Co nowego

Zagubione/znalezione. Szukaj w urzędzie!

Metalowe regały w pomieszczeniu. Na regałach ułożone przedmioty z Biura Rzeczy Znalezionych

W gdyńskim Biurze Rzeczy Znalezionych czekają przedmioty znalezione m.in. w pociągach. To telefony, plecaki, sprzęt elektroniczny, a nawet... odkurzacz, fot. Paweł Kukla

01.11.2021 r.

Kilkadziesiąt smartfonów różnych marek, laptopy, przenośne głośniki, klucze, a nawet… rowery. To niektóre z rzeczy, które czekają na swojego właściciela w urzędowym Biurze Rzeczy Znalezionych. Przypominamy, jak funkcjonuje miejsce, w którym należy szukać zagubionych przedmiotów osobistych, kiedy zawodzą internetowe ogłoszenia.


Czy zdarzyło ci się kiedyś zgubić lub zapomnieć o przedmiotach codziennego użytku? Naturalnym ruchem jest ich poszukiwanie np. przez ogłoszenia na portalach społecznościowych, a gdy to nie daje efektu – pytanie o zguby bezpośrednio w miejscach, w których przebywaliśmy. Jeśli to nadal nie rozwiązuje problemu, pozostaje jeszcze jedna możliwość, czyli kontakt z Biurem Rzeczy Znalezionych.

To specjalna komórka, która ze względu na zapisy ustawy o rzeczach znalezionych musi funkcjonować w każdym powiecie. W przypadku Gdyni, miasta na prawach powiatu, ten obowiązek realizuje Wydział Spraw Obywatelskich, który prowadzi w Urzędzie Miasta Gdyni wspomniane Biuro Rzeczy Znalezionych.

Funkcjonuje ono na Grabówku, pod adresem Grabowo 2 i działa od poniedziałku do piątku, od 8:30 do 15:30. To właśnie tam przechowywane są rzeczy znalezione na terenie całego miasta, których właściciela nie udało się samodzielnie namierzyć samym znalazcom. Do biura trafiają też przedmioty znalezione przez funkcjonariuszy policji w różnych miejscach Gdyni, choć zdecydowanie dominują zguby z pociągów SKM i PKP.

Telefony, klucze i rowery


Gdyby – niczym w popularnym teleturnieju – zapytać grupę osób o to, co ich zdaniem trafia do Biura Rzeczy Znalezionych, najprawdopodobniej nie udałoby się im wpaść na trop wszystkich „fantów” zgromadzonych w magazynie.

Oczywiście najczęściej gdynianie gubią telefony komórkowe (co w dobie aplikacji lokalizujących powinno jednak nieco dziwić), których w ciągu ostatnich dwóch lat odnalazło się kilkadziesiąt, ale oprócz tego znaleziono także całą gamę innych sprzętów elektronicznych, na czele z przenośnymi głośnikami, aparatami fotograficznymi, tabletami czy laptopami. Na listach rzeczy czekających na odbiór przez właściciela są też portfele, plecaki i saszetki, klucze czy drobna biżuteria.

Na właścicieli czekają m.in. kluczyki do samochodu, fot. Paweł Kukla
Na właścicieli czekają m.in. kluczyki do samochodu, fot. Paweł Kukla

Jak się okazuje, w gdyńskim Biurze Rzeczy Znalezionych nie brakuje też przedmiotów, których zgubienie w miejscu publicznym dość trudno sobie wyobrazić, ale i one cierpliwie czekają na zapominalskich. Warto wymienić chociażby statyw, kilka rowerów, materac, odkurzacz pozostawiony w pociągu SKM czy… czerwoną walizkę z książkami, którą znaleziono przy parkometrze w centrum miasta.

Z aktualną listą rzeczy czekających na odbiór można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej. Jeśli na liście znajduje się czyjaś zguba, wystarczy skontaktować się z biurem pod numerem telefonu 695 105 685. Wizytę można również złożyć osobiście (ul. Grabowo 2 w Gdyni). Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.30 – 15.30.

Dwa lata na odbiór zguby


Słyszałaś/słyszałeś, że ktoś z twoich znajomych zgubił coś na terenie Gdyni? Warto dać mu znać, że na trop zagubionego telefonu czy kluczy może wpaść właśnie przez Urząd Miasta Gdyni, bo po upływie określonego czasu – dokładnie dwóch lat – jego przedmiot stanie się własnością znalazcy lub miasta.

Wynika to z art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. roku o rzeczach znalezionych (Dz. U. z 2019 r. poz. 908), który reguluje, że z uwagi na brak możliwości doręczenia osobie uprawnionej wezwania do odbioru rzeczy i gdy osoba ta jest nieznana, wzywa się wszystkie osoby uprawnione (właścicieli lub osoby posiadające inny tytuł prawny) do niezwłocznego odbioru w terminie dwóch lat od dnia znalezienia.

Po tym terminie, zgodnie z art. 187 Kodeksu Cywilnego prawo własności do rzeczy przechodzi na znalazcę, o ile odbierze rzecz w wyznaczonym terminie. Natomiast w przypadku nieodebrania rzeczy w wyznaczonym znalazcy terminie, jej właścicielem, na mocy art. 19 ust. 1 ustawy o rzeczach znalezionych stanie się właśnie miasto Gdynia.

Warto pamiętać także o dodatkowych możliwościach. W przypadku, gdy zgubiliśmy coś w komunikacji publicznej, można sprawdzić również:

  • Biuro Rzeczy Znalezionych, Związek Komunikacji Miejskiej w Gdyni (Budynek Zarządu Komunikacji Miejskiej, ul. Zakręt do Oksywia 10, parter, pokój nr 4). Telefon kontaktowy: 58 660 54 24.
  • Punkt Rzeczy Znalezionych, SKM Trójmiasto (ul. Morska 350 A). Punkt czynny jest w godzinach 7.30-14.30. W związku z sytuacją epidemiologiczną, przed odwiedzeniem punktu trzeba umówić się telefonicznie. Zagubione przedmioty można zgłosić poprzez specjalnie przygotowany formularz. Dzięki niemu każdy znalazca może w szybki sposób skontaktować się z osobą, która szuka swojego cennego przedmiotu.