Czasowe zamknięcie ul. Wiczlińskiej – ważne informacje dla mieszkańców. Aktualizacja terminu
Komunikaty dla mediów

Gdynia od dziś ma pierwszy na Pomorzu stacjonarny dom hospicyjny dla dzieci

W poniedziałek, 2 grudnia otwarto w Gdyni pierwszy na Pomorzu stacjonarny dom hospicyjny dla dzieci Bursztynowa Przystań. Udział w uroczystości wzięło kilkaset osób, które łączy idea hospicyjna. Nie było tradycyjnego przecięcia wstęgi. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, dyrektor Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Wawrzyńca, ks. Grzegorz Miloch, Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź oraz koordynator projektu Mariusz Białek odcisnęli swoje dłonie w kolorowej masie plastycznej, które na zawsze zostaną trwałym śladem uroczystości. 

Na ręce władz miasta i dyrektora Bursztynowej Przystani nadchodzą liczne listy gratulacyjne, między innymi od: Papieża Franciszka, który także modlił się w intencji gdyńskiego hospicjum, od pierwszej damy Anny Komorowskiej, Nuncjusza Apostolskiego ks. Abp. Konrada Krajewskiego oraz Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka

Troska o dzieci chore, często nieuleczalne staje się dla miasta powinnością. Naszym marzeniem było stworzenie miejsca przypominającego dom – powiedział prezydent Wojciech Szczurek. Bursztynowa Przystań ma pozwolić dzieciom i ich bliskim choć na chwilę zapomnieć o chorobie. Stworzyliśmy pokoje dla rodzin, które mogą mieszkać obok chorego, jest kuchnia czyli elementy zwykłego domu – dodał. 

Przed nami kolejny etap. Mamy już mury, teraz jest czas na stworzenie atmosfery. Odpowiadać będą za to dzieło między  innymi dr Katarzyna Żak-Jasińska i Piotr Holajn - zapowiadał z kolei ks. Grzegorz Miloch.

Powstanie Bursztynowej przystani to nie tylko ciężka praca architektów czy budowlańców, ale wielkie poświęcenie wolontariuszy i kwestujących na rzecz stowarzyszenia hospicjum im. Św. Wawrzyńca. Nieocenione było także wsparcie finansowe tysięcy mieszkańców Gdyni, którzy przekazywali datki. Swój wkład finansowy ma również Polonia, głównie skupiona w szwedzkim Malmo. Wyróżnienie za pomoc odebrali jej przedstawiciele Danuta i Wiesław Kapergren. Dodatkowo, Wojciech Szczurek odznaczył medalem „Civitas e mari – tym, którzy odważnie realizują marzenia” Mariusza Białka, który poprowadził inwestycję.

Główne źródło finansowania budowy hospicjum to 1% podatków przekazywanych Stowarzyszeniu Hospicjum im. Św. Wawrzyńca. Gdyński samorząd przekazał teren pod budowę - działkę wielkości ponad 4 tys. metrów kwadratowych oraz dotację celową wysokości 3,5 mln złotych.

Bursztynowa Przystań to wspólne dzieło ofiarnych dobrodziejów, architektów, budowniczych i tysięcy anonimowych darczyńców z Gdyni, Polski i zagranicy. Za kwotę 8 milionów złotych w niecały rok, (10,5 miesiąca czas trwania robót), wybudowano nowoczesny obiekt dla dzieci nieuleczalnie chorych. 

W hospicjum znajduje się 15 pokoi dla chorych (10 dwuosobowych i 5 jednoosobowych), gabinety lekarskie (5 pokoi), gabinety zabiegowe (3 gabinety). Na powierzchni ponad 3 tys. metrów kwadratowych znalazło się także kino, hydroterapia, ogród zimowy, pokój zmysłów, przestronna świetlica z kominkiem, pomieszczenia rehabilitacyjne, sale do terapii indywidualnej i grupowej. Jest kaplica, aneks szkolny, kuchnia i jadalnia. Do nowego obiektu przeniosą się również Poradnia Medycyny Paliatywnej i Leczenia Bólu. Według planów, pierwsi pacjenci zostaną przyjęci tuż po Nowym Roku.

Nowy dom hospicyjny jest częścią działającego w naszym mieście od 1987 roku Hospicjum św. Wawrzyńca. Pięknej idei powstania Bursztynowej Przystani patronuje Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź.


Bursztynowa Przystań materiały prasowe - pobierz 
Błogosławieństwo Papieża Franciszka - pobierz
List Papieża Franciszka - pobierz
List pierwszej damy Anny Komorowskiej - pobierz 
List Rzecznika Praw Dziecka - pobierz
Lista darczyńców - pobierz
Lista uczestników - pobierz
Alejka Dobrych Serc - pobierz

Zdjęcia z otwarcia w serwisie foto


  • ikonaOpublikowano: 02.12.2013 00:00
  • ikona

    Autor: Sebastian Drausal, Gdyńskie Centrum Kontaktu (s.drausal@gdynia.pl)

ikona