Co nowego

Weź udział w badaniu i pomóż w rozwoju bibliotek

Czytelniczka w gdyńskiej Bibliotece Śródmieście // fot. Magdalena Czernek (archiwum)

Czytelniczka w gdyńskiej Bibliotece Śródmieście // fot. Magdalena Czernek (archiwum)

18.05.2021 r.

Zwiększenie dostępu do kultury i tworzenie bibliotek otwartych dla każdego, a także wolnych od uprzedzeń, stereotypów i dyskryminacji miejsc – to główny cel projektu „Biblioteka dla każdego”. Uczestniczy w nim m.in. Biblioteka Gdynia. W jego ramach odbędzie się szereg działań. Jedno z nich to badanie w formie wywiadu grupowego. Biblioteka Gdynia szuka właśnie chętnych do udziału w tym przedsięwzięciu.


Gdynia, Kraków, Łódź i norweskie Bergen. Co łączy te cztery miasta? Z całą pewnością udział w projekcie „Biblioteka dla każdego” i przyświecające mu idee. Jego głównym celem jest tworzenie bibliotek otwartych dla wszystkich, a zatem takich, z których w pełni będą korzystać osoby z niepełnosprawnościami czy migranci. Do programu przystąpiły:
  • Biblioteka Gdynia,
  • Biblioteka Miejska w Łodzi,
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie,
  • Bergen Offentlige Bibliotek.

W trakcie realizacji projektu, w efekcie wspólnych prac wszystkich partnerów, powstaną nowoczesne strategie rozwoju. W oparciu o badania zostaną wypracowane modelowe rozwiązania nie tylko dla partnerów projektu. Będą mogły z nich korzystać również inne biblioteki w kraju i za granicą.

Jedno z działań, jakie są prowadzone w ramach projektu, to badanie w formie wywiadu grupowego. Biblioteka Gdynia poszukuje zainteresowanych osób, które chciałyby wziąć w nim udział.
 
– Zależy nam na włączaniu w życie biblioteki rozmaitych grup odbiorców, dlatego zapraszamy do udziału w badaniu osoby, które w ciągu ostatnich trzech lat nie korzystały z bibliotek. Chcemy się dowiedzieć, jak lepiej dostosować ofertę biblioteki do Państwa potrzeb i oczekiwań, czego w niej Państwo szukają i jak możemy zmieniać się na lepsze. Już teraz w naszych bibliotekach staramy się zaspokajać gusta i potrzeby różnych grup odbiorców, dlatego poza spotkaniami autorskimi, organizujemy też rozmaite warsztaty, kluby dyskusyjne i praktyczne zajęcia. A poza książkami udostępniamy także filmy, muzykę, audiobooki, drukarkę 3D, Memory Lab, przestrzenie do zabawy, odpoczynku czy grania na konsolach – mówi Natalia Gromow, dyrektor Biblioteki Gdynia.

W badaniu mogą wziąć udział osoby, które mieszkają w Gdyni, Łodzi lub Krakowie i w ciągu ostatnich trzech lat nie korzystały z bibliotek. Aby zgłosić się do badania, należy wypełnić specjalny formularz.

Projekt jest realizowany w ramach Działania 2 Programu Kultura finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.