Cruise Gdynia

Ciekawe sąsiedztwo

Gdańsk


Miasto o tysiącletniej tradycji, jeden z najważniejszych ośrodków dawnej Hanzy, dziś słynie w świecie przede wszystkim jako kolebka Solidarności i jest symbolem upadku komunizmu w Europie Środkowej. Turyści z całego świata przyjeżdżają tu zobaczyć stocznię, w której robotnicy domagali wolności dla Polski, budynek, w którym mieszkał Lech Wałęsa, lider solidarnościowych strajków, czy Europejskie Centrum Solidarności.

Gdańsk to jedno z najstarszych miast w Polsce, a Główne Miasto pełne jest zabytków klasy zerowej. Znajduje się tu Bazylika Mariacka - największa ceglana gotycka świątynia w Europie, Żuraw – największy dźwig portowy średniowiecznej Europy, Trakt Królewski z fontanną Neptuna, czyli ulica Długa i Długi Targ, gdzie mieszkali najzamożniejsi gdańszczanie i gdzie każda kamienica ma swoją własną ciekawą historię. Gdańska starówka jest też pełna urokliwych uliczek takich jak Mariacka czy św. Ducha, z typową dawną zabudową gdańską – z przedprożami zdobnymi w rzygacze i wąskimi, bogato zdobionymi fasadami.

Gdańsk to także Westerplatte, czyli miejsce, gdzie dla Polski rozpoczęła się II wojna światowa – to tu właśnie padły pierwsze strzały 1 września 1939 roku. Dziś wznosi się w tym miejscu m.in. 25-metrowy pomnik bohaterów Westerplatte widoczny zarówno z lądu jak i morza.

→ Czytaj więcej na www.gdansk.pl

Sopot

Nosi miano Perły Bałtyku - najpopularniejszego polskiego kurortu nadmorskiego. Położony jest na stokach porośniętych lasem wzgórz morenowych wznoszących się nad piaszczystą plażą Zatoki Gdańskiej. Miasto pełne jest zielonych ogrodów otaczających urokliwe kamienice z „belle époque”. Jego ulice wypełnione muzyką z restauracji, kawiarni i klubów zapraszają do zabawy w mieście, które nigdy nie śpi.

Jednym z symboli miasta jest drewniane molo – najdłuższe na Bałtyku (511 m). To ulubione miejsce spotkań mieszkańców i obowiązkowy punkt w programie zwiedzania dla każdego turysty. Na spacer po sopockim molo należy wybrać się nie tylko ze względu na roztaczający się z niego niepowtarzalny widok na Zatokę Gdańską, ale też dla zdrowia – stężenie jodu w powietrzu na końcu pirsu jest dwa razy wyższe niż na brzegu. Historia sopockiego mola sięga dziewiętnastego wieku, kiedy to pełniło funkcję przystani dla pruskich międzynarodowych linii żeglugowych, a potem na początku dwudziestego wieku, także dla hydroplanów kursujących do Niemiec. Mało znanym faktem jest natomiast wydarzenie z 1970 roku, kiedy to wysiedli tu pasażerowie z transatlantyka „Stefan Batory”. W 2011 roku molo zyskało też marinę żeglarską.

Najbardziej znaną ulicą Sopotu jest deptak Monte Cassino. To promenada schodząca przez miasto do samego molo, gdzie atmosfera tętniącego życiem kurortu obecna jest przez cały rok o każdej porze dnia i nocy. W secesyjnych budynkach mieszczą się dziesiątki klubów, restauracji i kawiarni na czele z legendarnym już Spatifem, mekką artystów i trójmiejskiej bohemy.

Toruń

„Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię” – każdy obywatel cywilizowanego świata wie, o kim mowa. Mikołaj Kopernik urodził się właśnie w Toruniu. Dom, w którym przyszedł na świat, stoi do dziś, mieści się w nim muzeum wielkiego astronoma. W mieście znajduje się też obserwatorium astronomiczne i planetarium, w którym można bliżej zapoznać się z odkryciami Mikołaja Kopernika i innych badaczy nieba.

Toruń jest jednym z najstarszych polskich miast i może pochwalić się największą po Krakowie liczbą autentycznych zabytków architektury i sztuki gotyckiej w kraju. Słowiański gród istniejący w miejscu dzisiejszego Torunia został ogłoszony miastem w 1233 roku przez wielkiego mistrza krzyżackiego. A niemal tak długo jak istnieje miasto obecne są w nim znane i cenione w całej Europie pierniki. Toruń słynie z ich wyrobu już od 700 lat! 

Czytaj więcej na www.torun.pl


Malbork

21 hektarów powierzchni i kubatura zabudowy przekraczająca ćwierć miliona metrów sześciennych czyni malborski gotycki zespół zamkowy największym na świecie. Nie tylko największym z obecnie istniejących – uważany jest za największą budowlę ceglaną kiedykolwiek wzniesioną rękami człowieka! I robi wrażenie. Monumentalna warownia wzniesiona na wzgórzu nad Nogatem góruje nad okolicą już od siedmiu wieków. Zbudowali ją jako swoją nową siedzibę bracia zakonu rycerskiego Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego, w Polsce zwani Krzyżakami. Do dziś spacerując po chłodnych salach zamkowych, pełnych tajemniczych przejść z niepokojem  rozglądamy się, czy w korytarzu za nami nie pojawi się postać w białym płaszczu z czarnym krzyżem…

Na terenie malborskiego podzamcza znajduje się też ogromna, podobno największa na świecie, ekspozycja machin oblężniczych.

Czytaj więcej na www.malbork.pl

  • ikonaOpublikowano: 11.09.2017 08:27
  • ikona

    Autor: Jan Kowalski (gpelechaty@gmail.com)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.03.2018 15:02
  • ikonaZmodyfikował: Jan Kowalski
ikona