Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni.  Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni. 
Co nowego

Z Gdynią na szczepienie. Specjalne busy czekają

Biały bus przeznaczony do transportu osób z niepełnosprawnościami oraz sprzętu. Samochód zaparkowany jest przed budynkiem Urzędu Miasta Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54)

Specjalny transport do punktów szczepień można zamówić dzwoniąc na specjalną, dedykowaną infolinię. // fot. Magdalena Czernek

21.01.2021 r.

Gdynia pomoże w dotarciu na szczepienia ochronne przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 osobom z niepełnosprawnościami oraz seniorom 70+, którzy mają poważne problemy z poruszaniem się lub samodzielnym dotarciem do punktu szczepień. Dedykowane busy już czekają. Transport można zamówić, dzwoniąc na specjalną infolinię.


W związku z realizacją Narodowego Programu Szczepień Ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 i rozpoczynającymi się od 25 stycznia szczepieniami osób z etapu 1, miasto będzie organizowało dla uprawnionych osób, zamieszkałych na terenie Gdyni, bezpłatny transport do wyznaczonych w mieście punktów szczepień.

Zgodnie z zaleceniami rządowymi i według wytycznych wojewody pomorskiego osobami uprawnionymi do skorzystania z bezpłatnego, realizowanego przez miasto transportu do punktu szczepień są:
  • osoby z niepełnosprawnościami, tj. posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R (upośledzenie narządu ruchu) lub N (choroby neurologiczne) lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami;
  • osoby powyżej 70. roku życia, mające obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejsca zamieszkania punktu szczepień.
Gdynia oferuje również usługę transportu z asystentem, nie zapewnia natomiast transportu sanitarnego w przypadku osób poważnie chorych.
Osoby takie mają jednak możliwość skorzystania z usług mobilnych punktów szczepień odpowiedzialnych za wykonanie szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 w domu lub miejscu przebywania pacjenta. W tym celu należy zadzwonić pod nr. tel. 58 32 18 620 lub skontaktować się mailowo: biuro.wss@nfz-gdansk.pl. - Busy, które na co dzień oferują transport dla osób z niepełnosprawnościami, zyskają teraz dodatkowe, ważne zadanie. Będą mogły skorzystać z nich osoby, które mają utrudniony dostęp do punktów szczepień. Zgodnie z przepisami Narodowego Programu Szczepień Ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 do takiego przewozu uprawnione są osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N, a także osoby powyżej 70. roku życia z trudnościami w poruszaniu się. Do dyspozycji mamy cztery busy, które umożliwią mieszkańcom Gdyni bezpieczny i sprawny dojazd do punktów szczepień oraz cztery pojazdy z usługą dodatkowej asysty „od drzwi do drzwi". W razie potrzeby zwiększymy liczbę tych pojazdów. Aby skorzystać z przewozu, najprościej jest zadzwonić na specjalną, dedykowaną infolinię - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent ds. gospodarki.


Busy dostosowane są do transportu niezbędnego sprzętu takiego jak kule, balkoniki czy wózek inwalidzki. Na zdjęciu widoczny jest bagażnik busa. Fot. Magdalena Czernek

Jak zamówić transport?


Mieszkańcy Gdyni spełniający powyższe kryteria, którzy chcieliby skorzystać ze wsparcia miasta w zakresie bezpłatnego transportu do punktu szczepień i mają już wyznaczony termin szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19, mogą się zgłaszać poprzez specjalną infolinię pod nr. tel. 58 505 59 56 - od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.

Transport będzie realizowany od poniedziałku, 25 stycznia.

Ze względu na możliwości organizacyjne transport powinien być zamawiany z możliwie dużym wyprzedzeniem, minimalnie dwudniowym.