Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
Komunikaty dla mediów

Ośrodek badawczy Offshore otwarty!

Wspólne zdjęcie po ceremonii otwarcia  Centrum Offshore (fot. Magdalena Starnawska)

Wspólne zdjęcie po ceremonii otwarcia Centrum Offshore (fot. Magdalena Starnawska)

Uniwersytet Morski w Gdyni otworzył nowoczesny ośrodek badawczy Offshore. Centrum stanie się zapleczem badawczo-edukacyjnym dla rozwoju energetyki wiatrowej na morzu. Uroczyste otwarcie odbyło się 29 lutego, a udział w nim wzięli m.in. prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, prof. dr hab. inż. Krzysztof Czaplewski, Dyrektor Instytutu Morskiego oraz Joanna Zielińska Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.


Ceremonię otwarcia Centrum rozpoczął JM Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, który powitał przybyłych gości.
Cieszę się niezmiernie, że możemy dzisiaj wspólnie świętować uroczyste otwarcie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, które, mam nadzieję w kolejnych latach, będzie służyć wspólnemu pożytkowi na potrzeby prowadzenia kompleksowych, specjalistycznych prac badawczych i rozwojowych dla innowacyjnego przemysłu morskiego zarówno w kraju, jak i za granicą (...). Ambicją Uniwersytetu Morskiego w Gdyni jest, aby Centrum Uniwersytetu Morskiego w Gdyni stało się zalążkiem większego organizmu „Polskiej Doliny Offshore”!

Czym jest Offshore?


Offshore to niezwykle nowoczesny ośrodek badawczo-edukacyjny dający możliwość rozwoju energetyki wiatrowej na morzu. Ważnym atutem jest świetna lokalizacja inwestycji, otóż Centrum znajduje się bezpośrednio przy Nabrzeżu Wisłoujście. Umożliwia to postój i obsługę statków badawczych, szkoleniowych oraz serwisowych, zarówno dla Uniwersytetu, jak i dla kontrahentów. Ponadto budynek Offshore Uniwersytetu Morskiego będzie główną siedzibą Instytutu Morskiego UMG oraz Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG, które zajmują się kształceniem kadr menadżerskich m.in. poprzez prowadzenie pierwszych w Polsce podyplomowych studiów Executive MBA dla sektora morskiej energetyki wiatrowej.
Warto zaznaczyć, że Uniwersytet Morski w Gdyni od lat jest liderem na polskim rynku offshore. Możliwość rozwoju energetyki wiatrowej na morzu jest przyszłością dla pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł.
Istotnym elementem działań Instytutu Morskiego będzie rozwój energetyki wiatrowej. - mówi Joanna Zielińska, Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. To bardzo ważne działanie z punktu widzenia ekologii, ale też istotne działanie dotyczące kształcenia młodych ludzi. Daje możliwości kształcenia przyszłych kadr na najwyższym poziomie, a w połączeniu z wysokim poziomem badań naukowych daje markę i jakość, która wzmocni siłę polskiej nauki.



Co oferuje nowe Centrum Offshore?

W budynku znajdują się akredytowane laboratoria dostosowane do nowoczesnej gospodarki morskiej: geotechniczne, ekologiczne i elektroniczne. 

Wnętrze Centrum Offshore (fot. Magdalena Starnawska)

Ponadto w ośrodku powstało:

  • Około 200 stanowisk pracy
  • Dwa budynki dwukondygnacyjne o łącznej powierzchni użytkowej 5,5 tysiąca m²
  • Nowoczesna macierz dyskowa o pojemności 1,0 PB
  • Magazyn na urządzenia i sprzęt pomiarowy o powierzchni 440 m² i wysokości 7,5 m
  • Bezpośredni dostęp do Nabrzeża Wisłoujście o łącznej długości ok. 500 m


Koszt inwestycji


Budowa inwestycji rozpoczęła się w 2021 r. i kosztowała blisko 64 miliony złotych, a zrealizowała ją firma Budimex. Centrum zyskało dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 01.03.2024 11:20
  • ikona

    Autor: Magdalena Starnawska (magdalena.starnawska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.03.2024 22:33
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona