Co nowego

Zmiany przed urzędem

Trójwymiarowa makieta fragmentu Śródmieścia Gdyni. Widoczny Park Centralny i sąsiednie budynki oraz ulice

Wizualizacja Parku Centralnego w Gdyni, wiz. Arch-Deco

28.11.2022 r.

Budowa ostatniego, trzeciego etapu Parku Centralnego weszła w kolejną fazę. Wykonawca zajmie się przebudową części układu drogowego przy budynku Urzędu Miasta Gdyni, na rogu al. Marsz. Piłsudskiego i ul. Świętojańskiej. Powstaną tam m.in. nowe połączenie dróg rowerowych, szerszy chodnik i dodatkowy pas ruchu. Zniknął natomiast będący w nie najlepszej kondycji żywotnik. Docelowo zamiast niego pojawią się nowe nasadzenia.


Jeszcze w drugiej połowie października zaglądaliśmy na budowę Parku Centralnego, gdzie wykonawca wówczas kończył przygotowywać najważniejsze żelbetowe konstrukcje i przyszłe pawilony. Teraz, miesiąc później, przyszła już pora na kolejne elementy związane z trzecim, ostatnim etapem inwestycji. W najbliższych dniach będą rozpoczynać się prace na terenie położonym blisko budynku Urzędu Miasta, przy al. Piłsudskiego i ul. Świętojańskiej.

Prace w rejonie skrzyżowania


Co zmieni się tuż przy ulicy, w miejscu, w którym wcześniej funkcjonował parking? Ze względu na to, że miejsca parkingowe przeniosą się pod ziemię, ich miejsce zostanie zagospodarowane.

Przebudowie ulegnie układ drogowy na fragmencie, w którym wspomniana aleja Piłsudskiego łączyła się ze Świętojańską – od strony urzędu poszerzony zostanie chodnik, z którego korzystają m.in. goście Urzędu Stanu Cywilnego (pojawi się zatoka postojowa dla młodej pary), powstaną też pasy ruchu do jazdy w obie strony, już bez objazdu dookoła placu.

Fragment projektu - przebudowa układu drogowego przy skrzyżowaniu ulic al. Piłsudskiego i Świętojańskiej
Fragment projektu - przebudowa układu drogowego przy skrzyżowaniu ulic al. Piłsudskiego i Świętojańskiej

Nowa, przebudowana droga rowerowa wzdłuż alei Piłsudskiego połączy się z ciągiem, którym rowerzyści będą poruszać się przy ulicy Świętojańskiej.

Zmieni się teren przed urzędem


W weekend rozpoczęło się przygotowywanie terenu pod prace – w tym prace ziemne, które są związane z budową kanalizacji deszczowej czy przebudową trakcji trolejbusowej. Ze względów bezpieczeństwa, ale i estetycznych sprzed urzędu zniknął żywotnik, który rósł obok byłego parkingu oraz pojedyncze krzewy rosnące obok niego.

Żywotnik/ tuja
Tuja przed budynkiem Urzędu Miasta Gdyni, zdj. archiwalne

Drzewo ze względu na swój gatunek (żywotnik zachodni, popularny i tani gatunek wykorzystywany m.in. do przydomowych żywopłotów) miało niską wartość przyrodniczą i było już w złym stanie. Docelowo w tym miejscu będzemy oglądać nową, zadbaną i estetyczną zielona przestrzeń.

Zmiany były wcześniej konsultowane z gdyńskim Wydziałem Ogrodnika Miasta i zostały potwierdzone decyzją o wycince wydaną, zgodnie z procedurą, przez marszałka województwa pomorskiego.

Park Centralny, czyli zielone płuca Gdyni


Przypomnijmy, że w ramach trzeciego etapu Parku Centralnego w Gdyni powstanie część parku, którą zdominują przede wszystkim funkcje wypoczynkowo-rekreacyjne: projekt uwzględnia powstanie dużej piknikowej polany, miejsc do aktywnego, rodzinnego wypoczynku w cieniu drzew, stawu z fontanną, który zimą będzie mógł zostać przekształcony w lodowisko, mini skate parku czy pawilonu gastronomicznego z zielonym dachem, który „wtopi się” w nową przestrzeń. W trzeciej części parku pojawi się w sumie kilkadziesiąt nowych drzew, które będą oczyszczać miejskie powietrze, usuwając z niego dwutlenek węgla, w tym m.in. sosny czarne i pospolite, platany, skrzydłorzechy, grujeczniki japońskie, jarząby, wiśnie, jabłonie, wierzby czy graby pospolite.