Co nowego

Warto pomagać. Rusza tradycyjna kwesta listopadowa

Kwesta listopadowa na rzecz gdyńskiego hospicjum to tradycja. Zdjęcie archiwalne // fot. Michał Puszczewicz

Kwesta listopadowa na rzecz gdyńskiego hospicjum to tradycja. Zdjęcie archiwalne // fot. Michał Puszczewicz

28.10.2021 r.

To będzie akcja w szczytnym celu. Już od jutra na największych gdyńskich nekropoliach oraz na cmentarzach w Kosakowie i Rumi rusza tradycyjna kwesta na rzecz Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni. Zbiórka potrwa do 2 listopada. Każdego roku w akcję angażują się setki wolontariuszy. Wśród kwestujących będzie można spotkać również znanych i lubianych gdynian z prezydentem Wojciechem Szczurkiem na czele.


Uroczystość Wszystkich Świętych to czas, kiedy odwiedzamy groby naszych bliskich i wspominamy ich. Jednak w tym okresie warto otworzyć również serca i pomyśleć o żywych, którzy potrzebują pomocy. W tym celu jest organizowana kwesta listopadowa, która w tym roku potrwa od 29 października do 2 listopada. Będzie prowadzona na gdyńskich cmentarzach komunalnych: Witomińskim, przy ul. Spokojnej i w Kosakowie, a także w Rumi oraz 31 października i 1 listopada na cmentarzu wojskowym na Oksywiu.
 
W zbiórce weźmie udział ponad 600 wolontariuszy. Akcję wspierają też lokalni samorządowcy, politycy czy ludzie kultury i sportu. W tym roku na rzecz hospicjum będą kwestować m.in.: prezydent Wojciech Szczurek, wiceprezydent Michał Guć z żoną Iwoną, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, senator Sławomir Rybicki, poseł Artur Dziambor, radna Gdyni Ewa Krym, Olga Barbara Długońska, Rafał Kowal, Magda i Piotr Jaconiowie, Mariusz Żarnecki i Beata Buczek-Żarnecka, Sławomir Kitowski, Jola Słoma i Mirek Trymbulak, Joanna Grajter, Małgorzata Sokołowska, Joanna i Jacek Kotarbińscy, Jakub Lewandowski, Dorota Sobieniecka, Anna Fibak, Marek Kański, a także Krzysztof i Wojciech Jankowscy oraz zawodnicy Rugby Club Arka Gdynia.
 
Dochód z tegorocznej kwesty zostanie przeznaczony na bieżące potrzeby podopiecznych hospicjum dla dorosłych oraz dla Domu Hospicyjnego dla Dzieci „Bursztynowa Przystań”.
 
W tym roku datki będzie można przekazać tradycyjnie lub w formie płatności bezdotykowej. Na puszkach znajdą się bowiem naklejki ze specjalnym kodem. Pozwoli to szybko i w bezpieczny sposób przekazać datek telefonem.
 
W zbiórce pieniędzy pomoże Vuyap – mobilna platforma płatności bezgotówkowych rodem z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. W to narzędzie będą wyposażone puszki. Cały proces jest bardzo szybki i łatwy. Należy zbliżyć smartfon do naklejki i zeskanować kod QR. Nastąpi automatyczne przekierowanie do strony płatności. Wtedy trzeba wybrać jedną z proponowanych kwot datku lub wpisać ją samodzielnie. Następny krok to wybranie metody płatności: Google Pay, Apple Pay albo dane karty płatniczej. Po zatwierdzeniu datek zostanie przekazany hospicjum.