Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Pomoc dla obywateli Ukrainy – powstał praktyczny poradnik

Jedna ze stron poradnika w języku ukraińskim // fot. Magdalena Śliżewska

Jedna ze stron poradnika w języku ukraińskim // fot. Magdalena Śliżewska

Wielu obywateli Ukrainy szuka schronienia w naszym kraju, uciekając przed wojną. Przekraczając polską granicę, wybierają różne kierunki. Część z tych osób przybywa również do Gdyni i całego Trójmiasta. Na miejscu potrzebują wielowymiarowego wsparcia oraz informacji, na jaką pomoc mogą liczyć. Dlatego przygotowaliśmy niezbędnik informacyjny, dzięki któremu uchodźcy łatwiej odnajdą się w nowej sytuacji. Poradnik jest dostępny na stronie gdynia.pl w polskiej i ukraińskiej wersji językowej.


Oni uciekają z ogarniętego wojną kraju, a my chcemy pomóc im przetrwać ten trudny czas. Obywatele Ukrainy, którzy przybywają do polskich miast, często nie mają wiele. Ponadto znajdują się w obcym kraju i muszą szybko odnaleźć się w nowym miejscu i dostosować do sytuacji. Potrzebują wsparcia, ale przede wszystkim informacji, na co mogą liczyć. Gdynia chce im w tym pomóc. W tym celu powstał specjalny poradnik.

– Pierwsze dni i tygodnie w nowym miejscu bywają trudne. Obywatele Ukrainy, którzy uciekają do Polski przed wojną, często nie znają języka i lokalnych przepisów, szczególnie teraz, kiedy w związku z sytuacją dynamicznie się one zmieniają. Dlatego przekraczając granicę naszego kraju i udając się do różnych miast, potrzebują oni przede wszystkim informacji, co dalej. Z myślą o nich przygotowaliśmy poradnik, w którym łatwo i szybko można znaleźć informacje na temat pobytu w naszym kraju i wsparcia, jakie oferuje Gdynia. Mogą z niego korzystać również mieszkańcy naszego miasta, którzy chcieliby pomóc Ukraińcom tu, na miejscu – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

To niezbędnik informacyjny, który podzielono na kilka działów. Można tam znaleźć informacje na temat legalnego pobytu w naszym kraju, a także dowiedzieć się, jak znaleźć pracę. Są również osobne rozdziały o gdyńskiej infolinii i miejskiej zbiórce najpotrzebniejszych rzeczy dla obywateli Ukrainy, bezpłatnych przejazdach koleją i komunikacją miejską, poradach prawnych czy wsparciu medycznym i psychologicznym dla uchodźców. Zamieszczono tam również linki do przydatnych stron internetowych oraz minisłowniczek polsko-ukraiński.

Poradnik jest dostępny na stronie gdynia.pl w polskiej i ukraińskiej wersji językowej. Dzięki temu mogą z niego korzystać wszyscy zainteresowani – nie tylko Ukraińcy, ale i gdynianie, którzy chcieliby pomóc przybyszom.

Informacje zawarte w poradniku będą na bieżąco aktualizowane.

Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanymi materiałami.

Poradnik – wersja w języku polskim:
Poradnik PL

Допомога громадянам України - інформаційний довідник
Poradnik UKR

  • ikonaOpublikowano: 02.03.2022 15:40
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.03.2022 10:45
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Najnowsze