Muzeum Emigracji w Gdyni i Gdyńska Szkoła Filmowa zapraszają 20 marca 2013 r. (środa) o godz. 19.00 do auli Wydziału Nawigacji Akademii Morskiej (al. Jana Pawła II 3), gdzie odbędzie się drugie w tym roku spotkanie w ramach cyklu „Gdynia na dużym ekranie". Marcowy odcinek pt. „Transatlantyk" dedykowany będzie morskiej ikonie polskich wyjazdów za ocean - MS „Batory". MS „Batory" - najwspanialszy polski transatlantyk był salonem i ambasadą kultury polskiej. Zaprezentowane zostaną niezwykle interesujące profesjonalne i amatorskie materiały filmowe dokumentujące m.in. chrzest i wodowanie „Batorego" (1935), dziewiczą podróż do Nowego Jorku (1935), powojenne rejsy do Norwegii (1953) i Indii (1954) oraz film dokumentalny Franciszka Fuchsa i Ludwika Perskiego „Batorym do Polski" (1959) relacjonujący rejs z Montrealu do Gdyni. Zobaczymy unikatowe sceny z życia pasażerów i załogi statku oraz zdjęcia Dworca Morskiego i Magazynu Tranzytowego przed wojną. Gościem spotkania będzie Marek Twardowski - kustosz statku-muzeum „Dar Pomorza". „Gdynia na dużym ekranie" to cykl tematycznych spotkań adresowanych do mieszkańców i miłośników historii miasta. Celem projektu jest premierowa, publiczna prezentacja mało znanych i niepublikowanych archiwalnych materiałów filmowych, kronik oraz fragmentów filmów dokumentalnych i fabularnych związanych z historią Gdyni. Projekcje poprzedzają spotkania z publicznością, wykłady i prelekcje przygotowane przez autora projektu - dziennikarza, reżysera, scenarzystę - Marcina Borchardta (Gdyńska Szkoła Filmowa) i zaproszonych gości - historyków, znawców dziejów miasta. Więcej informacji: http://www.muzeumemigracji.pl/ Kontakt: Joanna Dąbrowska, Muzeum Emigracji w Gdyni, tel. 58 623 35 93, kom. 606 167 972, e-mail: j.dabrowska@muzeumemigracji.pl. plakat do pobrania Opublikowano: 14.03.2013 00:00 Autor: Bartosz _Matejko (2009)