Dzień Wszystkich Świętych – sprawdź dojazd do cmentarzy Dzień Wszystkich Świętych – sprawdź dojazd do cmentarzy
Co nowego

W trosce o klimat gdyńscy uczniowie oszczędzają energię

Osiem gdyńskich szkół podstawowych wzięło udział w konkursie „Strażnicy energii” i podjęło działania na rzecz ograniczenia zużycia energii // fot. Paweł Marszałkowski

Osiem gdyńskich szkół podstawowych wzięło udział w konkursie „Strażnicy energii” i podjęło działania na rzecz ograniczenia zużycia energii // fot. Paweł Marszałkowski

01.10.2021 r.

Osiem gdyńskich szkół podstawowych wzięło udział w konkursie „Strażnicy energii” i podjęło działania na rzecz ograniczenia zużycia energii. Roczny projekt przyniósł wymierne efekty. Dzięki zaangażowaniu uczniów zaoszczędzono 526 MWh ciepła i 235 MWh energii elektrycznej, co w przeliczeniu dało 128 103 złote oszczędności. Zgodnie z zasadami konkursu połowa tej kwoty trafi do szkół. Projekt organizuje miasto Gdynia i grupa Dalkia Polska.

 
– Gdynia reaguje na zmiany klimatyczne i chce ograniczyć ich wpływ na miasto. Dlatego od 2017 roku samorząd aktywnie działa w szkołach. Wszystko na rzecz zmniejszenia zużycia energii. Program „Strażnicy energii” organizujemy we współpracy z Dalkią, firmą specjalizującą się w efektywnym zarządzaniu energią – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Uczniowie, realizując projekt i działając dla innych w walce z globalnym ociepleniem, zdobywają kompetencje potrzebne w pracy i prawdziwym życiu. Uczą się również rozwiązywania problemów i skutecznego oszczędzania.
 
„Strażnicy energii” to projekt, w którym młodzi gdynianie uczą się, w jaki sposób ograniczyć zużycie ciepła i energii elektrycznej, a tym samym troszczyć się o środowisko. Zdobywają wiedzę o tym, jak umiejętnie korzystać z prądu i oszczędzać go w trzech kluczowych obszarach, jakimi są: ogrzewanie, oświetlenie i energia elektryczna. W tegorocznej edycji wzięli udział uczniowie i nauczyciele ze szkół podstawowych nr: 8, 18, 20, 26, 29, 39, 40 i 44.Liderem projektu okazali się młodzi strażnicy energii ze Szkoły Podstawowej nr 18 przy ul. Krasickiego, którzy zaoszczędzili 28 699 złotych. Na drugim miejscu znaleźli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 29 przy ul. Ściegiennego – z kwotą 20 274 złotych. Na trzeciej pozycji uplasowała się młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 26 przy ul. Tatrzańskiej. Udało się im zoszczędzić 18 857 złotych.
 
– Misją Dalkii jest dążenie do zeroemisyjności i ochrony klimatu poprzez podejmowanie działań na rzecz trwałych oszczędności energetycznych. Cieszymy się, że po raz kolejny wspólnie z Gdynią mogliśmy poprowadzić konkurs „Strażnicy energii”. To ważny projekt, bo każdy z nas jest odpowiedzialny za klimat, a kształtowanie nawyków, które pozwalają ograniczyć zbędne zużycie prądu czy ciepła, to element – tak ważnej z dzisiejszej perspektywy – edukacji klimatycznej. Współpraca z Gdynią pokazuje, że poprzez działanie z lokalnymi samorządami możemy wprowadzać innowacyjne rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej i skutecznie dbać o ochronę środowiska – powiedział Jacek Chodkowski, dyrektor generalny grupy Dalkia w Polsce.
 
Uczestnicy projektu nie tylko zdobywają cenną wiedzę na temat środowiska, ale przede wszystkim przekuwają ją w konkretne działania. Do ich zadań należy wykonywanie regularnych pomiarów temperatury, natężenia światła oraz poboru prądu za pomocą specjalistycznych urządzeń dostarczonych przez firmę Dalkia. Kolejny krok to wdrożenie rozwiązań ograniczających zużycie energii, zapisanych jako „10 zasad strażnika energii”. Polegają one np. na wyłączaniu urządzeń elektrycznych, kiedy nie są używane, czy zmniejszaniu ogrzewania, gdy nikt nie przebywa w danym pomieszczeniu.
 
– Jesteśmy dumni, że możemy prowadzić projekt, w którym dzieci i młodzież uczą się, że zmiana codziennych przyzwyczajeń związanych chociażby z używaniem energii elektrycznej staje się realnym działaniem na rzecz ochrony środowiska. To szczególnie ważne, bo jak pokazuje doświadczenie, zdobytą wiedzę uczniowie wykorzystują nie tylko w szkole, ale  także w swoich domach. Dzięki takim inicjatywom budujemy bardziej świadome społeczeństwo – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
 
W czwartek, 30 września w Urzędzie Miasta Gdyni podsumowano tegoroczną odsłonę projektu. Odbyło się uroczyste wręczenie nagród wyróżnionym szkołom. Podczas wydarzenia zainaugurowano też kolejną edycję projektu – na rok szkolny 2021/2022.
 
– Bardzo się cieszę z udziału naszej szkoły w tym projekcie. To cenne doświadczenie dla wszystkich uczniów. Tym bardziej, że udało im się przekuć zdobytą wiedzę w realne oszczędzanie i zostać najlepszymi tegorocznymi strażnikami energii. Zyskała na tym również cała nasza szkoła, bo wiemy teraz, jak skutecznie obniżyć koszty zużycia energii i wspólnie dbamy o środowisko – mówi Eliza Zaborowska-Kempa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 w Gdyni.
 
 
O projekcie „Strażnicy energii”

Celem projektu „Strażnicy energii” jest szerzenie wiedzy o umiejętnym korzystaniu z energii i jej oszczędzaniu w trzech kluczowych obszarach, jakimi są: ogrzewanie, oświetlenie i energia elektryczna. Dzięki mniejszemu zużyciu energii w trakcie roku szkolnego placówki uczestniczące w akcji otrzymują granty finansowe – połowę kwoty, którą udało im się zaoszczędzić. Środki te mogą przeznaczyć na dowolny cel. W projekcie „Strażnicy energii” wszyscy zyskują. Szkoły otrzymują dodatkowe środki finansowe, gmina ma mniejsze wydatki na energię, a klimat jest lepiej chroniony. Uczniowie, którzy angażują się w projekt „Strażnicy energii”, dzięki merytorycznemu wsparciu firmy Dalkia przeprowadzają ocenę energetyczną budynku oraz znajdują obszary wymagające poprawy. Na bieżąco monitorują zużycie energii, dokonując pomiarów temperatury, natężenia światła oraz poboru prądu za pomocą specjalistycznych urządzeń, które zapewnia Dalkia Polska. Następnie ustalają rozwiązania ograniczające zużycie energii i dbają o jej oszczędzanie. Uzyskane w ciągu roku szkolnego oszczędności są obliczane przez ekspertów na podstawie faktur za ciepło i prąd, przy wykorzystaniu innowacyjnej platformy InvisoLite.
 
Dalkia partnerem w transformacji energetycznej

Dalkia, spółka zależna grupy EDF, towarzyszy swoim klientom w transformacji energetycznej i cyfrowej poprzez dwa obszary działalności: produkcję mediów dla przemysłu przy wykorzystaniu energii odnawialnych i z odzysku oraz efektywność energetyczną procesów przemysłowych. Firma oferuje swoim klientom rozwiązania szyte na miarę, dostosowane do potrzeb każdego budynku, miasta, społeczności, obszaru i zakładu przemysłowego. Wszystko po to, aby pomóc im sprostać wyzwaniom transformacji energetycznej i uczynić je bardziej inteligentnymi.
 
Grupa Dalkia w Polsce

W 2014 roku Dalkia utworzyła w Polsce swoją spółkę zależną – Dalkia Polska sp. z o.o. W 2015 roku do grupy dołączyła spółka Dalkia Polska Energia S.A., operator zajmujący się zarządzaniem, optymalizacją i rozwojem miejskich sieci ciepłowniczych, a także produkcją ciepła i energii elektrycznej, m.in. z metanu w regionie konurbacji śląsko-dąbrowskiej. W 2017 roku pozyskano spółkę Dalkia Polska Solutions sp. z o.o., wyspecjalizowaną m.in. w inżynierii sanitarnej, elektrycznej i automatyce. Dalkia Polska i jej dwie spółki zależne zatrudniają w Polsce około 400 pracowników i wypracowują obroty na poziomie 180 mln złotych rocznie.

  • Uczestnicy projektu "Strażnicy energii" na uroczystości wręczenia nagród w sali 105 Urzędu Miasta Gdyni // fot. Paweł Marszałkowski
  • Uczestnicy projektu "Strażnicy energii" na uroczystości wręczenia nagród w sali 105 Urzędu Miasta Gdyni // fot. Paweł Marszałkowski
  • Uczestnicy projektu "Strażnicy energii" na uroczystości wręczenia nagród w sali 105 Urzędu Miasta Gdyni // fot. Paweł Marszałkowski
  • Wiceprezydent Marek Łucyk wręcza nagrody zwycięzcom projektu "Strażnicy energii" // fot. Paweł Marszałkowski
  • Nagrodzeni w projekcie "Strażnicy energii" pozują z certyfikatami i nagrodami // Paweł Marszałkowski
  • Nagrodzeni w projekcie "Strażnicy energii" pozują z certyfikatami i nagrodami // Paweł Marszałkowski
  • Certyfikat projektu "Strażnicy energii" // fot. Paweł Marszałkowski