Uwaga! Obowiązuje zakaz wchodzenia do lasu w związku z ASF (afrykański pomór świń). Szczegóły w komunikacie.
Komunikaty dla mediów

Weekend Architektury. Zapisy na wydarzenia trwają

Archi Spacery z architektami, przewodnikami, badaczami i znawcami architektury to nieodłączny element programu Weekendu Architektury. N/z spacer z architektem Jerzym Maciejewskim / ARCH Deco w 2022 roku. Fot. Przemysław Kozłowski / ARG

Archi Spacery z architektami, przewodnikami, badaczami i znawcami architektury to nieodłączny element programu Weekendu Architektury. N/z spacer z architektem Jerzym Maciejewskim / ARCH Deco w 2022 roku. Fot. Przemysław Kozłowski / ARG

Zbliża się wielkimi krokami doroczne święto fanów współczesnej architektury. Program 13. edycji Weekendu Architektury, który odbędzie się od 31 sierpnia do 3 września to kilkadziesiąt wydarzeń, a wśród nich prelekcje, debaty, spacery, pokazy filmów, wystawy, spotkania z architektami, filmowcami i fotografami, warsztaty dla dzieci. Zapisy na wydarzenia trwają.



Każdy kolejny Weekend Architektury odbywa się pod innym hasłem. Mottem 13. edycji festiwalu jest „Esencja” - społeczna strona architektury, istota życia i rozwoju miast.

- Współczesny obraz architektury w Polsce to budynki o bardzo różnej skali, koncepcji funkcjonalnej, a także estetyce i jakości wykonania. Patrząc na obecny stan miast, moglibyśmy wskazać zapewne tylko niewielki ich fragment – esencję tej architektury, której wzorce chcielibyśmy przekazać przyszłym pokoleniom i utrwalić w zbiorowej świadomości. Hasło festiwalu: Esencja (essence) odwołuje się także do niematerialnej tożsamości współczesnych miast oraz nowoprojektowanej architektury – wyjaśnia Jacek Debis, dyrektor projektów strategicznych Agencji Rozwoju Gdyni, odpowiedzialnej za Weekend Architektury, i zachęca do wyboru festiwalowych wydarzeń i szybkich zapisów, gdyż miejsca rozchodzą się ekspresowo.

Architektura fotogeniczna


Weekend Architektury rozpocznie się w czwartek, 31 sierpnia. Tradycyjnie pierwszy dzień festiwalu poświęcony jest fotografii architektonicznej. Tego dnia odbędą się dwa foto-spacery, a zdjęcia zrobione podczas nich przez uczestników zostaną wyselekcjonowane i pokazane na pofestiwalowej wystawie.


  • 9:00-11:30 FOTO Spacer | Historie „Dom za falochronem” / Wnętrza Witomina – prowadzenie Bartłomiej Ponikiewski, start ul. Chwarznieńska 136-138 (Partnerzy LIS, MMG, SM „Senior”). Zapisy: app.evenea.pl/event/FotoSpacerWitomino/
  • 12:00-14:30 FOTO Spacer | Archi ESSENCE – Flagowy foto spacer Gdyńskiego Szlaku Modernizmu – prowadzenie Przemysław Kozłowski, start Miejska Informacja, 10 Lutego 24. Zapisy: app.evenea.pl/event/FotoSpacerEsencja/


Foto Spacer po Działkach Lesnych w 2022 roku. Fot. Przemysław Kozłowski / ARG
Foto Spacer po Działkach Lesnych w 2022 roku. Fot. Przemysław Kozłowski / ARG


W drugiej części foto-dnia poznamy laureatów konkursu fotograficznego „Gdyński Modernizm w Obiektywie 2023”. Wernisaż wystawy pokonkursowej oraz ogłoszenie wyników odbędzie się o godz. 18:15 w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego, pl. Grunwaldzki 2. Otwarcie drugiej części wystawy w Galerii Wytwórni Pomysłów Studniak, ul. Abrahama 25. Zapisy nie obowiązują.

Z kolei o godz. 19:00 w Galerii GCF rozpoczną się spotkania z autorami i oprowadzanie po kolejnych wystawach: „Esencja MIASTA - Nowy Jork” Małgorzata Szura-Piwnik; „Wokół miast i  architektury” Sebastian Szostek; "Luksusowa architektura kamienic drugiej połowy lat 30. Gdynia na tle innych miast II RP" Jerzy S. Majewski (dziennikarz i fotograf architektury, blog „Miasta Rytm”); "Saska Kępa – ukryte perły modernizmu" Mariusz Majewski (fotograf - bloger, badacz modernizmu).

Archi: -Spacery, -Prelekcje, -Dyskusje, -Film


Archi Spacery będą się odbywać od czwartku, 31 sierpnia do niedzieli, 3 września. Natomiast od piątku, 1 września do niedzieli, 3 września można wziąć udział w licznych prelekcjach, dyskusjach i pokazach filmów.

Archi Prelekcja Doroty Sibińskiej i Filipa Domaszczyńskiego / XYStudio. Fot. Przemysław Kozłowski / ARG
Archi Prelekcja Doroty Sibińskiej i Filipa Domaszczyńskiego / XYStudio w 2022 roku. Fot. Przemysław Kozłowski / ARG


- Pierwszy dzień Archi Prelekcji porusza tematykę projektowania architektury oraz przestrzeni publicznych na przykładach współczesnych polskich miast. Zobaczymy zarówno nowo zrealizowane, nagradzane projekty, jak i przykłady nowych polityk miejskich czy koncepcji miastotwórczych, jak otwieranie się Olsztyna czy Szczecina na „wodę” – tzw. waterfront (Karola Nieradka, Ewa Rombalska), lub poszukiwanie lokalnych tożsamości miasta, także poza centrum (prezentacja arch. Barbary Marchwickiej z LIS Gdynia) – opowiada Jacek Debis. - Sobota jest dniem rozmów o najnowszych trendach w architekturze, w tym o aspektach klimatycznych oraz pro-społecznych. W tym roku wyjątkowo wzbogacilismy dyskusje o aspekt edukacji architektonicznej. Z pewnością wielu fanów przyciągnie prezentacja Pawła Paradowskiego (Architektura a więzi społeczne –przeszłość i teraźniejszość architektury w Afryce Subsaharyjskiej) oraz zespołu XYStudio o nowym, wyjątkowym projekcie „Domu dla bezdomnych” w warszawskich Włochach. Trzeci dzień podejmuje bardzo ważną tematykę renowacji i odnowy architektury współczesnych miast w Polsce i na świecie.


Dom dla bezdomnych w warszawskich Włochach. Fot. Piotr Krajewski
Dom dla bezdomnych w warszawskich Włochach. Fot. Piotr Krajewski


Zapisy na Archi Prelekcje:



Cały program festiwalu i zapisy na pozostałe wydarzenia na stronie www.weekendarchitektury.pl.

Weekend Architektury 2023, baner reklamowy

  • ikonaOpublikowano: 30.08.2023 10:47
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.08.2023 15:21
  • ikonaZmodyfikował: Przemysław Kozłowski
ikona