Cztery drużyny z gdyńskich szkół, trzy z Gimnazjum nr 4 i jedna z III LO, znalazły się w gronie laureatów ogólnopolskiego finału „Odyseja Umysłu". W nagrodę mogą reprezentować Polskę podczas Festiwalu Europejskiego w Niemczech i finałach światowych w Stanach Zjednoczonych. W ogólnopolskich finałach, które odbyły się w dniach 23-24 marca 2013 r. w Gdańsku, uczestniczyło prawie 120 siedmioosobowych drużyn w czterech grupach wiekowych, laureaci eliminacji regionalnych. Każda drużyna prezentowała rozwiązanie wybranego problemu. Musiała wykazać się umiejętnością wykorzystania w praktyce wiedzy z różnych dyscyplin naukowych, innowacyjnym podejściem do problemy, a także dobrą współpracą i skutecznością. Dwie drużyny z Gimnazjum nr 4 wygrały w II grupie wiekowej (uczniowie 6 klasy szkoły podstawowej i dwóch pierwszych gimnazjum), rozwiązując problem „Przebojowa architektura" oraz „Z górki strukturki!". Kolejna drużyna z tego gimnazjum, która zajęła się problemem „Zawiłości normalności", w tej samej kategorii wiekowej zajęła drugie miejsce. W problemie „Przebojowa architektura" wicemistrzami zostali również uczniowie z III LO w Gdyni, w III grupie wiekowej (3 klasa gimnazjum i licem). Ekipa ta została również laureatem nagrody Ranatra Fusca za wybitną kreatywność. Drużyny, które zdobyły drugie miejsca, mogą wziąć udział w Festiwalu Europejskim, który odbędzie się w dniach 26 kwietnia - 1 maja w Centrum Młodzieżowym w Werbellinsee koło Berlina. Zwycięzcy wywalczyli prawo udziału w finałach światowych w Michigan State University w East Lansing (USA) w dniach 22-26 maja. „Odyseja Umysłu" to międzynarodowy program edukacyjny, skierowany do dzieci i młodzieży. Pozwala im doskonalić umiejętności kreatywnego i krytycznego myślenia, pracy w zespole, łączenia i praktycznego wykorzystywania wiedzy z różnych dziedzin. Więcej informacji na stronie internetowej: www.odyseja.org. zdjęcia w serwisie foto: http://www.gdynia.pl/dlamediow/7031_83903.html Opublikowano: 27.03.2013 00:00 Autor: Bartosz _Matejko (2009)