Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni.  Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni. 
Co nowego

Zmarł Jerzy Zając

// Fot. archiwum rodzinne

// Fot. archiwum rodzinne

20.12.2021 r.

Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. Zmarł Jerzy Zając – wieloletni sekretarz i dyrektor Urzędu Miasta Gdyni. Przez 28 lat związany z gdyńskim samorządem. Był człowiekiem oddanym naszemu miastu, zakochanym w Gdyni i regionie, a także niezrównanym gawędziarzem, który z zapałem popularyzował historię tego miejsca oraz kulturę kaszubską.

 
Jerzy Zając z gdyńskim samorządem związał się w 1991 roku. Piastował funkcję naczelnika Wydziału Polityki Gospodarczej. W 1995 roku objął stanowisko sekretarza Urzędu Miasta, które zdefiniowało jego działania dla miasta i samorządu na następne ćwierć wieku.

Przez pracowników nazywany dobrym duchem urzędu, przez lata skupiał się na działaniach zwiększających dostępność i przyjazność gdyńskiego magistratu, zarówno pod względem jakości obsługi, jak i infrastruktury oraz wdrażania rozwiązań elektronicznych.

Przez lata Jerzemu Zającowi podlegały także działania Ogrodnika Miejskiego. Okres wytężonej pracy zaowocował wizerunkiem miasta tonącego w kwiatach, zielonego i przyjaznego ludziom oraz zwierzętom.

Ale legenda Jerzego Zająca nie kończy się na jego zawodowej aktywności. Z wykształcenia był ekonomistą, a z zamiłowania etnografem. Pasja ta zaowocowała wydanym w 2006 roku albumem pt. „Tabaka na Kaszubach i Kociewiu”, który stworzyli razem z Edwardem Zimmermannem
 
Jerzy Zając był też niezrównanym gawędziarzem i z zapałem popularyzował historię Gdyni oraz jej kaszubskie korzenie. Dzielił się tym, co najcenniejsze – wiedzą i pasją.

Lubił literaturę faktu, czasopiśmiennictwo oraz historię sztuki, ale był też zapalonym kibicem rugby. Od 2000 roku, przez 13 lat, stał na czele Rugby Club Arka Gdynia. W tym czasie „Buldogi” sięgnęły po największe sukcesy w historii klubu – m.in.: trzy tytuły mistrza Polski (2004, 2005, 2011), Puchar Europy (2005) oraz Puchar Polski (2010).

Za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, rozwoju demokracji i samorządności, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej decyzją Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w 2010 roku Jerzy Zając został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

W InfoBoksie przy ul. Świętojańskiej 30 została wystawiona księga kondolencyjna.

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w środę 22 grudnia o godzinie 12:00 na Cmentarzu Witomińskim. Na godzinę 11:00 zaplanowano pożegnanie w przycmentarnej kaplicy.