Co nowego

Rusza trzeci etap Parku Centralnego

Rozpoczyna się ostatni etap Parku Centralnego w Gdyni, wiz. Arch-Deco

Rozpoczyna się ostatni etap Parku Centralnego w Gdyni, wiz. Arch-Deco

Dziesiątki nowych drzew, dziesiątki tysięcy krzewów i kwiatów, zielona strefa wypoczynku ze stawem i fontanną, obiekt gastronomiczny i nowoczesny, podziemny parking – tak w skrócie będzie wyglądał ostatni, trzeci etap budowy gdyńskiego Parku Centralnego. W najbliższych dniach ruszają już pierwsze prace na placu budowy.


W styczniu tego roku poznaliśmy wykonawcę trzeciego etapu Parku Centralnego, a lada dzień rozpoczną się prace – to ostatnia część nowego, zielonego terenu rekreacji w samym środku miasta.

Trzeci etap obejmuje rozległy teren sięgający od pawilonu przy skateparku aż do skrzyżowania alei marsz. Piłsudskiego z ulicą Świętojańską. Przypomnijmy, że to zadanie, dzięki któremu nowa przestrzeń rekreacji i wypoczynku zyska zupełnie nową infrastrukturę – staw z fontanną, który zimą będzie pełnić funkcję lodowiska, obiekty gastronomiczne, zielone polany piknikowe, boisko i oczekiwany przez mieszkańców podziemny parking na około 270 samochodów.

Tysiące nowych nasadzeń


Podstawą Parku Centralnego będzie inwestycja w starannie dobraną, estetyczną zieleń. Podobnie jak w przypadku poprzednich etapów – pierwszego i drugiego – jeszcze na etapie przygotowań dołożono starań, aby zachować jak największą część istniejącego, wieloletniego drzewostanu i wykorzystać jego walory. Przed procesem inwestycyjnym drzewom przyjrzeli się dokładnie specjaliści z Wydziału Ogrodnika Miasta, wskazując wśród nich te, które są w dobrym stanie i mogą nadal istnieć bez zagrożenia dla użytkowników parku.

Pozostałe zostaną z nawiązką zastąpione nowymi nasadzeniami, które dobrano tak, aby tworzyły atrakcyjną, zieloną kompozycję w nowej przestrzeni. Trzeci etap Parku Centralnego to łącznie kilkadziesiąt nowych drzew, w tym m.in. sosen czarnych i pospolitych, platanów, skrzydłorzechów, grujeczników japońskich, jarząbów, wiśni, jabłoni, wierzb czy grabów pospolitych.

To także nowe gatunki krzewów, których pojawi się łącznie kilkanaście tysięcy: hortensji, wierzb purpurowych, jaśminowców, tawlin jarzębolistnych, róż, dereni czy mahonii. Całości dopełni kilkadziesiąt tysięcy pnącz i kwiatów, od winorośli japońskiej po popularne narcyzy i tulipany oraz różne gatunki ozdobnych traw i bylin.
Na zlecenie wykonawcy ornitolodzy przed rozpoczęciem prac przyjrzeli się też gniazdowaniu ptaków, stąd część niezbędnych robót odbędzie się dopiero po przeniesieniu gniazd.

Rekreacja, wypoczynek i aktywność


Zgodnie z założeniami, trzeci etap gdyńskiego Parku Centralnego ma służyć przede wszystkim funkcjom wypoczynku i rekreacji. Mieszkańcy będą mogli odpocząć w cieniu drzew i obcować z naturą w samym sercu miasta. Część z nowych trawników zaplanowano z myślą o piknikowaniu. Znajdą się też miejsca przystosowane do rodzinnego, bardziej aktywnego wypoczynku – zabaw na świeżym powietrzu czy wspólnych gier.

Przestrzeń będzie też przyjazna i dostępna dla osób z niepełnosprawnościami, podobnie jak sama infrastruktura podziemnego parkingu. Całość połączy się z odświeżonym przez prywatnego inwestora skwerem Plymouth. Obecny parking przed siedzibą urzędu miasta zamieni się w zielony skwer z miejskimi meblami.

Przypomnijmy, że zgodnie z rozstrzygniętym na początku roku przetargiem, wykonaniem trzeciego (ostatniego) etapu Parku Centralnego zajmie się firma Budimex. Całość kosztuje 63,4 mln zł.

  • ikonaOpublikowano: 30.03.2022 15:58
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.03.2022 16:52
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze