Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa  Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa 
Co nowego

Rowerowa majówka z dzieckiem

Rowerowa majówka z dzieckiem

Rowerowa majówka z dzieckiem

30.04.2018 r.

Rower- jeden z najwspanialszych wynalazków człowieka- zwłaszcza kiedy warunki do jazdy na dwóch kółkach są tak dobre jak w Gdyni. Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was kilka propozycj zarówno dłuższych, jak i krótszych tras rowerowych, na które możecie się wybrać wraz ze swoimi pociechami.

Pętla Kacze Łęgi

Bardzo krótka, ale bardzo atrakcyjna pętla rowerowa prowadząca wokół rezerwatu przyrody Kacze Łęgi – wzdłuż potoków Kaczej i Źródło Marii. Ciekawym miejscem na trasie jest polana Krykulec – ulubione miejsce odpoczynku wielu mieszkańców gdyńskich osiedli, gdzie można stosunkowo niedaleko od miasta rozkoszować się ciszą i spokojem na łonie przyrody. Niezapomniana natomiast jest przejażdżka wzdłuż potoku, którego bieg w tym miejscu objęty jest ścisłą ochorną. Widoki są piękne, woda szumi, wokół mnóstwo ptaków. Warto się wybrać, tym bardziej, że jest to trasa bardzo łatwa i może ją pokonać każdy, zarówno dorosły jak i dziecko, na jakimkolwiek rowerze.

Długość: 1,5 km
Nawierzchnia: drogi leśne
Przyczepka: tak
Trasa dla najmłodszych: tak
Czas przejazdu: ok. 15 minut
Poziom trudności: bardzo łatwa
Atrakcje na trasie: Rezerwat Kacze Łęgi
Miejsca odpoczynku: polana Krykulec


Trasa przebiega przez leśno-florystyczny Rezerwat Kacze Łęgi. Został utworzony w dolinie Kaczego Potoku na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w granicach dzielnicy Mały Kack. Głównym celem jest ochrona dobrze zachowanego łęgu wiązowego z ciekawym drzewostanem i bogatym runem. Na obszarze rezerwatu stwierdzono około 210 gatunków roślin naczyniowych, a kilka z nich podlega ścisłej lub częściowej ochronie. Sporą część występującej flory stanowią rośliny typowe dla terenów górskich i podgórskich.  W Kaczych Łęgach  znajduje się też wiele pomników przyrody.

Pętla Chwarzno -Wiczlino

Bardzo łatwa i przyjemna trasa. Idealna dla rodzin z dziećmi, nawet tymi małymi, które korzystają z przyczepek. Na trasie znajduje się niewielki plac zabaw na osiedlu Witomino, który może uprzyjemnić wycieczkę naszym pociechom. Można również skorzystać z boiska do piłki nożnej znajdującego się na osiedlu Chwarzno. Trasa ma nieznaczne nachylenia i dobrą nawierzchnię, więc można ją pokonać każdym rowerem i w każdym wieku. Dodatkowo na odcinkach leśnych mamy do dyspozycji dosłownie co kawałek ławki, na których można odpocząć. Trasa wiedzie częściowo znakowanymi szlakami rowerowymi (niebieski i zielony). Szlak niebieski to główny szlak Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, którym dostaniemy się również do Gdańska lub Wejherowa. Polecana szczególnie dla początkujących rowerzystów.


 
Długość: 4,9 km
Nawierzchnia: drogi leśne, drogi rowerowe
Przyczepka: tak
Trasa dla najmłodszych: tak
Czas przejazdu: ok. 30 min.
Poziom trudności: łatwa
Atrakcje na trasie: plac zabaw na Witominie, boisko do piłki nożnej na Chwarznie, lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
Miejsca odpoczynku: wiata wypoczynkowa na skrzyżowaniu dróg leśnych na Witominie, ławki

Pętla Port

Krótka pętla w północnej części miasta. Obejmuje przejazd Estakadą Rowerową skąd rozpościera się ciekawy widok na portowe tereny Gdyni. Trasa nadaje się dla najmłodszych uczestników, jednak należy wziąć pod uwagę nachylenie na Estakadzie Kwiatkowskiego oraz ruch pojazdów ciężkich na ulicy Kontenerowej, gdzie trzeba skorzystać z jezdni.Długość:
4 km
Nawierzchnia: drogi rowerowe, drogi asfaltowe
Przyczepka: tak
Trasa dla najmłodszych: tak
Czas przejazdu: ok. 30 min.
Poziom trudności: łatwa
Atrakcje na trasie; przejazd i widok z estakady rowerowej, port
Miejsca odpoczynku: brakę

Pętla Oksywie

Łatwa pętla rowerowa prowadząca po terenie dzielnicy Oksywie. Atrakcją jest tu  Kościół św. Michała Archanioła, który jest najstarszą świątynią w mieście. Jeśli zboczymy z trasy by przejechać kilkaset metrów ul. Muchowskiego dotrzemy do cmentarza Marynarki Wojennej z obeliskiem pamięci gen. Orlicz-Dreszera, wielką miną morską i wspaniałym widokiem na morze. Z kolei z punktów widokowych w rejonie Osady Rybackiej można podziwiać niepowtarzalną panoramę Zatoki Puckiej oraz …tajną bazę Formozy, jednostki specjalnej Marynarki Wojennej umiejscowioną w dawnej torpedowni. Z Osady Rybackiej zejdziemy też nad samo morze – plażę i bulwar spacerowy. Warta uwagi jest też sama Osada, gdzie czas się jakby zatrzymał w miejscu. Nadal mamy tu wyciągnięte na plażę sieci, kutry rybackie i przystań, w której możemy kupić rybę z porannego połowu.

Długość: 6,2 km
Nawierzchnia: drogi rowerowe, drogi polne, płyty yomb
Przyczepka: tak
Trasa dla najmłodszych: tak
Czas przejazdu: ok. 1 godz.
Poziom trudności: łatwa
Atrajkcje na trasie: Kościół pw. św. Michała Archanioła, Osada Rybacka, punkty widokowe


Pętla Osowa

Krótka i dość łatwa trasa leśna, której atrakcją są przede wszystkim lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Trasa częściowo pokrywa się ze znakowanym szlakiem rowerowym czerwonym, którym możemy kontynuować przejażdżkę w kierunku dzielnicy Wielki Kack i osiedla Fikakowo. Pod drodze mijamy malownicze mokradła Zarosłe Łąki i podmokłe Końskie Łąki – polodowcowe pamiątki Gdyni.

Długość:
4 km
Nawierzchnia:
drogi leśne
Przyczepka:
tak
Trasa dla najmłodszych:
tak
Czas przejazdu:
ok. 30 minut
Poziom trudności:
średnia
Atrakcje na trasie:
Zarosłe Łąki, Końskie Łąki, lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
Miejsca odpoczynku:
ławeczka

Końskie Łąki to śródleśna  podmokła łąka, będąca pozostałością jeziora polodowcowego. Szczegóolnie piękna jest wiosną i latem, gdy kwitną tu rdest wężownik, firletka poszarpana, tojeść bukietowa czy kuklik zwisły. Rosną tu też chronione storczyki. Spotkamy również rusałki (motyle) czy wielkiego pająka kołosza wielobarwnego i rzadkie chrząszcze takie jak pętlak pstrokaty czy kruszczyca złotawka.

  • Pętla Kacze Łęgi
  • Pętla Chwarzno-Wiczlino
  • Pętla Port
  • Pętla Oksywie
  • Pętla Osowa