Co nowego

Pierwsze w sezonie jajo u Bryzy i Bosmana

Przed sokolimi rodzicami okres inkubacji//mat. pras. PGE Energia Ciepła S.A.

Przed sokolimi rodzicami okres inkubacji//mat. pras. PGE Energia Ciepła S.A.

Choć za oknem śnieg, a zimny wiatr szczypie w policzki, u gdyńskich sokołów czuć już wiosnę. W piątkowy ranek Bryza zniosła pierwsze w tym sezonie jajo. To już tradycja ptasiej pary z wieży elektrociepłowni – w ubiegłym roku pierwsze jajo pojawiło się tutaj 9 marca.  


Bryza i Bosman to para sokołów wędrownych, które od lat zamieszkują apartament zlokalizowany na kominie gdyńskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. Co ciekawe, sokoły mieszkają tu cały rok, zupełnie inaczej, niż wskazywałaby na to ich nazwa. Wędrówki są domeną młodych ptaków, które szukają dla siebie miejsca.
Co roku para wydaje na świat potomstwo. Bryza składa od 2 do 4 jaj. W tym sezonie pierwsze pojawiło się w gnieździe 10 marca o godz. 10.45. Przed sokolimi rodzicami okres inkubacji. Będą wysiadywać jajo na zmianę przez okres od 32 do 37 dni. Pierwsze pisklę powinno wykluć się zatem w połowie kwietnia. Nim to jednak nastąpi, w gnieździe pojawią się prawdopodobnie kolejne jaja. Jeśli nie wydarzy się nic niepokojącego, Bryza może w pełni liczyć na partnera. Bosman jest wierny i odpowiedzialny. Nie wszystkie sokolice mają takie szczęście. Bywa, że sokoli panowie wykazują się niefrasobliwością. Dla jaj wystawionych na chłód przedwiośnia to wielkie niebezpieczeństwo.

W pierwszej połowie maja młode ptaki zostaną przebadane i zaobrączkowane przez doświadczonych ornitologów. Wtedy poznamy ich płeć, nadane zostaną także imiona. Przed nami zatem interesujący czas w życiu gdyńskich sokołów wędrownych.

Poczynania Bryzy, Bosmana i ich potomstwa, w tym właśnie fascynujący okres lęgowy, oglądać można dzięki kamerom internetowym zamontowanym przy wlocie do gniazda i wewnątrz niego. Wszystko dzięki zaangażowaniu Grupy PGE oraz Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. To właśnie na prowadzonej przez tę organizację stronie www.peregrinus.pl można na żywo podglądać ptaki. Transmisja jest dostępna przez całą dobę.

Gdyńskie sokoły to trzynastoletni Bosman i dwa lata młodsza Bryza. Ptaki od dekady rezydują w naszym mieście. Pierwsza w Gdyni pojawiła się samica, która przyleciała tu w 2013 roku z oddalonego o 376 km Neustrelitz (Niemcy). Samiec dołączył do niej niedługo później. Przybył z Wrocławia. W ciągu ostatnich lat wydali na świat liczne potomstwo. W siedmiu ostatnich sezonach w ich gnieździe wykluło się ponad 20 młodych sokołów i sokolic. Młode ptaki są obrączkowane, a ich imiona wyłaniane w konkursie.
Gniazdo Bosmana i Bryzy znajduje się na kominie gdyńskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. Spółka od lat angażuje się w ochronę tego gatunku. Podobnych gniazd jest w Polsce kilkanaście. Znajdują się m.in. w Poznaniu, Płocku, Gdańsku, Warszawie, Wałbrzychu, Toruniu, Włocławku czy Głogowie.
 
Trzymamy kciuki za Bryzę i Bosmana.

  • ikonaOpublikowano: 13.03.2023 11:07
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.03.2023 12:34
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze