Czasowe zamknięcie ul. Wiczlińskiej – ważne informacje dla mieszkańców. Aktualizacja terminu
Komunikaty dla mediów

Jakie będą dalsze losy "Porozumienia Samorządowego" dla Korytarza Bałtyk-Adriatyk

Szanowni Państwo,
 
Śladem informacji o konferencji w Gdyni - 9 grudnia ub.r., na której podpisano "Porozumienie Samorządowe" dla Korytarza Bałtyk-Adriatyk, informujemy, że Sygnatariusze tego dokumentu uzgodnili swój pierwszy Komunikat, w sprawie przekazania treści Porozumienia najważniejszym, potencjalnym partnerom i opinii publicznej.
Wśród adresatów są: prezydent RP, premier, marszałkowie sejmu i senatu, posłowie itd.
 
Inwestycje transportowe, szczególnie służące budowie sieci transeuropejskich połączeń pasażerskich i towarowych,  należą do gorących tematów w debatach publicznych i w reportażach dziennikarskich.
Przedsięwzięcia te mają mieć wpływ na mobilność pasażerów i towarów, a więc na coraz lepszą dostępność regionów i miast - w sumie - na ich a atrakcyjność i rozwój.
Mają mieć wysoką, europejską wartość dodaną, a więc służyć integracji europejskiej i spójności jej obszaru.
Polska jest głównym beneficjentem funduszy unijnych, przeznaczonych na rozwój infrastruktury transportowej.
 
Od października ub. r. wiadomo, że na terenie Polski wyznaczona została trasa dwóch (z dziewięciu w obszarze UE) transeuropejskich korytarzy transportowych: Bałtyk-Adriatyk, łączącego wszystkie porty morskie o kluczowym znaczeniu dla gospodarki narodowej - z portami Adriatyku. Obszar jego bezpośredniego oddziaływania należy do większość województw Polski - co potwierdza jego strategiczne znaczenie.

Drugi korytarz: Bałtyk-Morze Północne ma również duże znaczenie dla spójności i rozwoju regionu Morza Bałtyckiego - a więc i Polski.
Duży wpływ na właściwie rozdysponowane funduszy publicznych, przewidzianych na budowę infrastruktury korytarzy transportowych będą miały samorządy regionalne i lokalne.
Najważniejsze organizacje samorządu terytorialnego, działające w strefie Korytarza Bałtyk-Adriatyk - zdecydowały o rozwoju współpracy, służącej terminowej (do 2030 r.) i optymalnej, tj. decydującej dla rozwoju lokalnego i regionalnego -  realizacji tego korytarza.
 
Mamy świadomość, że takiego skonsolidowanego i reprezentatywnego partnerstwa samorządów oczekują władze państwowe i  administracja unijna - stąd nasze wystąpienie do potencjalnych partnerów współpracy.
Jesteśmy przekonani, że nasza inicjatywa wywoła pozytywne reakcje władz i konkretne, wspólne działania - w tym I Forum Korytarza Bałtyk-Adriatyk, o których będziemy Państwa informować.

Załączniki:

Komunikat "Porozumienia samorządowego" dla Korytarza Bałtyk-Adriatyk

Pismo cz. I

Pismo cz. II

Treść  "Porozumienia samorządowego"


Kontakt: Biuro Rozwoju Miasta, naczelnik Ryszard Toczek, tel. 58 668 21 10.

ikona