Dla biznesu

Obrali „Kurs na Biznes” i wygrali

Finaliści konkursu „Kurs na Biznes” po zakończeniu gali finałowej w Gdyńskim Inkubatorze Przedsiębiorczości // fot. Magdalena Czernek

Finaliści konkursu „Kurs na Biznes” po zakończeniu gali finałowej w Gdyńskim Inkubatorze Przedsiębiorczości // fot. Magdalena Czernek

Są kreatywni, mają nieszablonowe pomysły i chcą założyć własną firmę lub rozwinąć swój biznes w Gdyni. Znamy laureatów konkursu „Kurs na Biznes”. W kategorii „Start-up” zwyciężył Damian Łuniewski z projektem „Performance Therapy”. Natomiast w kategorii „Idea” najlepsza okazała się Anna Andrzejewska i jej Pracownia Myśli i Emocji. Zwycięzcy otrzymali m.in. nagrody finansowe w wysokości 25 tys. zł.


„Kurs na Biznes” to nowy konkurs, który jest skierowany do wszystkich mieszkańców Gdyni oraz osób chcących założyć tu firmę lub przenieść swoją działalność do naszego miasta. Ma on na celu znalezienie najbardziej innowacyjnego i przyszłościowego pomysłu na biznes i wsparcie w jego realizacji. To również szansa na zdobycie wiedzy i nowych umiejętności. W ramach konkursu uczestnicy wzięli bowiem udział w szkoleniach, podczas których mogli zapoznać się z tajnikami prowadzenia biznesu, a także skorzystać z konsultacji z mentorami biznesu.

Konkurs realizowano w dwóch kategoriach – „Start-up” (na rozwój istniejącej maksymalnie od dwóch lat firmy) i „Idea” (pomysły na nową działalność). Zgłoszono do niego w sumie 25 pomysłów biznesowych (18 w kategorii „Idea” oraz 7 w kategorii „Start-up”). W finale znalazło się 10 z nich – po 5 z każdej kategorii.

W kategorii „Start-up” do finału trafili:
 • Tetiana Bairamova z projektem „Nowoczesna szkoła programowania oraz rozwoju dzieci i młodzieży”,
 • Daniel Goławski z aplikacją MathMaster,
 • Damian Łuniewski i jego projekt „Performance Therapy”,
 • Joanna Murzyn z grą karcianą wzmacniająca umiejętność budowania wartościowych relacji bez wykorzystania technologii oraz rozwijająca takie cechy jak współczucie, empatia oraz poczucie własnej wartości,
 • Joanna Zielińska, Justyna Mróz-Zielińska i Sylwester Zieliński z pomysłem na portal informacyjny dla turystów zagranicznych „Your Tricity in Poland”.

Natomiast w kategorii „Idea” finalistami zostali:
 • Anna Andrzejewska, która wpadła na pomysł stworzenia Pracowni Myśli i Emocji,
 • Agnieszka Duszyńska i projekt związany z organizacją rejsów morskich na jachtach i katamaranach,
 • Maja Lange z Zatoką Syren,
 • Karolina Masternak z innowacyjna platformą finansową Monetify,
 • Cyprian Woźniak z projektem „August”, czyli produkcją i sprzedażą produktów audio.Znamy zwycięzców


Gala finałowa odbyła się w poniedziałek, 3 lipca w Gdyńskim Inkubatorze Przedsiębiorczości. Wzięli w niej udział uczestnicy oraz partnerzy konkursu. Gości powitała wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.

– Wierzę w siłę networkingu i mentoringu. To również jest bardzo obecne w tym konkursie. Mam nadzieję, że pozwoli to rzeczywiście stabilnie budować strategię rozwojowe, a dla każdego przedsiębiorcy to jest duży atut, szczególnie w czasach, kiedy niczego nie poszukujemy aż tak jak stabilności – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Kto okazał się najbardziej kreatywny i miał najciekawsze pomysły na biznes?

W kategorii „Start-up” laureatem został Damian Łuniewski. Nagrodzono go za projekt „Performance Therapy”, czyli firmy terapeutyczno-treningowej świadczącej usługi z zakresu przygotowania motorycznego i fizjoterapii oraz diagnostyki sportowej.

– Bardzo miło, jeżeli projekt, który tworzy się przez jakiś czas, zostaje wyróżniony w taki sposób. Co to dla mnie oznacza? Przede wszystkim kolejny krok do przodu z własną działalnością. Jeśli chodzi o to, na czym ona ma polegać, to cały czas jest to firma fizjoterapeutyczno-treningową, która kładzie nacisk na dokładną analizę biomechaniczną ludzkiego ciała przy użyciu wysokiej technologii. Nagroda pozwoli na zakup sprzętu wysokiej technologii, który jeszcze bardziej usprawni proces i sprawie, że będzie on nowocześniejszy – mówi Damian Łuniewski, laureat konkursu „Kurs na Biznes” w kategorii „Start-up”.

Zwycięzca otrzymał nagrodę finansową w wysokości 25 tys. zł na rozwój własnej firmy, a także m.in.: laptop, wsparcie kapitałowe Funduszu Kapitałowego Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości, voucher o wartości 500 zł na kurs lub szkolenie do zrealizowania w Gdyni lub Gdańsku, voucher o wartości 500 zł do Media Expert, bezpłatne studia podyplomowe na wybranym kierunku w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu, roczne bezpłatne wirtualne biuro, 40 godz. dostępu do przestrzeni Coworkingu w PPNT oraz bezpłatne, godzinne konsultacje w Informacji Patentowej, poręczenie kredytu na realizację zwycięskiego biznesplanu (o ile uzyska pozytywną aprobatę banku), zwolnienie z opłat i prowizji pobieranych przy ubieganiu się o pożyczkę za pośrednictwem Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego, doradztwo prawne w zakresie prawa własności intelektualnej, prawa nowych technologii oraz prawa ochrony danych osobowych w wymiarze 5 godz. do wykorzystania w okresie roku od daty ogłoszenia zwycięzców, analiza EX DISC, konsultacje w ramach prowadzenia biznesu w wymiarze 3 godz., doradztwo biznesowe w wymiarze 5 godz.

Od lewej: Anna Andrzejewska, laureatka konkursu „Kurs na Biznes” w kategorii „Idea” oraz Damian Łuniewski, laureat konkursu „Kurs na Biznes” w kategorii „Start-up” // fot. Magdalena Czernek
Anna Andrzejewska, laureatka konkursu „Kurs na Biznes” w kategorii „Idea” oraz Damian Łuniewski, laureat konkursu „Kurs na Biznes” w kategorii „Start-up” // fot. Magdalena Czernek


Natomiast w kategorii „Idea” wygrała Anna Andrzejewska. Doceniono ją za pomysł stworzenia Pracowni Myśli i Emocji, gdzie mogą się odbywać szkolenia stacjonarne lub online w zakresie prewencji i postwencji suicydalnej (samobójczej), psychoedukacji i profilaktyki kryzysów psychicznych skierowane do rodziców oraz specjalistów, w tym: nauczycieli, psychologów, pedagogów, służb mundurowych, pracowników ochrony zdrowia.

– Czuję się bardzo wyróżniona. Idea, z którą wystartowałam, jest zwieńczeniem 19 lat mojej pracy. Co to dla mnie znaczy? Przede wszystkim dalszy rozwój i zobowiązanie, żeby zrealizować to, czego się podjęłam i wcielać to w życie. Pomysłem jest stworzenie szkoleń profilaktycznych dla rodziców, uczniów i nauczycieli, które będą dotykały prewencji suicydalnej, czyli problemu autodestrukcji i problemu samobójstw wśród dzieci i młodzieży – mówi Anna Andrzejewska, laureatka konkursu „Kurs na Biznes” w kategorii „Idea”.

Laureatka otrzymała nagrodę finansową w wysokości 25 tys. zł na założenie i rozwój własnej działalności gospodarczej, a także m.in.: laptop z drukarką i nagrodę finansową w wysokości 1 tys. zł, wsparcie kapitałowe Funduszu Kapitałowego Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości, voucher na wybrane studia podyplomowe na Uniwersytecie WSB Merito, voucher o wartości 2 tys. zł do Media Expert, bezpłatne studia podyplomowe w języku polskim na wybranym kierunku realizowanym na Wydziale Zarządzania i Ekonomii PG, roczne bezpłatne wirtualne biuro, bezpłatne, godzinne konsultacje w wymiarze w Informacji Patentowej, poręczenie kredytu na realizację zwycięskiego biznesplanu (o ile uzyska pozytywną aprobatę banku), zwolnienie z opłat i prowizji pobieranych przy ubieganiu się o pożyczkę za pośrednictwem Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego, doradztwo prawne w zakresie prawa własności intelektualnej, prawa nowych technologii oraz prawa ochrony danych osobowych w wymiarze 5 godz. do wykorzystania w okresie roku od daty ogłoszenia zwycięzców, analiza EX DISC, konsultacje w ramach prowadzenia biznesu w wymiarze 3 godz. oraz projekt logo.

Zwycięzców wybrało jury w składzie: Katarzyna Gruszecka-Spychała – wiceprezydent Gdyni (przewodnicząca jury), Bartłomiej Wietek – dyrektor oddziału I PKO Banku Polskiego w Gdyni, Zbigniew Furman – dyrektor ds. handlu i marketingu w firmie Radmor, Ewa Wiktorek – menadżer ds. pożyczek w gdyńskim oddziale Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości, Katarzyna Litwin – zastępca kanclerza Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku, Radosław Stojek – prywatny przedsiębiorca, dr inż. Ewa Mazurek-Krasodomska – prodziekan ds. studenckich Wydziału Zarządzania i  Ekonomii Politechniki Gdańskiej, dr Paweł Bykowski – dziekan Wydziału Zarządzania Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni, Agata Sowula – koordynator projektów Fundacji Gospodarczej w Gdyni, Jolanta Klauze – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni, Anna Borkowska – dyrektor Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, Aneta Grzębska – prezes zarządu Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego, Krzysztof Lasota – ekspert ds. strategii i sukcesji w Business Solutions & Partners, Grażyna Zalewska-Pawlisz –  trener przedsiębiorczości, właściciel ZINK Studio oraz Małgorzata Tobiszewska – prezes zarządu Stowarzyszenia Absolwentów MBA, Instytut Rozwoju Kadr.
 
Konkurs zorganizowało Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości. Partnerami wydarzenia byli: PKO Bank Polski, Radmor, Langowski Logistics, Polska Fundacja Przedsiębiorczości, Uniwersytet WSB Merito Gdynia, Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Fundacja Gospodarcza w Gdyni, Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni, ZINK Studio, NOVATORIUS Centrum Prawa Własności Intelektualnej i Nowych Technologii, Business Solutions Krzysztof Lasota & Partners, Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Palaka, BG TAX & LEGAL, WebFarming, Pomorski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych, Pomorski Fundusz Pożyczkowy, Stowarzyszenie Absolwentów MBA oraz Instytut Rozwoju Kadr.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
 • ikonaOpublikowano: 03.07.2023 16:45
 • ikona

  Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 03.07.2023 16:47
 • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona