Wydarzenia towarzyszące tegorocznemu R@Portowi stoją pod znakiem twórczości Janusza Głowackiego. 21 listopada w ramach Festiwalu w Galerii Ratusz w Urzędzie Miasta Gdyni otwarta została wystawa „Głowacki na scenie i ekranie". Uroczystość uświetnił swoją obecnością sam autor. Gości wystawy przywitał prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, który wyraził radość, iż ekspozycja stanęła w miejscu tak szczególnym i cieszącym się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Bogata twórczość Janusza Głowackiego została na wystawie przedstawiona w skondensowanej formie kilkudziesięciu archiwalnych plakatów i afiszy, pochodzących ze zbiorów prywatnych artysty. Materiały te powstawały przy okazji filmowych i teatralnych adaptacji sztuk tego autora, przygotowywanych w Polsce i za granicą, w Paryżu, Nowym Jorku, Moskwie, Kijowie, Madrycie, słowem - niemal na całym świecie. Ekspozycja obejmuje plakaty do spektakli takich jak „Antygona w Nowym Jorku", „Czwarta siostra", „Kopciuch" czy „Polowanie na karaluchy". Będą one prezentowane w Galerii Ratusz do 30 listopada. Janusz Głowacki podkreślił, że cieszy się z otwarcia nowej wystawy, powołując się na słowa Alberta Camusa: „Jestem człowiekiem bardzo skromnym, chcę tylko, żeby wszyscy o tym wiedzieli". Bez wątpienia i o kokieteryjnej skromności, i o wielkim talencie dramaturgicznym Głowackiego wszyscy doskonale wiemy. Dyrektor naczelny Teatru Miejskiego Wojciech Zieliński zaprosił obecnych na równoległe gdyńskie wystawy poświęcone Januszowi Głowackiemu. Pierwszą z nich, zatytułowaną „Głowacki w Nowym Jorku", tworzą zdjęcia autorstwa Czesława Czaplińskiego. Jest ona prezentowana w Muzeum Miasta Gdyni. Druga wystawa, przygotowana we foyer Teatru Miejskiego, nosi tytuł „Wszystko dla Głowackiego. Z życia Autora" i składa się z prywatnych zdjęć autora. Opublikowano: 21.11.2012 00:00 Autor: Bartosz _Matejko (2009)