Komunikaty dla mediów

Eko-Gdynia - miasto z klimatem

Dostosowane do infiltracji wody boisko przy ul. Wolność i przegubowy trolejbus Solaris Trolino 18 // fot. Michał Kowalski (lewe), Paweł Kukla (prawe)

Dostosowane do infiltracji wody boisko przy ul. Wolność i przegubowy trolejbus Solaris Trolino 18 // fot. Michał Kowalski (lewe), Paweł Kukla (prawe)

Gdyńskie proekologiczne inwestycje nagrodzone. Projekty zakupu trolejbusów oraz rozwoju systemu gospodarowania wodami opadowymi zapewniły nam drugą lokatę wśród miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców w ogólnopolskim konkursie „Miasto z Klimatem”, który organizuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

W ramach konkursu wyróżniono inwestycje, które służą ochronie klimatu, dbają o środowisko oraz dobro mieszkańców, a ponadto są innowacyjne, nowoczesne i wysoce efektywne ekologicznie oraz ekonomicznie. Do konkursu można było zgłaszać projekty związane z:
  • rozwojem błękitnej i zielonej infrastruktury, w tym retencją wody;
  • zrównoważonym transportem;
  • gospodarką w obiegu zamkniętym;
  • zrównoważonym budownictwem.
Drugą nagrodę w kategorii miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców zdobyła Gdynia, która do konkursu zgłosiła projekty: „Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup ekologicznego taboru”, w ramach którego kupiono 30 trolejbusów, oraz „Rozwój systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie Gdyni”.

- Świat staje przed wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatycznymi i również my dokładamy starań, by odpowiednio na nie reagować. Od wielu lat miasto wspiera ideę zrównoważonego transportu, jak i poświęca uwagę gospodarowaniu wodami opadowymi. Stawiamy nie tylko na komunikację zbiorową, ale również na to, by była ona w jak największym stopniu przyjazna środowisku. Stąd m.in. zakup 30 trolejbusów, ale także szereg innych proekologicznych działań w obszarze transportu w mieście. Uwagę poświęcamy również gospodarowaniu wodami opadowymi. To nie tylko budowa kanalizacji deszczowej i nowych zbiorników retencyjnych, ale nacisk na zagospodarowanie wód opadowych na miejscu: ogrody deszczowe czy boiska trawiaste zamiast asfaltowych. Docenienie realizowanych w Gdyni projektów to dla nas duża radość i zachęta do podejmowania kolejnych proekologicznych działań – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

NOWOCZESNE I BEZEMISYJNE TROLEJBUSY


W ramach pierwszego z projektów zakupiono 30 nowoczesnych trolejbusów firmy Solaris. 16 spośród nich to pojazdy przegubowe, co samo w sobie stanowiło innowacje w miejskim taborze. Każdy z pojazdów wyposażony jest w system rekuperacji energii. W trakcie hamowania lub zjazdu ze wzniesienia daje on możliwość zwrotu energii do sieci lub magazynowanie jej w bateriach. System ten zmniejszył zapotrzebowanie na energię elektryczną, co z kolei wpływa na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery.

Dodatkowo, baterie, w które wyposażone są nowe trolejbusy, umożliwiają jazdę bez zasilania z sieci trakcyjnej na odcinku nawet do 20 km. To pozwoliło z kolei na objęcie kolejnych obszarów Gdyni bezemisyjnym transportem zbiorowym. Nowoczesne Solarisy dojeżdżają m.in. do zagłębia biurowego przy ul. Łużyckiej (linia 27) czy do Demptowa.

MĄDRE GOSPODAROWANIE OPADAMI


Projekt „Rozwój systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie Gdyni” był odpowiedzią na problem niewystarczającej przepustowości kanałów deszczowych. Zrealizowany został w czterech obszarach, gdzie podjęcie działań było najbardziej potrzebne. Skorzystały z niego: Chylonia, Pustki Cisowskie-Demptowo, Śródmieście i Działki Leśne. Kanalizacje deszczowe powstały przy ulicach Komierowskiego, Opata Hackiego, Chylońskiej, Zamenhofa, Zwierzynieckiej, Bobrowej, Wilczej, Demptowskiej, Wybickiego, Armii Krajowej, Borchardta, a także na skwerze Kościuszki czy placu Grunwaldzkim. Ponadto na Demptowie wybudowano zbiornik retencyjny, przy ul. Wolności przebudowano boisko szkolne tak, by przepuszczało ono padający deszcz.

Zgłoszenia konkursowe w podziale na 2 kategorie oceniało wskazane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska jury.

Wśród miast do 100 tys. mieszkańców zwyciężył Kórnik. Drugie miejsce zajął Brwinów, a podium dopełnił Sopot. Wyróżnienie powędrowało z kolei do Wodzisława Śląskiego.

W kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców zwyciężył Białystok. Na drugim miejscu znalazła się Gdynia, a na trzecim – Płock. Wyróżnienia otrzymały Kraków, Gdańsk i Olsztyn.

W konkursie „Miasto z klimatem” o nagrodę powalczyć mogły inwestycje, które zostały oddane do użytku nie wcześniej niż 1 stycznia 2017 roku i nie później niż na trzy miesiące przed ogłoszeniem konkursu, czyli w lipcu tego roku.

O szczegółach konkursu przeczytać można na jego stronie internetowej: www.konkursmiastozklimatem.pl.

  • ikonaOpublikowano: 13.11.2020 08:00
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.11.2020 09:48
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona