Komunikaty dla mediów

Dziekani prawa na wydarzeniu bez precedensu

W inauguracji Forum udział wzięła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni // fot. Paweł Kukla

W inauguracji Forum udział wzięła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni // fot. Paweł Kukla

Dziekani i przedstawiciele wydziałów prawa z przeszło stu najlepszych uczelni, a także wybitni prawnicy piastujący najwyższe urzędy w swoich krajach przez najbliższe pięć dni gościć będą w Trójmieście. Wszystko za sprawą Światowego Forum Dziekanów Prawa oraz konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Szkół Prawa organizowanych przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, w partnerstwie z samorządami Gdyni, Gdańska i Sopotu. Oba wydarzenia odbędą się po raz pierwszy w Polsce. W uroczystej inauguracji wydarzenia uczestniczyła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni. Kongres stanowi wyjątkową okazję do poważnej debaty i wymiany poglądów na najbardziej aktualne tematy z dziedziny prawa.

Po raz pierwszy w swojej wieloletniej historii kongres odbywa się w Polsce. Wydział Prawa i Administracji UG, a także Gdynia, Gdańsk i Sopot dołączają tym samym do grona takich uczelni i miast gospodarzy jak Doha, San Francisco, Buenos Aires, Mediolan, Madryt, Singapur, Canberra czy Montreal.

Pięciodniowy kongres łączy ze sobą dwa ważne wydarzenia: Światowe Forum Dziekanów Prawa oraz doroczne spotkanie Międzynarodowego Stowarzyszenia Szkół Prawa. Podczas pierwszego z nich, w dniach od 18 do 20 września, w zaplanowanych spotkaniach i panelach dyskusyjnych przedstawiciele władz wydziałów prawa z przeszło stu uczelni z całego świata będą debatować na temat nowego podejścia do edukacji prawniczej oraz jej strategicznych wizji i standardów. Jak podkreśla organizator i gospodarz wydarzenia, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UG, prof. dr hab. Wojciech Zalewski, myślenie o edukacji prawnej, to temat bardzo szeroki, a niezwykle ważnym i charakterystycznym elementem Forum jest fakt, że porusza zagadnienia dotyczące nie tylko nauczanych treści, ale również sposobu w jaki przekazuje się je studentom. Jak podkreśla Dziekan Zalewski, wydziały prawa muszą uczyć nie tylko tekstu, ale w równym stopniu przekazywać studentom wartości, które prawo powinno odzwierciedlać i urzeczywistniać.     

- To niezwykle prestiżowa impreza, grupująca w Trójmieście dziekanów szkół prawa z całego świata. Wydarzenie absolutnie bez precedensu, dotąd takiego nie było. Dlatego ogromnie się cieszymy, że możemy być jego partnerem i tych wybitnych ludzi, którzy zajmują się kształceniem młodych studentów na całym świecie przyciągnąć do Trójmiasta i pokazać im nasz kraj i nasze małe ojczyzny - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki - To również ogromnie ważne wydarzenie samo w sobie, dlatego, że rozmawiamy o uczeniu prawa. Bardzo głęboko wierzę, że zasada rządów prawa leży u absolutnych podstaw naszych cywilizacji. To jak będzie ona realizowana zależy od tego, jak wykształcimy młodych ludzi. Te obrady służą właśnie temu, żeby zastanawiać się, jak to robić.



W programie Forum znajdą się także panele poruszające kwestie związane z rolą uczelni i sądownictwa w kształtowaniu rozumowania prawniczego, czy też związane z relacjami pomiędzy prawem a biznesem, kulturą i nowymi technologiami.

- Chodzi o zapewnienie, że prawnicy z różnych kultur prawnych i różnych części świata mają okazję do wymiany poglądów i próby odpowiedzi na fundamentalne pytania: Po co sędzia? Jak interpretować prawo? Jak uczyć prawników? Czego uczyć prawników? - tłumaczy profesor Tomasz T. Koncewicz z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego - Wymiana myśli i interakcja w świecie, który dzisiaj jest w nieustannym ruchu, ma ogromne znaczenie. Próbujemy w ramach Forum poszukiwać tych elementów, które nas łączą jako prawników i jako profesorów.

Inauguracja Światowego Forum Dziekanów Prawa // fot. Paweł Kukla

Bezpośrednio po zakończeniu Forum, w piątek 20 września, w Muzeum Emigracji w Gdyni zostanie zainaugurowane doroczne spotkanie Międzynarodowego Stowarzyszenia Szkół Prawa. W jego ramach dyskutowane będą m.in. współczesne problemy metodologii nauczania prawa.

- To, co jest dla mnie ważne podczas tego kongresu to możliwość wymiany doświadczeń z moimi kolegami i koleżankami. Każde z nas ma nieco inną perspektywę i to, że mogę uczyć się od ludzi z Ameryki, Afryki czy Europy jest bardzo odświeżające. Polska również stanowi ważny przykład dla innych państw europejskich, dlatego cieszę się, że tu jestem - mówi profesor Marc De Werd, sędzia Sądu Apelacyjnego w Amsterdamie.

Doroczne spotkanie Międzynarodowego Stowarzyszenia Szkół Prawa jest największym wydarzeniem tego typu. Jest ono otwarte zarówno dla członków IALS, jak i osób spoza stowarzyszenia. W wydarzeniu biorą udział dziekani i pracownicy wydziałów prawa, studenci, praktycy prawa, sędziowie i organizacje prawnicze.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Szkół Prawa jest prywatną, apolityczną organizacją non-profit. W jej skład wchodzi przeszło 4500 członków wydziałów prawa z ponad 155 szkół z 55 krajów świata. Jego głównym zadaniem jest stała poprawa standardów nauczania prawa na uczelniach na całym świecie.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 19.09.2019 13:23
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.09.2019 14:50
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Kukla
ikona