Co nowego

Święto Morza nabrało wiatru w żagle

Święto Morza rozpoczęło się w Gdyni // fot. Michał Puszczewicz/ Magdalena Czernek

Święto Morza rozpoczęło się w Gdyni // fot. Michał Puszczewicz/ Magdalena Czernek

19.06.2021 r.

Gdynia rozpoczęła wielkie świętowanie. Na mieszkańców i odwiedzających nasze miasto gości czekała nie tylko słoneczna pogoda, ale i moc atrakcji. Wszystko z okazji Święta Morza. W sobotę, 19 czerwca odbyła się jego oficjalna inauguracja. Pozytywnych emocji i dobrej zabawy nie brakowało przez cały dzień. A to dopiero początek. Taka atmosfera zostanie z nami aż do 27 czerwca.


Co roku w czerwcu Gdynia w szczególny sposób zwraca się ku morzu i celebruje swoje morskie tradycje. Z tej okazji w mieście odbywa się szereg wydarzeń. Nie inaczej jest tym razem. W bogatej ofercie atrakcji każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Niektórzy już skorzystali z wielu aktywności, warsztatów i pokazów. A to dlatego, że 19 czerwca Święto Morza ruszyło pełną parą.

– Święto Morza to dziesięć dni, kiedy w Gdyni organizujemy działania, które zainteresują wszystkich. Mamy żagle, plażę i morze. Dzisiaj odbył się m.in. koncert otwarcia. Wystąpił zespół Take It Easy z Przemkiem Dyakowskim i Joanną Knitter. W programie jest też dużo imprez żeglarskich, kulturalnych, ale także wydarzenia związane ze Świętem Marynarki Wojennej. Mówimy o morzu, chcemy być blisko morza i pokazać, że Gdynia jest miastem nadmorskim – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.


Żeglarska Parada Świętojańska


Wielkie świętowanie otworzyła tradycyjna Żeglarska Parada Świętojańska. Odbyła się ona już po raz piąty. Wzięło w niej udział około stu jachtów i żaglowców. Jednostki wypłynęły z Gdyni i w paradnym szyku udały się do Gdańska. Ich efektowny rejs zakończył się na Motławie. Jachty i żaglowce w pełnej krasie można było podziwiać z plaży w Śródmieściu, bulwaru Nadmorskiego, orłowskiego molo, a także z plaż w Sopocie i Gdańsku. To widowisko jak zawsze przyciągnęło wielu widzów.

W paradzie wzięły udział m.in.: „Dar Młodzieży”, „Pogoria”, „Generał Zaruski”, jacht „I love Poland” czy żaglowiec „Zawisza Czarny”, który świętuje właśnie 60-lecie istnienia.

Mieszkańcy oglądający Żeglarską Paradę Świętojańską z bulwaru Nadmorskiego. Na wodzie "Dar Młodzieży", jacht "I love Poland" i inne jednostki uczestniczące w paradzie // fot. Michał Puszczewicz
Jacht "I love Poland" wypływający na Żeglarską Paradę Świętojańską // fot. Michał Puszczewicz
Jachty wypływające na Żeglarską Paradę Świętojańską // fot. Michał Puszczewicz"Pogoria" i dwa jachty podczas Żeglarskiej Parady Świętojańskiej. Widzowie przyglądają się im z brzegu // fot. Michał PuszczewiczJachty uczestniczące z Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej na wodzie. Na pierwszym planie przelatują mewy // fot. Michał PuszczewiczJachty wypływające na Żeglarską Paradę Świętojańską // fot. Michał Puszczewicz

Jachty i żaglowce uczestniczące w Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej i widzowie przyglądający się im z brzegu // fot. Michał Puszczewicz
Jachty i żaglowiec "Pogoria" podczas Żeglarskiej Parady Świętojańskiej // fot. Michał Puszczewicz
Żaglowiec "Zawisza Czarny" i jachty podczas Żeglarskiej Parady Świętojańskiej // fot. Michał Puszczewicz
Mieszkańcy i odwiedzający nasze miasto goście podziwiają Żeglarską Paradę Świętojańską z bulwaru Nadmorskiego // fot. Michał Puszczewicz
Żeglarska Parada Świętojańska widziana ze skweru Arki Gdynia // fot. Michał Puszczewicz
"Dar Młodzieży", jacht "I love Poland" i inne jednostki uczestniczące w Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej // fot. Michał Puszczewicz

Lato zaczyna się #wGdyni


Udając się w sobotę na bulwar Nadmorski, można było poczuć atmosferę letniej zabawy, relaksu, nauczyć się języków obcych i poczuć przypływ energii. A to dzięki festiwalowi „Lato zaczyna się #wGdyni”. Warsztaty plastyczne, ekozabawy, strefa relaksu czy zabawy sensoryczne to tylko niektóre atrakcje, jakie przygotowano w ramach tego wydarzenia.

Wszyscy chętni mogli też np. przyjrzeć się, jak wyplatać wianki. Sekret dobrego splotu zdradziły panie z Koła Gospodyń Wiejskich Lubichowo. Artystyczne dusze miały też szansę zaprezentować swój talent plastyczny podczas warsztatów tworzenia mandali z przypraw. Najmłodsi mogli z kolei przygotować czapkę przeciwsłoneczną z papieru.

Miłośnicy dobrej książki mogli się wybrać na spotkanie z lekturą. O ciekawe pozycje zadbała Biblioteka Gdynia, która zorganizowała akcję bookcrossingu. Z kolei ci, którzy dbają o środowisko i chcieliby być bardziej eko, mogli dowiedzieć się m.in. jak poprawnie segregować śmieci. W tym celu Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni przygotował specjalne ekozabawy. Była też szansa na przejażdżkę rowerem cargo.

Nie zabrakło również konsultacji kosmetycznych i porad, jak dbać o skórę latem. Przed wyjazdem na wakacje zainteresowani mogli się też nauczyć kilku słów w obcych językach. A ci, którym nauki było mało, mieli również okazję skorzystać z szybkiego kursu tańca.
Z kolei na tych, których dopadł głód, czekał zakątek z food truckami.

Festiwalowi towarzyszyły też inne atrakcje. W ramach wydarzenia „Lato na Patio” przez chwilę można się było poczuć jak gwiazda. Przy czerwonych schodach Gdyńskiego Centrum Filmowego stanęła ścianka niczym z oscarowej gali. Każdy mógł zapozować i zrobić sobie zdjęcie na jej tle.

Miłośnicy sportu mogli z kolei odwiedzić strefę „Gdynia na fali”, którą przygotowało Gdyńskie Centrum Sportu. Na bulwarze Nadmorskim czekały zabawy i konkursy żeglarskie. Można też było zapoznać się z budową łódki klasy Optimist, nauczyć się węzłów żeglarskich, czy przymierzyć kamizelkę ratunkową. Ci, którzy nie zdążyli przyjść dzisiaj, mogą zawitać do strefy również w niedzielę, 20 czerwca.

Sobotnią odsłonę festiwalu zakończy piknik pod gwiazdami, który potrwa do godz. 23.00. Podczas wydarzenia bulwarem Nadmorskim zawładną światła i ambientowy dźwięk. Aby cieszyć się tą atmosferą, wystarczy wziąć prowiant koc i wpatrywać się w niebo. O warstwę muzyczną zadba DJ Elf.

Impreza „Lato zaczyna się #wGdyni” trwa dwa dni, dlatego ci, którzy mają ochotę wziąć w niej udział, mają na to szansę także w niedzielę, 20 czerwca. Szczegółowy program jest dostępny na stronie internetowej wydarzenia.

Jedna z pań z Koła Gospodyń Wiejskich Lubichowo wyplata kwiatowy wianek // fot. Magdalena Czernek

Jarmark Morski


Kolejne atrakcje przygotowano w okolicach fontanny przy al. Jana Pawła II, gdzie rozpoczął się Jarmark Morski. Zagościły tam stoiska z rękodziełem, kosmetykami, biżuterią, zabawkami i różnego rodzaju akcesoriami. Co na nich przygotowano? W ofercie znalazły się m.in.: makramy, ceramika artystyczna, grafiki i obrazy, ekotorby, czapki, biżuteria z bursztynu, muszli czy metalu, ręcznie robione mydła, galanteria skórzana czy porcelana.

Nie zabrakło też czegoś dla smakoszy i miłośników dobrej kuchni. Na stoiskach pojawiły się zarówno regionalne, jak i egzotyczne wypieki i przekąski: baklawy, chałwy, sery, przyprawy, zdrowa żywność, miody, kawa czy herbata.

Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych. Tuż przy fontannie postawiono dla nich wenecką karuzelę.

Jarmark Morski potrwa do 27 czerwca.

Stoiska Jarmarku Morskiego przy al. Jana Pawła II // fot. Magdalena Czernek

Oficjalna inauguracja Święta Morza


O godz. 17.00 w Muszli na placu Grunwaldzkim odbyła się oficjalna inauguracja Święta Morza. Do wspólnego celebrowania tego wydarzenia zaprosiła wszystkich Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Zaraz po okolicznościowym przemówieniu odbył się koncert otwarcia. Wystąpili: Przemek Dyakowski i Joanna Knitter wraz z zespołem Take It Easy.

Joanna Zielińska - przewodnicząca Rady Miasta Gdyni inauguruje obchody Święta Morza // fot. Michał Puszczewicz

W sobotę w ramach Święta Morza można też było wziąć udział w rodzinnej grze miejskiej „Cała naprzód!”, którą zorganizowało Muzeum Miasta Gdyni, spacerze historycznym z zabytkami Marynarki Wojennej w tle, pokazach w planetarium im. A. Ledóchowskiego, a także obejrzeć wystawę obrazów i fotografii Jerzego Springera w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Święto Morza potrwa do 27 czerwca. Szczegółowy program można znaleźć na stronie wydarzenia.

 • Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Lubichowo plotły wianki // fot. Magdalena Czernek
 • Kolejka chętnych do otrzymania wianka, które plotły panie z Koła Gospodyń Wiejskich Lubichowo // fot. Magdalena Czernek
 • Czapeczka z papieru wykonana podczas warsztatów plastycznych w ramach festiwalu Lato zaczyna się #wGdyni // fot. Magdalena Czernek
 • Grupa mieszkańców z kwiatowymi wiankami na głowach na bulwarze Nadmorskim // fot. Magdalena Czernek
 • Wyplatanie kwiatowego wianka // fot. Magdalena Czernek
 • Łódka klasy Optimist w strefie "Gdynia na fali" zorganizowanej na bulwarze Nadmorskim przez Gdyńskie Centrum Sportu // fot. Magdalena Czernek
 • W ramach Święta Morza swoje stoiska na bulwarze Nadmorskim miała fundacja DKMS // fot. Magdalena Czernek
 • Strefa bookcrossingu i relaksu przygotowana przez Bibliotekę Gdynia // fot. Magdalena Czernek
 • Stoisko z rowerami cargo, z których mogli skorzystać mieszkańcy // fot. Magdalena Czernek
 • Strefa food trucków na bulwarze Nadmorskim w ramach obchodów Święta Morza // fot. Magdalena Czernek
 • Stoisko z torbami i workami na Jarmarku Morskim // fot. Magdalena Czernek
 • Stoiska Jarmarku Morskiego przy al. Jana Pawła II // fot. Magdalena Czernek
 • Stoisko z ceramiką na Jarmarku Morskim // fot. Magdalena Czernek
 • Stoisko z biżuterią z bursztynu i kosmetykami na Jarmarku Morskim // fot. Magdalena Czernek
 • Karuzela wenecka przy fontannie przy al. Jana Pawła II // fot. Magdalena Czernek
 • Wianki na Jarmarku Morskim // fot. Magdalena Czernek
 • Stoisko z produktami tureckimi na Jarmarku Morskim // fot. Magdalena Czernek
 • Stoiska Jarmarku Morskiego przy al. Jana Pawła II // fot. Magdalena Czernek
 • Obrazy na jednym ze stoisk Jarmarku Morskiego // fot. Magdalena Czernek
 • Maskotki, które można kupić na Jarmarku Morskim // fot. Magdalena Czernek
 • Koncert otwarcia Święta Morza. Na scenie Joanna Knitter, Przemek Dyakowski i zespół Take It Easy. Na pierwszym planie leżaki na których siedzą widzowie // fot. Michał Puszczewicz
 • Koncert otwarcia Święta Morza. Na scenie Joanna Knitter, Przemek Dyakowski i zespół Take It Easy // fot. Michał Puszczewicz
 • Publiczność oglądająca koncert otwarcia Święta Morza. Trzy panie siedzą na czerwonych leżakach. Dwie osłaniają się parasolami // fot. Michał Puszczewicz
 • Przemek Dyakowski i zespół Take It Easy podczas koncertu otwarcia Święta Morza // fot. Michał Puszczewicz
 • Joanna Knitter podczas koncertu otwarcia Święta Morza // fot. Michał Puszczewicz
 • Jeden z członków zespołu podczas koncertu otwarcia Święta Morza // fot. Michał Puszczewicz
 • Przemek Dyakowski podczas koncertu otwarcia Święta Morza // fot. Magdalena Czernek
 • Publiczność oglądająca koncert otwarcia Święta Morza // fot. Michał Puszczewicz
 • Koncert otwarcia Święta Morza. Na scenie Joanna Knitter, Przemek Dyakowski i zespół Take It Easy // fot. Michał Puszczewicz
 • Koncert otwarcia Święta Morza. Na scenie Joanna Knitter, Przemek Dyakowski i zespół Take It Easy // fot. Michał Puszczewicz