Co nowego

Trasa Kaszubska otwarta jeszcze przed świętami?

Budowana Trasa Kaszubska. Wyłączona tablica drogowa, asfaltowa nawierzchnia, pojazdy budowlane, zima.

Wykonawca trzeciego odcinka Trasy Kaszubskiej - prowadzącego od węzła w Szemudzie do Gdyni - kończy jeszcze ostatnie prace m.in. przy montażu oznakowania. Czy wszystko będzie gotowe przed 21 grudnia? Fot. GDDKiA / mat. prasowe

08.12.2022 r.

Czy nowy fragment drogi S6 zostanie udostępniony do ruchu jeszcze 21 grudnia, przed świętami? Taki termin otwarcia popularnej Trasy Kaszubskiej pojawił się ostatnich dniach w lokalnych mediach. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad aktualnie walczy z czasem, zmieniającą się pogodą i formalnościami, które prowadzą do uzyskania pozwolenia na użytkowanie.


Kierowcy czekają na nową drogę ekspresową, która odkorkuje Obwodnicę Trójmiasta i dotychczasową drogę krajową nr 6 – kluczowe arterie, które komunikują Gdynię, Gdańsk, Sopot i inne okoliczne miejscowości z ruchem z innych części kraju. Trasa Kaszubska, jak nazywana jest zupełnie nowa, 40-kilometrowa S6 nadal czeka na swoje otwarcie.

GDDKIA: bierzemy pod uwagę 21 grudnia


O tym, że przesunął się termin zakończenia prac, ale pierwsze auta mają pojechać trasą jeszcze przed końcem roku informowaliśmy w połowie listopada. Wówczas trwały jeszcze ostatnie prace m.in. przy „gdyńskim” węźle Wielki Kack, gdzie ruch z istniejącej obwodnicy w dużej mierze przeniesie się właśnie na nową S6.

Najważniejsze prace zostały już dawno zakończone i Trasa Kaszubska nabrała swojego ostatecznego kształtu. Na zdjęciu jej fragment przy węźle Wielki Kack w Gdyni na początku grudnia, fot. GDDKiA / mat. prasowe
Najważniejsze prace zostały już dawno zakończone i Trasa Kaszubska nabrała swojego ostatecznego kształtu. Na zdjęciu jej fragment przy węźle Wielki Kack w Gdyni na początku grudnia tego roku, fot. GDDKiA / mat. prasowe

Mijają kolejne tygodnie, ale nadal brak konkretnej informacji o ostatecznym zakończeniu budowy. Dopiero w ostatnich dniach, na łamach jednego z lokalnych wydań Dziennika Bałtyckiego, pojawiła się wzmianka o prognozowanym terminie otwarcia inwestycji: „(…) całość ma być przejezdna przed 21 grudnia, czyli jeszcze przed Gwiazdką”.

O potwierdzenie tej informacji zapytaliśmy gdański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, który jest odpowiedzialny za realizację Trasy Kaszubskiej.

- Priorytetem działań GDDKiA jest bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi. Czynimy wszelkie starania, aby doprowadzić do oddania do eksploatacji drogi ekspresowej S6, Trasy Kaszubskiej, do końca 2022 roku. Wzmiankowany termin 21 grudnia jest jednym z terminów branych pod uwagę – wyjaśnia Andrzej Szyler z gdańskiego oddziału GDDKiA.

Potrzebne pozwolenie na użytkowanie


Wszystko wskazuje na to, że wymieniony termin jest realny i być może już na świąteczne spotkania niektórzy kierowcy rzeczywiście będą przemieszczać się nową drogą.

W tej chwili na całym, około 40-kilometrowym odcinku trwają ostatnie prace wykończeniowe. Wykonawcy poszczególnych fragmentów (zadanie podzielono na trzy odcinki) między innymi montują oznakowanie, bariery, pracują także przy elementach ochrony środowiska.


Materiał wideo prezentujący stan zaawansowania prac na odcinku Szemud-Gdynia na koniec listopada, mat. wideo: GDDKiA / YouTube

Dopełniane są też ostatnie formalności – przyszły zarządca drogi kompletuje wnioski o pozwolenie na użytkowanie. To dokument niezbędny do oficjalnego otwarcia zakończonej inwestycji, który potwierdzi, że z nowej S6 można już korzystać w pełni bezpiecznie i od jego uzyskania zależy ostateczny termin.