Nauka

Szukamy bliźniaka genetycznego Amelii

Dziewczynka z jasnymi włosami, w czapce i kurtce, biegnie przed siebie.

Amelia właśnie skończyła 13 lat. fot. archiwum rodzinne

Amelia ma 13 lat i jest uczennicą Szkoły Podstawowej nr 34 w Gdyni. Marzy o tym, by pójść ze swoją klasą na lody i pojechać na wakacje z tatą. Bliscy Amelii marzą o tym, aby udało się znaleźć bliźniaka genetycznego ich córki, który da jej szansę na pokonanie białaczki. Być może właśnie Ty możesz pomóc.

Amelia: 13 lat, jasne włosy, okulary. Nieśmiały uśmiech. Rzadko narzeka, czasem się złości. Jej świat rozpadł się w grudniu 2020 roku, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy zdiagnozowano u niej białaczkę.

- Dowiedzieliśmy się, że czeka ją wielomiesięczne leczenie i że konieczny będzie przeszczep szpiku. Ta diagnoza była dla nas szokiem, kompletnie zmieniła życie naszego dziecka i nasze, lecz mimo wszystko byliśmy dobrej myśli – wspomina mama Amelii - Jednak wkrótce dostaliśmy kolejną, szokującą informację: ani w rodzinie, ani wśród 39 milionów osób już zarejestrowanych w ogólnoświatowej bazie potencjalnych dawców, nie ma nikogo zgodnego z Amelią.
Szansą Amelii jest więc każda kolejna nowa osoba, która dziś zdecyduje się zarejestrować. Dlatego poszukiwaniem bliźniaka genetycznego dla Amelii zajmuje się cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 34.

- Mamy prężnie działający wolontariat, który robi co może, aby pomóc naszej uczennicy – opowiada Izabela Zaworska, wicedyrektor SP nr 34 - Robilibyśmy jeszcze więcej, ale mamy ograniczone możliwości z powodu pandemii. Nasze działania skupiają się na tym, aby jak najwięcej osób zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku w bazie fundacji DKMS. Są już tam nasi nauczyciele i rodzice naszych uczniów. Teraz, w Mikołajki, chcemy zaplanować akcję, która trafi do jak największej liczby mieszkańców Gdyni. Ale potrzebujemy wsparcia, tych osób musi być naprawdę wiele, szanse Amelii rosną z każdym kolejnym potencjalnym dawcą.

Amelia jest w trakcie leczenia, ale nie czuje się dobrze. Nie może już uczestniczyć w lekcjach zdalnych, jej świat coraz bardziej ogranicza się do szpitalalnych sal. W tym miesiącu skończyła 13 lat. Z okazji urodzin mogła zjeść dwie pralinki, na co dzień nie wolno jej jeść słodyczy.

Gdzieś na świecie masz bliźniaka genetycznego, człowieka, który aby żyć, potrzebuje właśnie Ciebie i NIKT INNY nie może go uratować. Dziś takiego daru potrzebuje młoda gdynianka - Amelia. Może właśnie Ty pomożesz?

Każdy, kto jeszcze tego nie zrobił, może się zarejestrować w bazie fundacji DKS:
https://www.dkms.pl/dzialaj/dolacz-do-akcji/dawca-dla-amelii

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 02.11.2021 15:50
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.11.2021 15:58
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona