Co nowego

„Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF”

Grafika ilustracyjna - zabawa dwójki dzieci - obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF. Źródło: UNICEF

Grafika ilustracyjna - zabawa dwójki dzieci - obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF. Źródło: UNICEF

16.11.2022 r.

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku ten dzień wypada w niedzielę, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby świętować Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w poniedziałek - 21 listopada. Sprawdź, jak możecie wspólnie z UNICEF uczcić tę wyjątkową datę i pokazać, że prawa dziecka są ważne dla Waszej placówki. 

Uwaga! Rejestracja do projektu trwa do 20. listopada!

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2022 | UNICEF Polska – pomagamy dzieciom
 
Idea Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF 

W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. 

W tym roku obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka mają szczególny przekaz. Okazujemy wsparcie wszystkim dzieciom na świecie, których prawa nie są respektowane! Przeciwdziałamy dyskryminacji i głośno mówimy o tolerancji! Integrujemy się z naszymi kolegami z Ukrainy, którzy dołączyli do szkół i przedszkoli i razem z nami tworzą społeczność. Uczymy się o tym co nas różni, a co łączy. Różnorodność jest wspaniała! 

Dodatkowo tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka zbiegają się terminem z wielkim świętem sportu – Mistrzostwami Świata w piłce nożnej. Zachęcamy do wykorzystania aktywności sportowych w planowaniu obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji. Sport wspaniale łączy ludzi, a w walce o dobro dzieci na świecie jest tylko jedna drużyna – „drużyna praw dziecka”! 
 
Przygotowaliśmy dla Was propozycję, jak włączyć szkołę lub przedszkole w świętowanie tego dnia wspólnie z UNICEF. W tym roku 20 listopada wypada w niedzielę, dlatego zachęcamy Was do  świętowania dzień później - w dniu 21 listopada. 

Jak włączyć się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF?  

 • Do 20 listopada zgłoś placówkę do akcji na stronie: https://unicef.pl/wspolpraca/wspolpraca-z-placowkami-edukacyjnymi/akcje-edukacyjne/miedzynarodowy-dzien-praw-dziecka-z-unicef-2022  

 • Przeprowadź ciekawe zajęcia przybliżające uczniom Konwencję o prawach dziecka. 

  Wykorzystaj przygotowane przez UNICEF scenariusze zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz ciekawe materiały edukacyjne UNICEF. 

 • Wybierzcie z Uczniami co najmniej jedną z zaproponowanych aktywności, które udostępnimy Koordynatorom i przygotujcie wspólnie wydarzenie angażujące społeczność szkolną i/lub lokalną. 

  Zaplanujcie działania na dzień 21. listopada, tak, aby włączyć się w ogólnopolskie obchody wraz z innymi placówkami. Wspólnie celebrujcie rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 
 • Pamiętajcie o kolorze niebieskim! 

  Co roku UNICEF zaprasza do wykorzystania koloru niebieskiego we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Tego dnia uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy placówki przyjdą do szkoły ubrani na niebiesko. Przyłączą się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażują się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF.  

 • Podsumujcie Wasze działania i złóżcie raport z akcji na stronie UNICEF (formularz raportu będzie dostępny na koncie koordynatora od 22. listopada), a my udostępnimy Wam materiały potwierdzające udział w akcji - dyplom dla placówki za zaangażowanie i zaświadczenie dla Koordynatorów. 

Dowiedz się więcej i dołącz już dziś!

W ramach akcji UNICEF udostępni on-line wszystkie materiały niezbędne do przeprowadzenia akcji w placówce:

 • Propozycje aktywności na Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF
 • Scenariusze do zorganizowania ciekawych zajęć na temat praw dziecka i przeciwdziałania dyskryminacji,
 • Dodatkowe materiały edukacyjne związane z prawami dziecka dostosowane do różnych grup wiekowych

Materiały niezbędne do przeprowadzenia akcji będą dostępne on-line na koncie Koordynatora w zakładce „Szkoły”. Przed przystąpieniem do akcji prosimy o zapoznanie się z regulaminem akcji dostępnym na stronie projektu. Zapraszamy serdecznie do wspólnego obchodzenia rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Dołączcie do UNICEF i świętujmy ten dzień razem!

Pozdrawiamy, Zespół UNICEF Polska