Połączenia telefoniczne z urzędem chwilowo utrudnione Połączenia telefoniczne z urzędem chwilowo utrudnione
2019

ZAPROSZENIE - Pamięci Franciszka Walickiego

W niedzielę 24 marca o godzinie 12.00 odsłonimy pamiątkową tablicę na budynku przy ul. Władysława IV 32. Pod tym adresem przez kilkadziesiąt lat mieszkał Franciszek Walicki, wybrzeżowy dziennikarz, autor tekstów wielu przebojów („Niedziela będzie dla nas”, „Puste koperty”, „Czy mnie jeszcze pamiętasz?”, „Gdybyś kochał, hej”, „Na drugim brzegu tęczy”), odkrywca talentów m.in. Wojtka Kordy, Czesława Niemena, Tadeusza Nalepy i Józefa Skrzeka.

Nazywany był ojcem chrzestnym polskiego rocka. Zawdzięczamy mu wprowadzenie do potocznego języka synonimów nazwy rock’n’roll: „mocne uderzenie”, „big-beat”, „muzyka młodzieżowa”. To on stworzył w Gdyni pierwszy polski zespół rock and rollowy – Rhythm and Blues, a później kolejne formacje związane z Trójmiastem – Czerwono-Czarni i Niebiesko-Czarni. Był pomysłodawcą pierwszej polskiej otwartej sceny big-beatowej – legendarnego sopockiego Non-Stopu i pierwszej polskiej dyskoteki – Musicoramy.

Pierwszym wokalistą powołanej przez Franciszka Walickiego w 1958 roku grupy Rhythm and Blues był Bogusław Wyrobek. Po wcześniejszych próbach koncertowych na terenie Gdyni, 24 marca 1959 roku odbył się w gdańskim Rudym Kocie koncert, który przeszedł do legendy jako symboliczny początek polskiego rock’n’rolla.

W sześćdziesiątą rocznicę tego wydarzenia odsłaniamy tablicę poświęconą tak ważnej dla polskiego rocka postaci, jaką był Franciszek Walicki.

Franciszek Walicki był gdynianinem, laureatem medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, zmarł w roku 2015, pochowano go na Cmentarzu Witomińskim.  
   
Inicjatorem powstania upamiętniającej go tablicy jest fundacja jego imienia, która niedawno rozpoczęła swoją działalność. Tablicę ufundował gdyński samorząd.
 
Serdecznie zapraszamy!