Co nowego

Przy szkołach będzie bezpieczniej

Nowe rozwiązania wypracowane przez komisję podniosą poziom bezpieczeństwa przy gdyńskich szkołach, fot. Kamil Złoch

Nowe rozwiązania wypracowane przez komisję podniosą poziom bezpieczeństwa przy gdyńskich szkołach, fot. Kamil Złoch

Specjalna komisja, która wypracowuje dobre standardy ruchu przy gdyńskich szkołach rozpoczyna kolejny rok działania i zamierza intensywnie pracować nad nowymi pomysłami. Przewodniczyć jej będzie Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. Wspólnie z m.in. przedstawicielami ZDiZ, ZKM i służb mundurowych będzie można wprowadzić w życie dobre wzorce – od nowej, bezpiecznej infrastruktury po promocję komunikacji publicznej.

Komisja ds. standaryzacji wymogów zagospodarowania i organizacji ruchu przy szkołach – tak nazywa się organ doradczy prezydenta Gdyni, który od 2017 analizuje bezpieczeństwo gdyńskich uczniów przy wszystkich placówkach. Do tej pory m.in. przeanalizowano sytuację przy kilkudziesięciu gdyńskich placówkach i zebrano dane w formie obszernej dokumentacji. Jako jeden z kluczowych problemów wymienia się duże natężenie ruchu samochodowego w pobliżu szkół.

Wybrane zostaną na początek trzy placówki, przy których możliwe będzie wprowadzenie pilotażowego modelu zmian dla poprawy bezpieczeństwa. Powstanie też harmonogram kolejnych działań, pod uwagę brane są między innymi autorskie systemy nagradzania najbardziej skutecznych szkół czy dodatkowe rozwiązania dot. komunikacji miejskiej.

Nowy przewodniczący komisji ds. standaryzacji wymogów zagospodarowania i organizacji ruchu przy szkołach, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju Marek Łucyk, fot. Kamil Złoch

- Wierzę, że wspólnie z komisją możemy zrobić wiele dobrego, szczególnie dla najmłodszych uczniów, którzy są przecież bardziej narażeni na różne niebezpieczne sytuacje w drodze do szkoły. Zaczynamy intensywne prace, na początek zbieramy wszystko, co udało się wcześniej przeanalizować i przy kolejnych spotkaniach możemy już podjąć konkretne kroki. Jest sporo pomysłów, na pewno warto będzie popracować nad infrastrukturą przy szkołach, jako miasto powinniśmy też zdecydowanie postawić na promocję komunikacji publicznej i rowerów jako środka transportu dla dzieci, przekonując rodziców, że nie zawsze podwożenie pociech pod samą szkołę jest bezpieczne – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju i nowy przewodniczący komisji.

W skład komisji wchodzą przedstawiciele organów i instytucji, które bezpośrednio są związane z kwestiami bezpieczeństwa – od Zarządu Dróg i Zieleni, przez organizacje pozarządowe i pełnomocnika prezydenta ds. bezpieczeństwa, aż po Zarząd Komunikacji Miejskiej, Straż Miejską i policję. Wszystko po to, żeby zdiagnozować największe problemy i skutecznie szukać oraz wprowadzać rozwiązania – zarówno te infrastrukturalne, jak przejścia dla pieszych czy dodatkowe oświetlenie, jak i te, które mogą w większym stopniu uświadamiać samych uczniów i ich rodziców.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 01.02.2019 15:34
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.02.2019 15:07
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona

Najnowsze