Zachęcamy do głosowania na Gdynię w czwartej edycji ogólnopolskiego konkursu „Świeć Się" na najpiękniejszą iluminację świąteczną w Polsce, organizowanego przez Grupę ENERGA. Przypominamy, że w ubiegłym roku nasze miasto zajęło pierwsze miejsce w województwie i piąte w kraju. Głosować można na fan page'u konkursowym, na Gdynię tutaj:http://www.facebook.com/swiecsie?sk=app_386474028102368&app_data=80. Do 26 grudnia trwa etap wojewódzki. Zwycięzca plebiscytu zostanie wybrany spośród miast, które w danym województwie zdobędą najwięcej głosów. Na 16 finalistów głosować będzie można od 27 grudnia 2012 r. do 7 stycznia 2013 r. Nagroda główną jest zestaw sprzętu AGD, który zostanie przekazany wybranej przez miasto placówce. Plebiscytowi towarzyszą świąteczne konkursu fotograficzne z atrakcyjnymi nagrodami. Szczegóły na stronie internetowej akcji: http://swiecsie.pl/. Na co głosujemy? Tradycyjnie świąteczna iluminacja w Gdyni rozbłysła w mikołajki - 6 grudnia. Ulicę Świętojańską, najbardziej reprezentacyjną w mieście, a także ul. 10 Lutego ozdabiają charakterystyczne dla Gdyni świetlne choinki-żaglówki (inspirowane logo miasta) w kolorze białym i niebieskim. Choć te żaglówki są od lat znanym, świątecznym motywem, to jednak jest to tegoroczne zamówienie - stare instalacje juz się zużyły i psuły. Zmieniła się tez ich kolorystyka.Oświetlone są także korony drzew wzdłuż ul. Świętojańskiej - na niebiesko, a wzdłuż ul. Starowiejskiej świecą kolorem białym. Też bardzo ładnie. Podobnie jak w ubiegłym roku świetlna iluminacja pojawiła się na fontannie na Skwerze Kościuszki. Pobliskie latarnie otrzymały specjalnie zaprojektowane świetliste ubranka, a ledowe „węże" oplotły konary i pnie okolicznych drzew. Jest to w istocie zimowy salon Gdyni .Nowością jest dekoracja 17-metrowej, żywej choinki przy gdyńskim magistracie. Ozdabiają ją ledowe światełka, sznury świetlne i ozdoby w kształcie sopli lodu i kryształków, które pięknie odbijają światło. Dodatkowo wokół drzewka ustawiono zewnętrzne oprawy oświetleniowe, które nadają choince niebieską poświatę.To jednak nie koniec. Po raz pierwszy świątecznie został udekorowany Plac Kaszubski. Tu stoi 6-metrowa sztuczna choinka w kształcie stożka, bardzo efektownie oświetlona, a cały plac w rejonie „ławeczki Kaszubów" znajduje się pod świetlnym baldachimem. Ledowe światełka i „węże" uzupełniają niebieskie gwiazdy.Zdjęcia miasta w świątecznej szacie w serwisie foto: http://www.gdynia.pl/dlamediow/7031_81588.html. Opublikowano: 14.12.2012 00:00 Autor: Bartosz _Matejko (2009)