Co nowego

Plażowe książki krążą w najlepsze

Turyści i mieszkańcy chętnie szukają książek dla siebie, fot. Kamil Złoch

Turyści i mieszkańcy chętnie szukają książek dla siebie, fot. Kamil Złoch

To dobra opcja na leniwe, słoneczne popołudnie, ale też na nieco mniej pogodne dni na gdyńskiej plaży. Od początku lipca po bulwarze regularnie krąży bibliorower, czyli mobilny punkt bookcrossingowy miejskiej biblioteki. Sprawdzamy, jaką popularnością cieszy się letnie czytelnictwo i ile książek poszło już w miejski obieg.

Za nami już kilka tygodni, od kiedy gdyński bibliorower można zobaczyć w akcji na Bulwarze Nadmorskim. Pracownicy Biblioteki Gdynia dwa razy w tygodniu ładują książki do specjalnego kufra w rowerze towarowym i ruszają wzdłuż gdyńskiej plaży, zachęcając do czytania i wymiany lektur na książki, które zalegają w domowej biblioteczce.

To pomysł, który mocno promuje ideę bookcrossingu i uczy gdynian oraz turystów ciekawego podejścia do czytelnictwa. Za każdym razem bibliorower wydaje danego dnia po kilkadziesiąt książek. Nie znamy dokładnej liczby, ale od początku lipca „drugie życie” dostało już w ten sposób kilkaset różnych tytułów.- Najczęściej to książki, które wzięły się właśnie z akcji bookcrossingowych. W każdej z naszych filii mamy taki punkt. Codziennie można oddać w nich książki, wymienić się, a przy okazji wakacji wychodzimy z nimi do mieszkańców i turystów, na plażę – wyjaśnia Zuzanna Gajewska z Biblioteki Gdynia. - Mamy tutaj oczywiście lżejszą literaturę, czyli kryminały, literaturę obyczajową czy romanse, które kojarzą się z wakacyjną lekturą, ale mamy też literaturę piękną czy poradniki, tak aby każdy znalazł coś dla siebie – mówi.

Wystarczy kilkadziesiąt metrów przejażdżki wzdłuż bulwaru, żeby znaleźć potencjalnego czytelnika. Zainteresowani chętnie przeglądają tytuły, pytają o szczegóły akcji, poznają zasady bookcrossingu i wybierają książkę dla siebie.

- Najczęściej ludzie są pozytywnie zaskoczeni tym, że można książkę po prostu dostać, że nie trzeba za nią zapłacić. Większe zainteresowanie jest przy okazji naszych wydarzeń, minął Nadmorski Plener Czytelniczy i wtedy faktycznie wiele osób było przygotowanych na wymianę – mówi Zuzanna Gajewska.

Przystań Książki na plaży miejskiej, fot. Kamil Złoch


Sama mobilna biblioteka to nie wszystko – od początku wakacji na plaży działa też Przystań Książki, czyli strefa zorganizowana przez Bibliotekę Gdynia.

- Nasze parasole chronią przed słońcem, jak i przed deszczem. Książki są tutaj codziennie, letnia czytelnia działa od 10:00 do 18:00, chyba że jest naprawdę spora ulewa, wówczas strefa jest nieczynna. Każdego dnia coś się dzieje, od warsztatów, przez koncerty i spotkania autorskie aż po teatrzyki. Dokładny program jest na naszej stronie i facebooku – zachęca Gajewska.

Program wydarzeń jest dostępny tutaj.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Zobacz także

Najnowsze