Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
Komunikaty

Gdyńska młodzież razem z WOŚP

Młodzi wolontariusze na ulicach Gdyni // fot. Karol Stańczak, archiwum

Młodzi wolontariusze na ulicach Gdyni // fot. Karol Stańczak, archiwum

W Gdyni z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy grają wszyscy. Uczniowie pomagają nie tylko jako wolontariusze, ale wspierają Orkiestrę też w inny sposób, np. oddając na licytację swoje prace. Wielki finał WOŚP odbędzie się już w niedzielę, 30 stycznia!

 
30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w niedzielę, 30 stycznia. Hasło tegorocznej zbiórki „Przejrzyj na oczy” nawiązuje do wsparcia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci
 
Każdego roku w akcję w Gdyni angażują się wolontariusze, instytucje publiczne, szkoły, osoby prywatne i znane oraz firmy. Dzięki nim wszystkim gdyński sztab jest w piątce największych w Polsce.
 
– Ta akcja wspiera polską ochronę zdrowia od 30 lat. To największe takie wydarzenie charytatywne w całej Polsce. Cieszę się, że nasza szkolna społeczność tak chętnie włącza się w pomaganie. Tym bardziej, że z efektów tych zbiórek korzystają również najmłodsi – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Jak pomagają gdyńscy uczniowie?

 
Z największym gdyńskim sztabem działającym przy YMCA współpracuje III i X Liceum Ogólnokształcące oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2. Wśród tamtejszych 830 wolontariuszy są nie tylko mieszkańcy Gdyni, ale również osoby z gmin ościennych. Do 27 stycznia sztab zdążył już zebrać ponad 160 tys. zł. Poza tym wciąż można dołączyć do aukcji na Allegro.
 
W wielu gdyńskich szkołach datki na Orkiestrę można wrzucać do puszek albo skorzystać z tych wirtualnych. Może je zarejestrować każdy wolontariusz, który np. jest na kwarantannie lub choruje i nie da rady dołączyć do zbiórki w mieście.
 
Młodych wolontariuszy można spotkać m.in. w Szkole Podstawowej nr 13 im. Lucjana Cylkowskiego. Z kolei uczniowie ze SP nr 16 w mobilnej aplikacji Pho3nix Kids zbierają dla WOŚP… kroki. W piątek, 28 stycznia w Szkole Podstawowej nr 23 można wziąć udział w loterii fantowej albo po prostu wrzucić do puszki datek.

Tu pomożesz podwójnie

WOŚP w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8

Z Orkiestrą gra także Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8. Tutaj społeczność zrzeszona wokół szkoły organizuje akcję dla całej dzielnicy Chwarzno-Wiczlino. Gdzie można znaleźć puszki?
 
  • w sklepie „Diamante" – ul. Chwaszczyńska 2/2 ( puszka dostępna do dnia finału),
  • w firmie Keller o. Północ – ul. Azymutalna 11 (puszka dostępna do 29 stycznia),
  • w gabinecie kosmetycznym „Monika Bury" – ul. Wielkopolska 28 (puszka dostępna do dnia finału),
  • w białym budynku ZSO8 – ul. Wiczlińska 50a (puszka dostępna wyłącznie w dniu finału).
 
Wolontariuszy z ZSO8 można też wypatrywać w mieście podczas finału. Będą zbierać datki w godz. 9:00-15:00. 
 
Podczas niedzielnego finału w ZSO8 będzie można zrobić jeszcze jedną ważną rzecz – zarejestrować się w bazie dawców szpiku fundacji DKMS. Przypomnijmy, że cały czas trwa poszukiwanie bliźniaka genetycznego dla chorującej na białaczkę Amelii – uczennicy z Gdyni.
 

Wylicytuj prace młodych artystów

 
Kolejnym gdyńskim sztabem jest ten zorganizowany przez Pierwszą Społeczną Szkołę Podstawową i stowarzyszenie In gremio. Wśród tutejszych wolontariuszy znajdziemy kilkudziesięciu uczniów.
 
Sztab tradycyjnie swoje działania skupi w Centrum Handlowym „Riviera”. Już od grudnia na terenie galerii rozstawione są wielkie serca – skarbonki, do których cały czas można wrzucać datki.

Uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych od lat uczestniczą w działaniach sztabu Społecznej Jedynki i In gremio. Podczas wcześniejszych edycji młodzi artyści mieli w „Rivierze” duże stanowisko, przy którym prowadzili szereg zajęć dla najmłodszych. W czasie pandemii nie jest to jednak możliwe, więc zdecydowali się pomóc inaczej – przekazali do licytacji swoje prace.

Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni dla WOŚP

Gdyńskie przedszkolaki też nie próżnują


Najmłodsi gdynianie również dołączają do aukcji na rzecz WOŚP. Np. Adaś Śliwiński z Przedszkola nr 49 razem ze starszą o dwa lata siostrą Klarą zbudowali domek, który można postawić sobie w ogrodzie. W pracach pomagał im tata, który zna się na rzeczy, ponieważ na co dzień zajmuje się stawianiem domów modułowych.

Dzieci bardzo zaangażowały się w tę budowę i mają nadzieję, że uda im się zebrać dużo pieniędzy, które powędrują na konto Orkiestry.

Miniaturę domu modułowego – idealną do zabawy dla dzieci, można wylicytować na stronie Allegro.



Więcej informacji o działaniach gdyńskich sztabów i innych internetowych aukcjach znajduje się w artykule „Gdynia gra z WOŚP – do końca świata i o jeden dzień dłużej”.

  • ikonaOpublikowano: 28.01.2022 10:38
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.01.2022 16:05
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona

Zobacz także