Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni.  Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni. 
Co nowego

Startuje „Pociąg do Miasta”

Zdjęcie promujące spektakl „Mury krzyczą albo uliczna śpiewka”, który otworzy tegoroczną edycję festiwalu „Pociąg do Miasta” // fot. Łukasz Giza

Zdjęcie promujące spektakl „Mury krzyczą albo uliczna śpiewka”, który otworzy tegoroczną edycję festiwalu „Pociąg do Miasta” // fot. Łukasz Giza

08.08.2022 r.

To będzie kulturalny tydzień. Od 8 do 13 sierpnia w Gdyni zagości 8. edycja festiwalu „Pociąg do Miasta”. Miejskie przestrzenie staną się scenografią i tłem dla artystów. Będzie można zobaczyć plenerowe przedstawienia w wykonaniu sześciu teatrów offowych z całej Polski. Festiwal otworzą pokazy spektakli „Mury krzyczą albo uliczna śpiewka” Nieformalnego Kolektywu Czy oraz „A ja żyję bardzo” Fundacji pod Sukniami. Natomiast w niedzielę, 14 sierpnia odbędą się prezentacje w ramach projektu „Odyseja Schulzowska 2022”. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.


Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Pociąg do Miasta” to sześć dni spotkań z teatrem. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Stacja Sanatorium”. W ten sposób organizatorzy chcą pokazać, że teatr może być świetną kuracją i dawać wytchnienie. Widzowie zobaczą autorskie recepty na choroby rzeczywistości, będą uczestniczyć w podróży do światów, które wymagają popuszczenia cugli wyobraźni i stanowią nieoczywisty komentarz do rzeczywistości.
 
Spektakle tradycyjnie będą prezentowane w starannie dobranych, nieoczywistych przestrzeniach miasta. Powstała specjalna internetowa mapa, na której zaznaczono wszystkie festiwalowe lokalizacje.
 
– Chcemy, żeby festiwalowe sceny korespondowały z treścią i formą przedstawień. Wybrane lokalizacje mają pobudzać do poszukiwania ich nowych znaczeń i inspirować do długich i wartościowych rozmów o sztuce – informują organizatorzy festiwalu.„Pociąg do Miasta” nadjedzie już dziś, 8 sierpnia i będzie zabierać widzów w kulturalną podróż aż do 13 sierpnia. W tym czasie offowe grupy teatralne z Wrocławia, Szczecina, Krakowa i Gdyni zaprezentują sześć spektakli. Każdy z nich zostanie wystawiony dwa razy. Pokazy będą się odbywać wieczorem. Start o godz. 21.00.
 
Festiwal otworzą pokazy dwóch sztuk – równocześnie w dwóch różnych miejscach. Pierwsza propozycja to spektakl „Mury krzyczą albo uliczna śpiewka” Nieformalnego Kolektywu Czy z Wrocławia. Scenografią będzie patio Podwórka Art przy Klubie Muzycznym „Ucho” (ul. św. Piotra 2). Z kolei na patio Konsulatu Kultury (ul. Jana z Kolna 26) będzie można zobaczyć przedstawienie „A ja żyję bardzo” Fundacji pod Sukniami ze Szczecina.

Zdjęcie promujące spektakl „A ja żyję bardzo”, który otworzy 8. edycję festiwalu "Pociąg do Miasta" // fot. Michał Wojtarowicz
 
Kolejne dni to okazja do obejrzenia „Nie/znajomych” Teatru Gdynia Główna oraz sztuki „Echa” Teatru Migro z Krakowa. Pierwszy spektakl zostanie wystawiony na placu targowym przy Hali Rybnej (ul. Wójta Radtkego 36). Natomiast zespół z Krakowa zagra na placu przy Automobilklubie Morskim (ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 28). Na koniec publiczność zobaczy prezentacje dwóch grup z Wrocławia. Teatr na faktach pokaże swoją „Historję” na placu przy budynku Flory Development (ul. św. Piotra 4), a Kolektyw Kobietostan zaprezentuje spektakl „Chłopaki. Prawo głosu” w hangarze Yacht Klubu Stal Gdynia (al. Jana Pawła II 9 – wejście od strony mariny).
 
Na tym jednak nie koniec atrakcji. W niedzielę, 14 sierpnia organizatorzy festiwalu zapraszają na prezentacje dwóch spektakli opartych na prozie Brunona Schulza. Wszystko w ramach projektu „Odyseja Schulzowska 2022”. Chętni będą mogli zobaczyć „Dojrzeć do dzieciństwa” w reżyserii Ewy Ignaczak oraz „Sanatorium” w reżyserii Idy Bocian. Start o godz. 18.00 na parkingu przy Dworcu PKP Gdynia Główna (plac Konstytucji).
 
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Szczegółowy program jest dostępny na stronie Teatru Gdynia Główna.
 
„Pociąg do Miasta” organizują Teatr Gdynia Główna oraz fundacja „Klinika Kultury”. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek objął honorowy patronat nad tym wydarzeniem.

Program 8. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego „Pociąg do Miasta” // mat. prasowe
 

O festiwalowych spektaklach

„Mury krzyczą albo uliczna śpiewka”

Tekst i scenariusz: Magdalena Drab i Albert Pyśk
Reżyseria: Magdalena Drab
Obsada: Rafał Derkacz i Albert Pyśk
Nieformalny Kolektyw Czy / Wrocław

To historia inspirowana tekstami z ulicznych murów, które są fizyczną emanacją skrajnych ludzkich uczuć. Przedstawienie porusza kwestie przystosowania, odnalezienia się w społeczeństwie, dopasowania się do panujących norm oraz agresji słownej, jej źródeł oraz konsekwencji. Zarys fabularny to historia dwóch bohaterów, których łączy gniew, frustracja, z którymi nie potrafią sobie poradzić inaczej, niż przelewając je na mur. Jest to niejako współczesna opowieść o Kainie i Ablu, w których potrzeba akceptacji staje się motorem bratobójczej zbrodni.

Spektakl można zobaczyć 8 i 9 sierpnia o godz. 21.00 na patio Podwórka Art przy Klubie Muzycznym „Ucho” (ul. św. Piotra 2).

„A ja żyję bardzo”

Tekst: Piotr Gęglawy, Paweł Niczewski, Romek Zańko
Scenariusz i reżyseria: Ewa Galica
Obsada: Tadeusz Ratuszniak, Romek Zańko
Fundacja pod Sukniami / Szczecin

Wzruszająca podróż przez świat, który opisał szczeciński poeta Piotr Gęglawy. Dwaj aktorzy – profesjonalny i nieprofesjonalny – spotykają się na scenie, by ożywić postaci i historie opisane w wierszach. Tworzą przedstawienie, którego bazą, literackim punktem wyjścia jest twórczość Piotra z zespołem Downa. Obaj aktorzy, próbując zbliżyć się do jego wyobraźni i jego sposobu opisywania świata, sami stają się podmiotami opowieści, a autor tekstów jest ich przewodnikiem po życiu. Co więcej, ze sceny na scenę, również widzowie ulegają tej odwróconej narracji.

Przedstawienie do obejrzenia 8 i 9 sierpnia o godz. 21.00 na patio Konsulatu Kultury (ul. Jana z Kolna 26).

„Nie/znajomi”

Scenariusz: Ewa Ignaczak
Reżyseria: Ewa Ignaczak, Marek Kościółek
Obsada: Ida Bocian, Małgorzata Polakowska, Jacek Panek
Teatr Gdynia Główna

Aleksandr tęskni za zwierzętami, które zostawił w Ukrainie, Nini wspomina okazałe drzewo, które zaglądało do jej okna w Gruzji. Dla Tatiany z Białorusi Polska stała się ciekawym, ale trudnym do zrozumienia krajem. Nastolatkowie trafili do gdyńskiej szkoły, gdy ich rodziny przeniosły się do naszego kraju w poszukiwaniu lepszego losu. To tutaj, na szkolnych korytarzach i podczas lekcji, będą szukać swojego miejsca, próbować nawiązywać przyjaźnie, uczyć się miasta i języka polskiego. Spektakl, który z ogromnym wyczuciem i empatią pokazuje sprawy i tematy, o których ciężko się mówi podczas pierwszej rozmowy z migrantami/uchodźcami. Może też być wzruszającą lekcją empatii.

Pokazy spektaklu odbędą się 10 i 11 sierpnia o godz. 21.00 na placu targowym przy Hali Rybnej (ul. Wójta Radtkego 36).

„Echa”

Scenariusz i reżyseria: Monika Kozłowska
Obsada: Justyna Orzechowska, Magdalena Pamuła/Julia Szewczyk, Justyna Wójcik, Kacper Lech, Michał Orzyłowski, Adam Plewiński
Teatr Migro / Kraków

Spektakl bez słów jest impresją na temat Kresów Wschodnich. Opowiada o zapomnianych miejscach, ludziach i przedmiotach, które zostają. Narratorem przedstawienia jest muzyka – wspaniałe utwory instrumentalne i pieśni śpiewane na żywo przez aktorów. Zdjęcia, które będą ożywać na oczach widzów, przeniosą ich do świata wielu kultur, narodowości i wyznań. Opowiemy o migracji, przesiedleniach, o tym, co do niedawna wydawało się przeszłością. Przeszłością, która niestety wróciła do nas z całą swoją siłą.

Spektakl można zobaczyć 10 i 11 sierpnia o godz. 21.00 zagra na placu przy Automobilklubie Morskim (ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 28).

„Historja”

Scenariusz: Dorota Bator, Krzysztof Kopka
Reżyseria: Dorota Bator
Obsada: Teresa Kowalik, Anna Wieczorek, Piotr Starczak, Filip Turkowski (wiolonczela)
Teatr na faktach / Wrocław

Scenariusz oparto na rozmowach z bajarzami, opowiadaczami i ludźmi zajmującymi się baśniami w Polsce. Są kraje, w których sztuka opowiadania historii jest traktowana na równi z muzyką, teatrem i filmem. Choć w Polsce to zjawisko nie jest tak popularne, możemy spotkać wiele wrażliwych i ciekawych osób, które pielęgnują i rozwijają tę dziedzinę sztuki. To właśnie im przyglądamy się na scenie.

Przedstawienie do obejrzenia 12 i 13 sierpnia o godz. 21.00 na placu przy budynku Flory Development (ul. św. Piotra 4).

„Chłopaki. Prawo głosu”

Tekst: Martyna Dębowska i Kolektyw
Scenariusz: Praca kolektywna
Reżyseria: Weronika Fibich
Obsada: Agnieszka Bresler, Martyna Dębowska, Iwona Konecka
Kolektyw Kobietostan / Wrocław
 
To przedstawienie o spotkaniu artystek z mężczyznami, których poznały w zakładach karnych podczas prowadzonych przez nie warsztatów teatralnych. Kobiety z jednej strony wyrażają obawy i lęki, których doświadczają wchodząc w proces twórczy z mężczyznami. Z drugiej – tworzą nielinearną opowieść o wydobywaniu wrażliwości i o godności, która staje się głębszą refleksją na temat społeczeństwa. Artystki starają się zrozumieć, z czego wynika społeczne ciśnienie na toksyczną męskość, które krzywdzi zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

Pokazy spektaklu odbędą się 10 i 11 sierpnia o godz. 21.00 w hangarze Yacht Klubu Stal Gdynia (al. Jana Pawła II 9 – wejście od strony mariny).