Komunikaty dla mediów

Obchody Dnia Sybiraka w Gdyni

Gdyńskie obchody Dnia Sybiraka // fot. Magdalena Czernek

Gdyńskie obchody Dnia Sybiraka // fot. Magdalena Czernek

Pod pomnikiem „W hołdzie zesłańcom Sybiru” w Gdyni odbyły się uroczyste obchody 80. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i Dnia Sybiraka. Wzięli w nich udział m.in.: parlamentarzyści, władze Gdyni, przedstawiciele Marynarki Wojennej, Związku Sybiraków i Stowarzyszenia Rodzina Katyńska oraz mieszkańcy i młodzież.

Głód, mróz, praca ponad siły, brak leków i upadlanie godności ludzkiej, głównie naszych matek, zbierały obfite żniwa sprawiając, że nie wszyscy mieli szczęście przeżyć i powrócić do kraju. Szacuje się, że w tej nieludzkiej ziemi pozostało około 530 tysięcy Polaków – mówi Waldemar Świto, prezes gdyńskiego Koła Związku Sybiraków.

Żeby ocalić od zapomnienia i upamiętnić ludzi, którzy zostali przymusowo wywiezieni w głąb ZSRR, na całym świecie organizowane są obchody Dnia Sybiraka. Co roku odbywają się także w Gdyni. Nie inaczej było i tym razem. Tegoroczne obchody 80. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i Dnia Sybiraka odbyły się w niedzielę, 15 września. Uroczystości rozpoczęły się w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa od mszy świętej w intencji ojczyzny, Sybiraków i Rodziny Katyńskiej. Stamtąd uczestnicy przeszli pod pomnik „W hołdzie zesłańcom Sybiru”.

Niech to spotkanie stanowi o szacunku i pamięci dla tych, którzy zmierzając po wolną Polskę, ponieśli śmierć na nieludzkiej ziemi – mówił Kordian Borejko, prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków.

W obchodach wzięli udział m.in.: parlamentarzyści, przedstawiciele Marynarki Wojennej, Sybiracy i członkowie Związku Sybiraków oraz Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, a także mieszkańcy i uczniowie gdyńskich szkół. Z ramienia władz miasta w uroczystościach uczestniczyli: Joanna Zielińska – przewodnicząca gdyńskiej Rady Miasta oraz radni Zenon Roda i Krzysztof Chachulski.

Stoimy przed pomnikiem, który ma dla mnie bardzo silną wartość emocjonalną. Jest rozcięty na pół. To pokazuje w jaki sposób rozgrabiono Polskę 80 lat temu, dzieląc ją pomiędzy hitlerowskie Niemcy i Związek Radziecki. Pokazuje on także, że rozdarte zostały wtedy również nasze serca. Mówi też o tym, że Syberia stała się miejscem zsyłek, ale co najtragiczniejsze wywózki nie skończyły się w1945 roku, tylko trwały jeszcze w 1956 roku i dopiero później osoby, które przeżyły, zaczęły stamtąd wracać. Dziękuję, że Państwo i Państwa rodziny wróciły i wybrały nasze miasto jako miejsce zamieszkania. My tutaj w Gdyni zawsze będziemy pamiętać o Waszym losie – mówiła Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Podczas uroczystości wręczono też odznaki honorowe Sybiraka oraz medale 90. rocznicy powstania Związku Sybiraków. W taki sposób uhonorowano tych, którzy krzewili pamięć o tamtych wydarzeniach i ludziach oraz szczególnie przysłużyli się dla Związku Sybiraków. Jedną z wyróżnionych została przewodnicząca gdyńskiej Rady Miasta Joanna Zielińska. Otrzymała ona medal za wieloletnie wspieranie inicjatyw Związku Sybiraków.

Ten medal zobowiązuje mnie do jeszcze większej dbałości o pamięć o Państwa historii. Bardzo dziękuję za wyróżnienie. Jestem zaskoczona, ale i wzruszona – mówiła Zielińska.

Gdyńskie obchody zakończyło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów oraz zapalenie zniczy pod pomnikiem.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 15.09.2019 15:44
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.09.2019 15:55
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona