Co nowego

Startuje kolejna edycja konkursu Explory

fot. materiały prasowe Explory.pl

fot. materiały prasowe Explory.pl

22.11.2021 r.

Pierwszy etap 11. edycji Konkursu Naukowego Explory rozpocznie się w 16 szkołach w całej Polsce, w tym także w Gdyni. Już 2 grudnia w III Liceum Ogólnokształcącym odbędzie się Szkolny Festiwal Naukowy Explory, podczas którego uczniowie zaprezentują własne projekty badawcze i wynalazki.


Konkurs Naukowy Explory jest skierowany do młodych pasjonatów nauki i technologii, którzy pragną zaprezentować ekspertom swoje projekty badawcze. Co roku biorą w nim udział dziesiątki zdolnych i utalentowanych osób z całej Polski. Szkolne i regionalne etapy prowadzą do wielkiego finału, który od lat odbywa się w Gdyni. Na laureatów czekają cenne nagrody. Zwycięzcy ostatniej edycji, która zakończyła się w październiku br., otrzymali m.in. stypendia naukowe na rozwój zgłoszonych projektów. Część laureatów weźmie też udział w konkursach międzynarodowych.

– Minął nieco ponad miesiąc od zakończenia tegorocznej edycji konkursu. Wielki finał jak zawsze odbył się podczas Gdynia Explory Week. Tymczasem startujemy już z rekrutacją do kolejnej edycji naukowych zmagań. 2 grudnia w III Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni odbędzie się Szkolny Festiwal Naukowy Explory. To pierwszy z trzech etapów konkursu. Explory to wyjątkowa inicjatywa, którą Gdynia wspiera od lat. Z podziwem obserwujemy śmiałe i innowacyjne pomysły, jakie prezentują młodzi naukowcy. To bardzo ważne, by ich wspierać. Oni i ich projekty już niedługo będą kształtować rzeczywistość wokół nas – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
fot. Kamil Złoch

Etapy szkolne odbędą się aż w 16 placówkach z całej Polski. Festiwal zagości również w dwóch innych pomorskich miastach: Kwidzynie i Słupsku. Poza tym na jego trasie znalazły się także: Tarnów, Jastrzębie Zdrój, Białystok, Grudziądz, Połaniec, Milicz, Jarosław, Gliwice, Rybnik, Łódź, Szczecin oraz dwukrotnie Warszawa.

Najlepsze projekty zaprezentowane na szczeblu szkolnym – wybrane przez jury – dostaną się do regionalnego etapu Konkursu Naukowego Explory 2022. W organizację gdyńskiego Szkolnego Festiwalu Naukowego Explory zaangażują się uczniowie z pracowni innowacyjnej 3LAB oraz wolontariusze.

Explory to największy konkurs naukowy w Polsce, w którym mogą wziąć udział osoby w wieku od 13 do 20 lat. Każda edycja to przeszło 150 projektów. Wśród uczestników rokrocznie są również gdyńscy uczniowie. Podczas minionej edycji w krajowym finale znalazły się dwa zespoły z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Igor Rusiecki i Artur Kamieniecki zaprezentowali projekt nowoczesnego drona portowego USV „Czajka”, którego zadaniem jest kontrola czystości wód w basenach portowych. Drugim z gdyńskich projektów był ExtremeBox, autorstwa Roberta Miśkiewicza, Bartosza Kostarczyka i Jana Łubińskiego. Uczniowie zaprojektowali urządzenie, które umożliwi pomiary parametrów geofizycznych (w tym meteorologicznych) prowadzonych w miejscach trudno dostępnych lub nieosiągalnych dla konwencjonalnych stacji. Celem ich działań było stworzenie wieloparametrowego systemu pomiarowego, używanego w warunkach ekstremalnych, działającego autonomicznie i przez jak najdłuższy czas.

Autorzy projektów co roku walczą o cenne nagrody. Najlepsi młodzi naukowcy otrzymują stypendia na rozwój konkursowego projektu. Podczas zakończonej w październiku 10. edycji do zdobycia było: 10 000, 7000 i 5000 złotych. To jednak nie wszystko. Laureaci konkursu mają możliwość reprezentowania Polski na największym konkursie naukowym na świecie, czyli Regeneron International Science and Engineering Fair w USA.

Szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć na stronie www.explory.pl.