Co nowego

Rozbudowa SP nr 48 coraz bliżej

Umowę na rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 48 podpisali wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz oraz Stanisław Krupa i Jacek Sowiński z Konsorcjum „Krupa-Tysand” // fot. Paweł Kukla

Umowę na rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 48 podpisali wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz oraz Stanisław Krupa i Jacek Sowiński z Konsorcjum „Krupa-Tysand” // fot. Paweł Kukla

12.07.2021 r.

Sale lekcyjne, pokoje do nauki indywidualnej, szatnie i pokój nauczycielski – to wszystko znajdzie się w nowym, trzykondygnacyjnym budynku, który powstanie w ramach rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 48 na Chwarznie-Wiczlinie. Podpisano właśnie umowę z wykonawcą inwestycji Konsorcjum „Krupa-Tysand”. Koszt inwestycji to przeszło 12 milionów złotych.


Zachodnia części Gdyni intensywnie się rozwija, a wraz z nią tamtejsza oferta edukacyjna. Dzieje się tak m.in. dzięki dużym inwestycjom. Jedną z nich jest rozbudowa Szkoła Podstawowa nr 48 przy ul. Jowisza na Chwarznie.

- Ta rozbudowa z pewnością pozytywnie wpłynie nie tylko na jednozmianowość, ale będziemy mogli wykorzystać potencjał znakomitej kadry nauczycielskiej, pracowników obsługi administracji czy dyrekcji tej właśnie placówki. Jestem przekonany, że niejedna młoda osoba znajdzie tutaj miejsce, w którym odkryje swoje pasje i będzie je rozwijać – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.


W ramach inwestycji powstanie trzykondygnacyjny budynek wraz z łącznikiem pomiędzy nową a starą konstrukcją. Na trzech poziomach o łącznej powierzchni 1643 m2zmieści się 13 sal lekcyjnych w tym jedna do nauki gotowania, 3 pokoje do zajęć indywidualnych, pokój nauczycielski, a także szatnie i toalety. Dzięki windzie budynek będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

- Nowe skrzydło w formule „zaprojektuj i wybuduj” pozwoli na zwiększenie ilości sal lekcyjnych dla wszystkich dzieciaków z naszej dzielnicy, ale przede wszystkim dopełni potrzeby tej szkoły wynikające z dynamicznego rozwoju najbliższego rejonu tejże szkoły. Natomiast nie będą to zwykłe sale lekcyjne. Mówimy z jednej strony o 13 salach do prowadzenia zajęć, 3 salach do pracy indywidualnej, ale i takich elementach, jak zielony taras, łącznik z istniejąca zabudową czy rozwiązania związane z energooszczędnym korzystaniem z całej przestrzeni – Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.
Projekt budynku, który powstanie w ramach rozbudowy SP nr 48 // materiały UM Gdyni
Projekt budynku, który powstanie w ramach rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 48 // materiały UM Gdyni

W nowym budynku zastosowanych zostanie kilka interesujących rozwiązań, takich jak, chociażby zielony taras na szczycie łącznika, panele fotowoltaiczne na dachu budynku czy sala przeznaczona specjalnie nauki gotowania. Znajdzie się w niej przestrzeń na dużych rozmiarów lodówkę, szafę na naczynia oraz cztery stanowiska do prac kuchennych.

- Projekt zakłada dodatkową salę komputerową, dodatkowe pomieszczenia dla nauczycieli do prac terapeutyczno-specjalistycznych, salę do gotowania. Do tego kilka pomieszczeń będzie można powiększać, dając szansę na organizowanie imprez czy dla dzielnicy, czy dla szkoły – Bogdan Zajdziński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 48 w Gdyni.
Inwestycja, przeprowadzana w trybie „zaprojektuj i wybuduj” warta jest przeszło 12 milionów złotych. W wyniku przetargu wyłoniono już wykonawcę robót. Zostało nim Konsorcjum „Krupa-Tysand”, które złożyło najkorzystniejszą ofertę. Prace projektowe zakończą się na przełomie 2021 i 2022 roku, natomiast w przyszłym roku budynek zostanie oddany do użytku.

Na zdjęciu od lewej: dyrektor Szkoły Podstawowej nr 48 - Bogdan Zajdziński, wiceprezydent Gdyni - Bartosz Bartoszewicz, Jakub Ubych - wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni // fot. Paweł Kukla
Na zdjęciu od lewej: dyrektor Szkoły Podstawowej nr 48 - Bogdan Zajdziński, wiceprezydent Gdyni - Bartosz Bartoszewicz, Jakub Ubych - wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni // fot. Paweł Kukla