Co nowego

Z miłości do zwierząt. Gdynia wspiera wolno bytujące koty

Koty wolno bytujące często chodzą własnymi ścieżkami/fot. Karolina Szypelt

Koty wolno bytujące często chodzą własnymi ścieżkami/fot. Karolina Szypelt

10.11.2021 r.

Miasto jest pełne zwierząt. Nie tylko tych oswojonych, które mieszkają w naszych domach czy mieszkaniach, ale także żyjących dziko. Wśród nich są też koty. I choć nie zamieszkują razem z ludźmi, to bez naszej pomocy trudno byłoby im przetrwać zimowe miesiące. Na szczęście wiele osób dba o nie, dokarmiając i zapewniając im zimowe schronienie. W taką działalność od wielu lat włącza się również miasto, oferując karmę i drewniane kocie domki.


Gdynia dba o wszystkie zwierzęta – zarówno właścicielskie, jak i te wolno żyjące. Newralgicznym momentem dla życia kotów „podwórkowych” jest rzecz jasna zima. Niskie temperatury, i mniejsza możliwość zdobycia pożywienia, sprawia, że bez ludzkiego wsparcia wiele osobników nie będzie w stanie przeżyć do wiosny. Koty wolno bytujące to jednak zwierzęta nieufne, które nie nadają się do przygarnięcia, a pobyt w schroniskach znoszą źle – są przestraszone i zestresowane, często chorują, co w wielu przypadkach kończy się ich śmiercią.

Bywa, że mieszkańcy są przeciwni ich dokarmianiu, skarżąc się na niedogodności które zwierzęta sprawiają. Zdarza się bowiem, że niektóre zachowania futrzastych czworonogów bywają głośne bądź uciążliwe dla ludzi. Na przeciwległym biegunie znajdują się jednak te osoby, którym życie wolno bytujących kotów jest bardzo bliskie. To mieszkańcy, który nawiązali pewnego rodzaju relacje z tymi zwierzętami i dbają, by mogły funkcjonować wśród nas, otaczając je opieką w miejscu w którym przebywają. W działania te angażuje się również miasto, wspierane przez rozmaite organizacje pozarządowe. Od 2006 roku w Gdyni prowadzony jest program „Koci dom”, którego celem jest stworzenie miejsc, gdzie zwierzęta te mogłyby spędzić zimę. Mieszkańcy wspierający „podwórkowe” koty mogą zgłosić się do Wydziału Środowiska UM Gdyni i otrzymać drewniany domek, który zapewni ciepłe schronienie dla futrzastych czworonogów. Nabór wniosków prowadzony jest od stycznia do lipca, a jesienią konstrukcje wydawane są zainteresowanym mieszkańcom.

- Koty zawsze chodzą własnymi ścieżkami, zwłaszcza te wolno bytujące. Rolą samorządu jest opieka nad bezpańskimi zwierzętami. Z tego powodu, ale także ze zwykłej potrzeby serca i miłości do zwierząt, miasto i jego mieszkańcy od wielu lat otaczają te zwierzęta odpowiednią troską. Odbywa się to zarówno poprzez program „Koci dom” – w ramach którego na przestrzeni ostatnich 15 lat przekazaliśmy niemal 500 drewnianych domków – ale także poprzez regularne wydawanie karmy dla kotów czy akcje związane ze sterylizacją zwierząt – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

W ciągu 15 lat funkcjonowania programu „Koci dom” przekazano już 441 drewnianych konstrukcji. W tym roku do opiekunów trafi kolejne 26 domków13 dużych, w których zamieszkać mogą nawet 4 koty oraz 13 małych – na 2 koty.

fot. Wydział Środowiska UM Gdyni

Oprócz przekazywania specjalnych domów dla kotów Gdynia rozdaje suchą karmę. Zgłoszeni opiekunowie kotów wolno bytujących mogą raz w miesiącu odebrać 2 kg karmy. Pożywienie przekazywane jest przez OTOZ Animals – Schronisko „Ciapkowo” w Gdyni.

Choć wolno bytujące koty są ważne dla miasta, to istotne jest by dbać o prawidłowy rozwój ich populacji. Od 2010 roku istotnym elementem polityki miasta jest finansowanie programu sterylizacji i kastracji wolno żyjących kotów, tak aby populacja tych zwierząt nie rozrastała się nadmiernie. W tym roku na tę inicjatywę zostało przeznaczone 80 tys złotych. Podczas zabiegów koty są dodatkowo poddawane odrobaczeniu i odpchleniu.

W obecnym sezonie domki wydawane są już osobom, które o nie zawnioskowały. Zainteresowani mieszkańcy opiekujący się bezpańskimi kotami, będą mogli ubiegać się o podobne konstrukcje również w przyszłym roku. Nabór wniosków prowadzony jest od stycznia do lipca. Ustawienie takiej konstrukcji wymaga pisemnej zgody właściciela lub osoby administrującej terenem. Jeżeli właścicielem gruntu, na którym ma stanąć koci domek jest Gmina Miasta Gdynia, zgodę musi wyrazić Wydział Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji. Wniosek o wydanie kociego domku powinien zawierać dane personalne opiekuna zwierząt, ilość kotów znajdujących się pod jego opieką oraz wskazanie miejsca, w którym ma on stanąć. Wypełniony dokument można złożyć do Wydziału Środowiska UM Gdyni pocztą tradycyjną lub w jednej z dwóch kancelarii ogólnych Urzędu Miasta Gdyni.