Co nowego

Stacja SKM w Orłowie przejdzie gruntowną modernizację

Tak obecnie wygląda peron stacji SKM Gdynia Orłowo // fot. Sławomir Okoń

Tak obecnie wygląda peron stacji SKM Gdynia Orłowo // fot. Sławomir Okoń

Kolejna gdyńska stacja Szybkiej Kolei Miejskiej zmieni swoje oblicze. Tym razem mowa o przystanku Gdynia Orłowo. To dobra informacja dla mieszkańców i turystów, którzy wysiadając na tej stacji, łatwo mogą dostać się do plaży, orłowskiego molo czy parku Kolibki. Spółka PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście właśnie ogłosiła przetarg na realizację tej inwestycji.


Orłowo – jedna z najchętniej odwiedzanych przez mieszkańców i turystów dzielnic Gdyni. Niezapomniany widok molo i klifu to prawdziwa wizytówka naszego miasta. Wkrótce dojazd do tej dzielnicy i jej atrakcji będzie znacznie wygodniejszy. Wszystko za sprawą modernizacji znajdującej się tu stacji Szybkiej Kolei Miejskiej. Przystanek Gdynia Orłowo zostanie gruntownie wyremontowany. Ogłoszono właśnie przetarg na wykonanie prac. Oferty można składać do 27 września do godziny 10:00.

W ramach inwestycji zaplanowano przebudowę układu torowego w rejonie peronu, a także samego peronu – wymianę nawierzchni, budowę wiaty przykrywającej cały przystanek, a także montaż elementów małej architektury i – co niezwykle ważne – windy przy południowym wejściu na stację, której do tej pory brakowało.

Obecnie zejście z peronu to schody do przejścia podziemnego. Po modernizacji stacji dostępna będzie również winda // fot. Sławomir Okoń
Obecnie zejście z peronu to schody do przejścia podziemnego. Po modernizacji stacji dostępna będzie również winda // fot. Sławomir Okoń

Bryła powstanie w miejscu obecnie istniejącego peronu. Będzie nowy fundament oraz krawędzie. Skorygowana zostanie geometria przystanku. Jego środkowa część ma być zwężona i wyprostowana, co zapewni większą widoczność drużynom pociągowym, a tym samym – zwiększy bezpieczeństwo.

Zejście z peronu od strony południowej – a zatem od galerii handlowej „Klif” oraz Sopotu – nadal będzie prowadzić schodami do przejścia podziemnego. Teraz zostaną one jednak doposażone w windę przystosowaną do przewozu osób z niepełnosprawnością, a także rowerów. To element, którego do tej pory brakowało przy południowym wyjściu ze stacji.

Peron, schody prowadzące do przejścia podziemnego oraz winda będą zadaszone wiatą. Zniknie asfaltowa nawierzchnia, która jest w złym stanie. Projekt zakłada ułożenie nowej – z prefabrykowanych, antypoślizgowych elementów betonowych. Wytyczone zostaną również strefy zagrożenia przy obu krawędziach peronu, a także dotykowe ścieżki dla osób niewidomych i słabowidzących. Będą one prowadzić do schodów i wind, a także innych istotnych elementów stacji.

Na przystanku przewidziano montaż dwóch wiatrołapów, koszy na odpadki oraz łącznie dziesięciu ławek. Całość uzupełni oznakowanie peronu, gabloty informacyjne, a także dotykowe panele z informacjami dla osób niewidomych i słabowidzących.

Remont stacji Gdynia Orłowo to kolejne zadanie inwestycyjne w ramach projektu „Budowa zintegrowanego systemu monitorowania bezpieczeństwa oraz zarządzania informacją na linii kolejowej nr 250 wraz z modernizacją budynku Dworca Podmiejskiego w Gdyni Głównej oraz peronów na linii kolejowej nr 250”.

fot. Sławomir Okoń

  • ikonaOpublikowano: 26.08.2021 15:10
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.08.2021 09:17
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze