2016

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

We wtorek 1 marca o godz. 12.00 z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", przy Pomniku Ofiar Terroru Komunistycznego, mieszczącym się u zbiegu ulic Świętojańskiej i Pułaskiego odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.
 
Podobnie jak w roku ubiegłym, tego samego dnia o godz. 9.00, dzieci i młodzież z SP 10 (Chylonia) oraz ZS nr 9 (Cisowa) wraz z dyrektorami placówek i nauczycielami historii, złoży kwiaty pod tablicą poświęconą gen. Antoniemu Hedzie "Szaremu", znajdującą się w budynku dworca PKP Gdynia Chylonia. To właśnie w tym miejscu w 1948 roku generał Heda został aresztowany przez UB. W uroczystości weźmie udział Przewodniczący Rady Miasta Gdyni Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski. Coroczne uroczystości są ważną lekcją historii i nadają pamięci o Żołnierzach Wyklętych bardzo lokalny wymiar, stąd współorganizatorami są pobliskie szkoły.

Z kolei w niedzielę 28 lutego, po raz pierwszy w Gdyni odbędzie się bieg "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych", organizowany na dystansie 1963 metrów. To symbol daty schwytania i śmierci ostatniego spośród Żołnierzy Wyklętych.

Zapisy zostały już zamknięte. Kontakt do koordynatora biegu: Krzysztof Walczak, nr telefonu 519 121 199, adres e-mail biuro@thenorthevent.pl