Szanowni Państwo, Śladem informacji o konferencji w Gdyni - 9 grudnia ub.r., na której podpisano "Porozumienie Samorządowe" dla Korytarza Bałtyk-Adriatyk, informujemy, że Sygnatariusze tego dokumentu uzgodnili swój pierwszy Komunikat, w sprawie przekazania treści Porozumienia najważniejszym, potencjalnym partnerom i opinii publicznej.Wśród adresatów są: prezydent RP, premier, marszałkowie sejmu i senatu, posłowie itd. Inwestycje transportowe, szczególnie służące budowie sieci transeuropejskich połączeń pasażerskich i towarowych, należą do gorących tematów w debatach publicznych i w reportażach dziennikarskich.Przedsięwzięcia te mają mieć wpływ na mobilność pasażerów i towarów, a więc na coraz lepszą dostępność regionów i miast - w sumie - na ich a atrakcyjność i rozwój.Mają mieć wysoką, europejską wartość dodaną, a więc służyć integracji europejskiej i spójności jej obszaru.Polska jest głównym beneficjentem funduszy unijnych, przeznaczonych na rozwój infrastruktury transportowej. Od października ub. r. wiadomo, że na terenie Polski wyznaczona została trasa dwóch (z dziewięciu w obszarze UE) transeuropejskich korytarzy transportowych: Bałtyk-Adriatyk, łączącego wszystkie porty morskie o kluczowym znaczeniu dla gospodarki narodowej - z portami Adriatyku. Obszar jego bezpośredniego oddziaływania należy do większość województw Polski - co potwierdza jego strategiczne znaczenie.Drugi korytarz: Bałtyk-Morze Północne ma również duże znaczenie dla spójności i rozwoju regionu Morza Bałtyckiego - a więc i Polski.Duży wpływ na właściwie rozdysponowane funduszy publicznych, przewidzianych na budowę infrastruktury korytarzy transportowych będą miały samorządy regionalne i lokalne.Najważniejsze organizacje samorządu terytorialnego, działające w strefie Korytarza Bałtyk-Adriatyk - zdecydowały o rozwoju współpracy, służącej terminowej (do 2030 r.) i optymalnej, tj. decydującej dla rozwoju lokalnego i regionalnego - realizacji tego korytarza. Mamy świadomość, że takiego skonsolidowanego i reprezentatywnego partnerstwa samorządów oczekują władze państwowe i administracja unijna - stąd nasze wystąpienie do potencjalnych partnerów współpracy.Jesteśmy przekonani, że nasza inicjatywa wywoła pozytywne reakcje władz i konkretne, wspólne działania - w tym I Forum Korytarza Bałtyk-Adriatyk, o których będziemy Państwa informować.Załączniki: Komunikat "Porozumienia samorządowego" dla Korytarza Bałtyk-AdriatykPismo cz. IPismo cz. II Treść "Porozumienia samorządowego" Kontakt: Biuro Rozwoju Miasta, naczelnik Ryszard Toczek, tel. 58 668 21 10. Opublikowano: 23.01.2014 00:00 Autor: Małgorzata Omachel - Kwidzińska (malgorzata.omachel-kwidzinska@gdynia.pl)