UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie.  UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie. 
Co nowego

Pomóż jeżom przetrwać zimę

fot. materiały promocyjne

fot. materiały promocyjne

20.10.2021 r.

Zima to czas, kiedy wiele zwierząt zapada w sen zimowy. Wśród nich są również jeże. Jesienią te śliczne i sympatyczne zwierzątka szykują sobie schronienie, w którym będą mogły bezpiecznie przezimować. Możemy ich w tym pomóc, angażując się w inicjatywę „Jeż w Wielkim Mieście. Usyp kopczyk”.


Do akcji „Jeż w Wielkim Mieście. Usyp kopczyk” zapraszają uczniowie z Leśnych Klas Szkoły Podstawowej nr 48 w Gdyni im. prof. Kazimierza Demela wraz z nauczycielkami - Agnieszką Papiewską i Aliną Żuchowską-Leszczyńską. Udział w niej wziąć może każdy gdynianin, ale i nie tylko. Idea jest prosta – w naszym ogrodzie, działce czy na skwerach miejskich usypmy kopczyk z liści i zostawmy go do wykorzystania przez jeże.Jesień to czas, kiedy jeże przygotowują się do zimowego snu. W tym celu poszukują schronienia i materiałów na jego budowę. Człowiek żyje coraz bardziej sterylnie, niszcząc dzikie przestrzenie wokół siebie. Pięknie zadbane ogrody, wyczyszczone z liści trawniki, które są naturalnym schronieniem dla jeży, uniemożliwiają tym zwierzętom na znalezienie zimowego domu.

Uczniowie z SP48 na Chwarznie-Wiczlinie proponują, by grabiąc liście pozostawić w ustronnym miejscu kopczyki, z którym skorzystać będą mogły jeże. Opadłe listowie można zebrać w kopczyk także na swojej działce, miejskim skwerze czy nawet w okolicy miejsc naszych spacerów. Zostawmy trochę dzikiej przestrzeni ze stertą chrustu lub kopcem liści. W każdym z tych miejsc może przezimować jeż!

fot. pexels.com

Każdy, kto przygotuje kopczyk z myślą o jeżach, może zrobić mu zdjęcie i przesłać na maila jezzwielkimmiescie@gmail.com lub opublikować na facebookowym profilu akcji „Jeż w Wielkim Mieście”. Nadesłane zdjęcia pomogą zachęcić innych mieszkańców do przyłączenia się do akcji! Kampania „Jeż w Wielkim Mieście. Usyp kopczyk” trwa od 18 października do końca listopada. Honorowym patronatem objął ją Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, Gdynia Rodzinna oraz Nadleśnictwo Gdańsk.

fot. materiały promocyjne