Co nowego

Rozświetlona spirala w Śródmieściu

Kolaż dwóch zdjęć. Po lewej brama kamienicy, na suficie widoczny świecący geometryczny neon. W tle ulica i przejeżdżające auto

Nowy neon rozświetla przejście przy skrzyżowaniu ul. Abrahama z ul. Armii Krajowej, fot. Rafał Kołsut / Traffic Design

13.01.2021 r.

Był już neon z flagami kodu sygnałowego na Wzgórzu św. Maksymiliana, teraz pora na Śródmieście. W charakterystycznym przejściu pod kamienicą na rogu ul. Abrahama i Armii Krajowej pojawiła się rozświetlona spirala. To kolejna estetyczna zmiana, za którą stoją projektanci z gdyńskiego Traffic Design.


W detalu siła – wiedzą o tym członkowie stowarzyszenia Traffic Design, którzy ciągle szukają w miejskiej przestrzeni punktów, którym można, dzięki drobnym zmianom, nadać szczególnego klimatu. Do listy lokalizacji, w których pasjonaci designu zaznaczyli swoją obecność, dołączyło przejście pod budynkiem przy skrzyżowaniu ulic Abrahama i Armii Krajowej.

Nowy neon rozświetla przejście przy skrzyżowaniu ul. Abrahama z ul. Armii Krajowej, fot. Rafał Kołsut / Traffic Design

Od teraz na bardziej kameralną część ulicy Abrahama prowadzi świecący po zmroku neon. Umieszczono go w bramie kamienicy, pod którą biegnie ulica. To instalacja utrzymana w minimalistycznym stylu, bazująca na wyobraźni odbiorców. Jej najbardziej charakterystycznym elementem jest kształt, który przypomina słynną złotą spiralę.

- Spirala to krzywa, która z jednej strony poprzez swoją regularność i obliczalność dobrze wpisuje się w architekturę modernistyczną. Jednocześnie poza porządkiem ma w sobie coś niepowtarzalnego, dzięki czemu może stanowić przełamanie formy – wyjaśnia Monika Domańska z Traffic Design.

Za projekt nowego neonu w Śródmieściu odpowiada Jacek Wielebski z Traffic Design. Samą realizacją zajęły się z kolei Gdyńskie Laboratorium Neonu Artystycznego oraz Karak Studio z Gdyni. Miasto Gdynia sfinansowało instalację.

Przypomnijmy, że wcześniej, w połowie grudnia, nowe neony pojawiły się też w bramie przy ulicy Biskupa Domnika - „łączniku” między biblioteką miejską i aleją Zwycięstwa a wewnętrzną częścią dzielnicy Wzgórze św. Maksymiliana. W projekcie wykorzystano flagi międzynarodowego kodu sygnałowego (MKS), a zadanie zrealizowano w ramach Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej.

Poniżej mapa z zaznaczoną lokalizacją nowego neonu przy ul. Abrahama – warto zobaczyć na własne oczy, jak prezentuje się w ciemnościach.