Od 15 stycznia trwa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Wszystkie niezbędne informacje związane ze szczepieniami w Gdyni można znaleźć w specjalnie utworzonej zakładce #GDYNIASIĘSZCZEPI. Od 15 stycznia trwa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Wszystkie niezbędne informacje związane ze szczepieniami w Gdyni można znaleźć w specjalnie utworzonej zakładce #GDYNIASIĘSZCZEPI.
Co nowego

Rusza przebudowa węzła drogowego w Śródmieściu

Rusza przebudowa układu ulic Tadeusza Wendy, Węglowej, Portowej i św. Piotra, fot. Marcin Mielewski

Rusza przebudowa układu ulic Tadeusza Wendy, Węglowej, Portowej i św. Piotra, fot. Marcin Mielewski

20.03.2019 r.

To bardzo dobra wiadomość dla kierowców. Ruszają prace na jednym ze strategicznych węzłów komunikacyjnych w Gdyni. Przebudowie ulegnie układ ulic Tadeusza Wendy, Węglowej, Portowej i św. Piotra. W związku z tym od czwartku, 21 marca na tym obszarze będzie obowiązywała zmieniona organizacja ruchu. Wykonawcą inwestycji jest firma budowlano-drogowa MTM, która na zlecenie firm deweloperskich: Invest Komfort i PB Górski przebuduje obecny układ ulic wraz z infrastrukturą techniczną. Wartość inwestycji to blisko 10,5 mln zł brutto. Zgodnie z umową wykonawca ma 16 miesięcy na oddanie skrzyżowania do użytku.

Przecięcie ulic T. Wendy, Węglowej, Portowej i św. Piotra stanowi jedną z ważniejszych arterii Gdyni, zarówno dla mieszkańców, jak i dla transportu ciężarowego. Rozpoczynające się właśnie prace znacząco wpłyną na przemieszczanie się w tej części miasta - będzie bezpieczniej i łatwiej. Przede wszystkim zmodyfikowane zostanie połączenie ulic. Obecny układ ulegnie uproszczeniu. Zastąpi go tradycyjne, czterowylotowe skrzyżowanie. W jego obrębie powstanie także sygnalizacja świetlna, co znacząco usprawni organizacje ruchu. 

Inwestycja to również dobra wiadomość dla rowerzystów i pieszych. Ul. Węglowa (na odcinku od skrzyżowania z ul. Portową do ulicy Bernarda Chrzanowskiego) zostanie wyłączona z ruchu samochodowego i zamieniona w deptak przeznaczony dla amatorów dwóch kółek i przechodniów.

Rozpoczynające się prace znacząco wpłyną na przemieszczanie się w tej części miasta - będzie bezpieczniej i łatwiej.
Jakich zmian w organizacji ruchu możemy się spodziewać?

W związku z pracami kierowcy powinni przygotować się na czasowe zmiany w organizacji ruchu. Jutro, 21 marca zamknięciu ulegnie ul. Wendy na odcinku pomiędzy ulicami św. Piotra i Bernarda Chrzanowskiego. Ruch z ul. Wendy zostanie skierowany na ul. Węglową. Zamknięta zostanie także ul. św. Piotra na odcinku pomiędzy ul. Wendy a budynkiem nr 21. Ruch z tej ulicy zostanie skierowany w ul. św. Wojciecha. Zmiany obejmą także lokalizację przystanku autobusowego „Portowa”, który zostanie przeniesiony na ul. Węglową. Realizacja tego etapu robót ma zakończyć się w czerwcu. 

Inwestorami przebudowy skrzyżowania są firmy deweloperskie: Invest Komfort i PB Górski, które w jego pobliżu realizują dwa projekty budowlane. Na zaawansowanym etapie jest budowa, za którą odpowiada Invest Komfort. Na skrzyżowaniu ulic Portowej i Wendy powstaje nowe osiedle mieszkaniowe. Portova, bo tak nazywa się inwestycja, nawiązuje prostymi i geometrycznymi formami do modernistycznych tradycji Gdyni. Charakterystyczna, ponad 50-metrowa dominanta widoczna z ulicy Świętojańskiej domknie perspektywę Placu Kaszubskiego. W osiedle zostanie też wkomponowany odrestaurowany, zabytkowy budynek. 
Portova nawiązuje prostymi i geometrycznymi formami do modernistycznych tradycji Gdyni, fot. materiały prasowe
Drugą inwestycję realizuje firma PB Górski. Będzie to budynek mieszkalny, z częścią usługową na parterze. Obiekt powstanie przy ul. św. Piotra. Obecnie inwestycja jest na wczesny etapie realizacji, trwają prace ziemne.
Drugą inwestycję realizuję firma PB Górski. Będzie to budynek mieszkalny, z częścią usługową na parterze, fot. materiały prasowe