Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa  Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa 
Co nowego

Wiceprezydent Gdyni wśród turystycznych ekspertów

Kolaż dwóch zdjęć. Po lewej zdjęcie lotnicze fragmentu Gdyni z Molo Południowym i Sea Towers, zachód słońca. Po prawej zdjęcie portretowej stojącej Katarzyny Gruszeckiej-Spychały

Katarzyna Gruszecka-Spychała (na zdjęciu) weszła w skład nowej Rady Ekspertów ds. Turystyki, fot. Tomasz Kacprzak / z facebookowej grupy Gdynia w obiektywie (po lewej)

01.02.2021 r.

Katarzyna Gruszecka-Spychała znalazła się w 20-osobowym składzie powołanej przez wicepremiera Jarosława Gowina Rady Ekspertów do spraw Turystyki. Wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki będzie członkiem nowego organu pomocniczego, mającego zajmować się m.in. odbudową branży turystycznej po pandemii COVID-19.


Pierwsze oficjalne informacje o nowym organie doradczym, który będzie działać przy ministrze właściwym do spraw turystyki, pojawiły się w piątek, 29 stycznia. Decyzją wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina utworzono złożoną z 20 osób Radę Ekspertów ds. Turystyki.Jednym z jej członków jest wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała. To docenienie dotychczasowego wkładu wiceprezydent w promowanie i wspieranie lokalnej turystyki oraz konsekwentne naświetlanie problemów, z którymi w czasie pandemii borykają się gdyńscy przedstawiciele branży hotelowej, gastronomicznej czy szeroko pojętych usług turystycznych.

Przypomnijmy, że jeszcze w zeszłym tygodniu razem z innymi samorządowcami Katarzyna Gruszecka-Spychała alarmowała o nadchodzącym kryzysie turystycznym, mogącym wpłynąć także na inne sektory gospodarki, podczas posiedzenia senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, nakreślając skalę problemu Andrzejowi Gutowi-Mostowemu, sekretarzowi stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. W grudniu zeszłego roku wiceprezydent Gdyni odebrała z kolei nagrodę „The Innovation in Politics Awards” za projekt wsparcia przedsiębiorców podczas pandemii COVID-19 – pakiet m.in. bezpłatnych usług doradczych dla lokalnych firm, z których mogli skorzystać także przedstawiciele branży turystycznej.

- Zgodziłam się na powołanie w skład rady, bo mam nadzieję, że stanie się przestrzenią realnego dialogu, troski o branżę i szukania obiektywnie najlepszych rozwiązań. Zawsze powtarzam, że na problem trzeba spojrzeć z wielu stron, zanim ogłosi się receptę na jego rozwiązanie. Inaczej lek okaże się nietrafiony. Bardzo bym chciała, aby działania rady przyniosły skuteczną terapię na kłopoty, które obecnie nękają turystykę w sposób absolutnie dramatyczny. Moja obecność w tym zacnym gronie ma być także kanałem transmisyjnym dla gdyńskich przedsiębiorców z branży do zgłaszania potrzeb, pomysłów, a może i skarg bezpośrednio do decydentów. Na gospodarkę można i trzeba patrzeć w skali makro, profesjonalnie i bez sentymentów. Samorządowcy mają jednak to do siebie, że za liczbami i trendami widzą także konkretne biznesy konkretnych, żywych ludzi – podkreśla Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.


- Możemy być niezmiernie dumni z faktu zaproszenia pani wiceprezydent do tego grona. Brakuje głosu rozsądku w tym, co dzieje się obecnie w gałęzi gospodarki, jaką jest turystyka, a w tym hotelarstwo. Wszystkie hotele na wybrzeżu przechodzą w tej chwili dramatycznie trudną sytuację. Miasto Gdynia jako pierwsze zaproponowało pomoc i nie opowiadało o niej, tylko natychmiast wprowadziło ją w życie. Przedsiębiorcy z naszej branży dostali możliwość zawieszenia czynszu, wspólnie promowaliśmy ofertę gastronomiczną, wspólnie promowaliśmy w czasie wakacji wycieczki z przewodnikami, którzy nie mieli pracy – mówi Aneta Stępkowska, dyrektor generalna hotelu Courtyard by Marriott Gdynia Waterfront.

Katarzyna Gruszecka-Spychała będzie pełnić rolę jednego z kilku członków rady z samorządowym doświadczeniem. Spojrzenie na stan turystyki przez pryzmat jej szerszego wpływu na lokalną społeczność i gospodarkę będzie cennym wkładem w pracę eksperckiego organu doradczego.

- Najważniejsze w całym nieszczęściu związanym z pandemią jest to, że dziś jako społeczeństwo uświadomiliśmy sobie, jak ważną dziedziną gospodarki jest turystyka dla regionów, dla samorządów i przede wszystkim dla przedsiębiorców. Rola samorządów jest bardzo istotna, ponieważ przez to, że branża nie funkcjonuje tak, jak powinna i nie osiąga dochodów, również samorządy mają mniejsze dochody i realizacja ich celów jest utrudniona. Turystyka działa w systemie naczyń połączonych bardziej niż jakakolwiek inna dziedzina gospodarki – zaznacza Jarosław Lichacy, członek Rady Ekspertów ds. Turystyki, na co dzień prezes Ogólnopolskiego Porozumienia Lokalnych Organizacji Turystycznych i Darłowskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Radę Ekspertów ds. Turystyki powołano na podstawie zarządzenia ministra rozwoju, pracy i technologii. Pierwsze oficjalne spotkanie odbyło już prezydium rady. Na jej czele stanął Marek Kamieński,członek zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych i biegły sądowy w zakresie sportu i turystyki, a wiceprzewodniczącymi zostali Gheorge Marian Cristescu - prezes Polskiego Holdingu Hotelowego, Bogdan Dyjuk - prezes Lokalnej Grupy Działania Kanał Augustowski oraz Dawid Lasek - wiceprezes Euroregionu Karpackiego.

Skład rady liczący łącznie 20 członków uzupełniają:


 • Jacek Borzyszkowski
 • Grzegorz Cius
 • Wiesław Czerniec
 • Jan Dziedzina
 • Wojciech Fedyk
 • Jan Golba
 • Jarosław Lichacy
 • Krzysztof Łopaciński
 • Jan Mazurczak
 • Daniel Puciato
 • Zbigniew Rasielewski
 • Grzegorz Sokoliński
 • Anna Małgorzata Staniewicz
 • Bartłomiej Walas
 • Hanna Zawistowska

Zgodnie z treścią resortowego zarządzenia, nowo powołana Rada Ekspertów ds. Turystyki ma zajmować się m.in. opiniowaniem i formułowaniem systemowych rozwiązań oraz inicjatyw legislacyjnych dla branży turystycznej oraz działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju, konkurencyjności i innowacyjności polskiej turystyki.