Co nowego

„Stancja” z kolejną nagrodą

W filmie Adriana Apanela główne role zagrali Jakub Zająć i Agnieszka Warchulska (na zdjęciu), fot. kard z filmu „Stancja”

W filmie Adriana Apanela główne role zagrali Jakub Zająć i Agnieszka Warchulska (na zdjęciu), fot. kard z filmu „Stancja”

23.06.2022 r.

Kolejny sukces absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Reżyser Adrian Apanel i jego film „Stancja” doceniono na VI Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Satyrycznych „Pyszadło”. Produkcja otrzymała nagrodę dla najlepszego polskiego filmu krótkometrażowego.


Ogólnopolski Festiwal Filmów Satyrycznych „Pyszadło” to przegląd polskiego i światowego kina, który odbywa się w Mogilnie. W jego ramach są prezentowane filmy dokumentalne, krótkometrażowe, pełnometrażowe oraz zagraniczne, w których satyra stanowi istotny element dyskursu ponadpokoleniowego oraz stymuluje rozwój aktywizmu społecznego na rzecz lepszego świata.

Najlepsze produkcje są nagradzane. Festiwalowe jury przyznaje laury w kategoriach: „Najlepszy polski film pełnometrażowy”, „Najlepszy polski film krótkometrażowy”, „Najlepszy polski film dokumentalny” oraz „Najlepszy film zagraniczny”. Wyróżniający się twórcy otrzymują także nagrodę dziennikarzy oraz nagrodę organizatorów.

6. edycja festiwalu trwała od 15 do 19 czerwca. Podczas niedzielnej, wieczornej gali wręczono nagrody. Za najlepszy polski film krótkometrażowy uznano „Stancję” w reżyserii absolwenta Gdyńskiej Szkoły filmowej – Adriana Apanela.

To kolejna nagroda dla tego filmu. W kwietniu br. produkcję doceniono na 27. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki filmowej „Prowincjonalia” we Wrześni. Reżyser odebrał wtedy statuetkę Jańcia Wodnika dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego. Z kolei w maju Apanel otrzymał Galion Gdyński właśnie za scenariusz i reżyserię „Stancji”.

„Stancja” to opowieść o młodym chłopaku, który szuka pokoju na wynajem. Pewnego dnia puka do drzwi starego domu. Otwiera mu ubrana w szlafrok właścicielka. Kobieta najpierw chce się pozbyć gościa, ale gdy dowiaduje się, że chodzi o wynajem, zgadza się oprowadzić go po willi. Stancja okazuje się zapuszczona, a każdy kolejny pokój jest coraz dziwniejszy. Chłopak chce się stamtąd wydostać, ale to nie takie proste.

W filmie młody twórca obsadził m.in. Agnieszkę Warchulską, Jakuba Zająca czy Michała Pielę.

Film powstał w ramach programu Studia Munka „Trzydzieści minut”, który możliwia on młodym filmowcom debiut fabularny w profesjonalnych warunkach. Jego premiera odbyła się w 2021 roku na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Później można go było zobaczyć na wielu polskich i międzynarodowych festiwalach. Brał udział m.in. w Konkursie Filmów Krótkometrażowych podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.