji Bałtyckiego Teatru Różnorodności // fot. Sebastian Mul

27.04.2021 r.

A gdyby tak przenieść się na chwilę do Soplicowa? Zadbają o to artyści Bałtyckiego Teatru Różnorodności, który działa przy Gdyńskim Centrum Kultury. Grupa zakończyła próby do spektaklu „Pan Tadeusz”. To opowieść o Polsce, przyjaźni i miłości w mniej klasycznym wydaniu. Przedstawienie reżyseruje Tomasz Podsiadły. Premiera wkrótce.


Mimo że nie możemy się cieszyć sztuką na żywo, nie oznacza to, że gdyńskie instytucje kultury zupełnie przestały pracować. Wręcz przeciwnie. W Gdyńskim Centrum Kultury praca wre. Właśnie zakończyły się próby do spektaklu „Pan Tadeusz”. Bałtycki Teatr Różnorodności już wkrótce zaprezentuje swoją interpretację epopei Adama Mickiewicza. Premiera miała się odbyć w niedzielę, 25 kwietnia. Plany te pokrzyżowały jednak wprowadzone przez rząd obostrzenia.
 
Jaka będzie gdyńska odsłona „Pana Tadeusza”? Twórcy inspirowali się spektaklem Adama Hanuszkiewicza z 1991 roku, który odbił się głośnym echem w Trójmieście.
 
– Nasz „Pan Tadeusz” pewnie będzie inny od tego, który mógłby być spodziewany. To ogromne dzieło. My wybraliśmy niewielki fragment. Wielką inspiracją był  tu spektakl Teatru Miejskiego z 1991 roku w reżyserii Adama Hanuszkiewicza, w którym zresztą jako młody chłopak, bardzo dawno temu, grałem. Skupiliśmy się przede wszystkim na relacjach międzyludzkich, żeby pokazać polskość taką, jaka jest naprawdę. Ona ma wiele odcieni i kolorów. Chcemy pokazać szlachetność i to nasze nadęcie i zadęcie, które towarzyszy nam od zawsze i pewnie będzie towarzyszyło. Myślę, że te dwa wątki to główne płaszczyzny, na których się opieraliśmy, tworząc to przedstawienie – mówi Tomasz Podsiadły, reżyser spektaklu.Spektakl powstał we współpracy ze Szkołą Muzyczną I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni. Jej uczniowie są odpowiedzialni za warstwę muzyczną przedstawienia.

Czego mogą spodziewać się widzowie? W przedstawieniu więcej jest z teatru formy niż z teatru naturalistycznego.
– Będzie przekornie – momentami bardzo poważnie, tam, gdzie jest to konieczne, ale też śmiesznie, zaczepnie i prowokacyjnie. Na pewno to nie będzie spektakl lekturowy, jak mogłoby się nam wydawać. Wydaje mi się, że widz, który będzie oglądał to przedstawienie, powinien znać „Pana Tadeusza” – przynajmniej mniej więcej, żeby wyrobić sobie zdanie na temat tego, co widzi na scenie. Będę się starać prowokować widza – dodaje Podsiadły.

– Nasza interpretacja teatralna „Pana Tadeusza” to opowieść lekka, zabawna, ale osadzona na osi historycznej i z wydarzeniami istotnymi dla tego okresu. Zapraszamy – mówi Sylwia Ogryzek, aktorka, odtwórczyni roli Ochmistrzyni.
 
A zatem gdyński „Pan Tadeusz” będzie opowieścią o Polsce, przyjaźni i miłości, ale w mniej klasycznym wydaniu. Aktorzy chcą też zwrócić uwagę na piękno naszego kraju.
 
– Tadeusz zwraca nam uwagę na to, abyśmy docenili piękno, które mamy na wyciągnięcie ręki. Nie musimy wsiadać do samolotu, ani daleko jechać, wystarczy rower czy plecak i możemy widzieć piękno – mówi Paweł Denc, aktor, odtwórca roli Tadeusza.
 
Co było największym wyzwaniem dla aktorów?
 
– Temat jest sporym wyzwaniem dla nas wszystkich. Muszę przyznać, że miałem spory dylemat, czy podjąć się tego zadania, szczególnie ze względu na słownictwo – to nie jest prosty język. To spore wyzwanie i satysfakcja z tego jest ogromna, dzięki temu, że po ciężkiej pracy osiągamy taki efekt – dodaje Denc.
 
„Pana Tadeusza” będzie można oglądać na deskach Gdyńskiego Centrum Kultury w Konsulacie Kultury. O dacie i formie premiery poinformujemy, kiedy tylko zostanie ona ustalona.
 
– W niedzielę zamiast zagrać premierę, zarejestrowaliśmy spektakl. I zobaczymy, co będzie pierwsze - czy uda nam się wyemitować spektakl w wersji online, czy zagramy z publicznością, czego bym sobie i zespołowi życzył – mówi Podsiadły.
 
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Gdyńskiego Centrum Kultury.
 
„Pan Tadeusz”

Gdyńskie Centrum Kultury/ Konsulat Kultury

Reżyseria: Tomasz Podsiadły
Scenografia: Agnieszka Szewczyk
Kostiumy: Karolina Bryl
Asystent reżysera: Sylwia Ogryzek
Obsada: Paweł Denc, Piotr Rogalski, Witold Klonowski, Michał Delik, Marcin Kiełt, Tomasz Dąbrowski, Adam Mordz, Jakub Gaweł, Agata Braun, Sylwia Ogryzek, Ewelina Statkiewicz, Iza Morawska, Dorota Połom, Karolina Bryl, Weronika Koszałka, Anna Górna, Monika Zawistowska, Helena Sutton, Asia Sętkowska.

  • Zdjęcie z próby generalnej spektaklu "Pan Tadeusz". Scena zbiorowa. Na pierwszym planie Ochmistrzyni grana przez Sylwię Ogryzek // fot. Sebastian Mul
  • Zdjęcie z próby generalnej spektaklu "Pan Tadeusz". Scena zbiorowa. Na pierwszym planie Tadeusz i panny // fot. Sebastian Mul
  • Zdjęcie z próby generalnej spektaklu "Pan Tadeusz". Robak obierający jabłko // fot. Sebastian Mul
  • Zdjęcie z próby generalnej spektaklu "Pan Tadeusz". Scena zbiorowa. Na pierwszym planie Tadeusz i Telimena // fot. Sebastian Mul
  • Zdjęcie z próby generalnej spektaklu "Pan Tadeusz". Scena zbiorowa. Na pierwszym planie panny // fot. Sebastian Mul