Komunikaty dla mediów

Poznaj Park Centralny: część 2, czyli pora na ruch

Drugi etap Parku Centralnego w Gdyni, duża wierzba, fontanna, ławki, człowiek siedzi na ławce, w tle alejki i plac zabaw dla dzieci, słoneczny dzień

Tak wygląda jeden z charakterystycznych punktów drugiego etapu Parku Centralnego w Gdyni - ogromna, zachowana wierzba daje schronienie spacerowiczom i ptakom tuż obok nowej, mulimedialnej fontanny. Lub po prostu pozwala odpocząć, gdy dzieci korzystają z atrakcji na placu zabaw, fot. Kamil Złoch

Zapraszamy na spacer po Parku Centralnym i odkrywanie go w odcinkach! Zanim (już wkrótce) cały projekt zielonej przestrzeni w samym centrum miasta zostanie domknięty i zakończy się ostatni, trzeci etap jego budowy, warto przypomnieć, co znajdziemy w poszczególnych częściach parku. Zerkamy na część drugą – miejsce, w którym najmłodsi gdynianie znajdą niejedno ciekawe zajęcie, amatorzy jazdy na deskach i hulajnogach rozwiną swoją pasję, a miłośnicy zieleni zobaczą kilka ciekawych gatunków i dorodnych drzew, na czele z wierzbą-symbolem.


Mowa o zdecydowanie jednej z najważniejszych inwestycji ostatnich lat w Gdyni. Park Centralny to nowa wizja terenu publicznego, który służy aktywności, wypoczynkowi i rekreacji. W centrum miasta na zieloną przestrzeń składają się trzy etapy prac, które zrewitalizowały i nadały nowe funkcje już istniejącemu wcześniej parkowi.

Znajdziemy tu wszystko, co powinno znaleźć się w wymarzonym parku: kwiatowe rabaty i roślinne kompozycje, ogromne drzewa, zacienione altany, ławki, stoły, wybiegi, ale i zewnętrzne siłownie, miękkie tory dla biegaczy czy place zabaw dla najmłodszych. Park Centralny powstał z wizji architektów: jest dostosowany do potrzeb różnych grup mieszkańców, niezależnie od wieku, potrzeb i sprawności fizycznej, opierając swoje główne założenia także na opiniach samych gdynian. Zaprojektowany dla relaksu i wytchnienia, ale też sportowego początku dnia czy aktywnego popołudnia w rodzinnym gronie.

Wstępna wizualizacja całego Parku Centralnego w Gdyni - ta wizja była podstawą do projektów poszczególnych części parku, mat. pracowni Arch-Deco
Wstępna wizualizacja całego Parku Centralnego w Gdyni - ta wizja była podstawą do projektów poszczególnych części parku, mat. pracowni Arch-Deco

Lada moment, bo już 29 sierpnia oficjalnie otwieramy jego ostatni – trzeci – etap. Zerkamy więc na poprzednie etapy prac i przypominamy, co czeka na nas w poszczególnych częściach Parku Centralnego w Gdyni.

Wcześniej zajrzeliśmy już na teren pierwszego etapu, proponując gdynianom wideospacer po terenie między ulicami Tetmajera i Legionów.
 

Etap drugi. Więcej ruchu i społecznej integracji


Teraz, po niespełna trzech latach od jego premiery, przypominamy jak wygląda i z czego jest złożony drugi etap Parku Centralnego. Ta odsłona zielonej przestrzeni została oficjalnie otwarta pod koniec września 2020 roku. Zaproponowała mieszkańcom kilka zupełnie nowych funkcji i ma inny charakter niż część pierwsza.

Jak dojść na teren drugiego etapu Parku Centralnego? Jest położony niemal w połowie długości reprezentacyjnej alei Piłsudskiego (i w połowie samej parkowej przestrzeni) w gdyńskiej dzielnicy Wzgórze św. Maksymiliana. Jego początek wyznacza prostopadłe skrzyżowanie z ulicą Legionów, a koniec –budowlany płot, który grodzi plac budowy trzeciego etapu (już wkrótce zniknie), tuż obok skateparku. Łącznie to ponad 15 tysięcy metrów kwadratowych ogólnodostępnej przestrzeni. Dojedziemy tu w łatwy sposób komunikacją miejską, korzystając z jednego z przystanków ZKM Gdynia: Piłsudskiego 01, Piłsudskiego 02 lub Piłsudskiego 03 bądź spacerując bezpośrednio ze Śródmieścia.

O tym, co wyjątkowego ( i nie zawsze oczywistego) znajdziemy w drugim etapie Parku Centralnego w Gdyni i na co warto zwrócić uwagę zapytaliśmy Hannę Niedźwiecką-Pasternak, zastępcę naczelnika w gdyńskim Wydziale Ogrodnika Miasta. Ekspertka od miejskiej zieleni pokazuje m.in. najrzadsze gatunki, opowiada o roli drzew i sposobach, które połączyły naturę z miejscem aktywności i rozrywki.

- Część druga jest zaproszeniem dla młodego pokolenia do różnych aktywności. Mamy tutaj plac zabaw, mamy fontannę, z której najbardziej cieszą się właśnie najmłodsi i mamy też rozbudowany skatepark, który już wcześniej tutaj istniał, natomiast zostały dobudowane do niego nowe elementy. (…) To wszystko otoczone jest znowu atrakcyjnymi gatunkami roślin, kwitnącymi bylinami, trawami ozdobnymi, krzewami i zaprojektowanymi tutaj nowymi drzewami – wymienia Hanna Niedźwiecka-Pasternak.



Aktywnie, sportowo, wśród natury


Warto zajrzeć do części drugiej zaraz po spacerze w pozostałych fragmentach parkowej przestrzeni, żeby sprawdzić, czym różni się od reszty terenu. Najważniejsze, charakterystyczne elementy wyposażenia tej części parku zauważymy już na pierwszy rzut oka, zaraz po wejściu w jego alejki. Ulokowano je centralnie, ale jednocześnie zieleń w subtelny sposób oddziela je od samych ulic. Oto najistotniejsze elementy drugiego etapu:

  • duży plac zabaw dla dzieci z ogrodzeniem i ścianą do rysowania;
  • linowy plac zabaw dla starszych dzieci;
  • skatepark (rozbudowany o przestrzeń dla użytkowników do 12. roku życia);
  • fontanna z multimedialnymi pokazami i iluminacją;
  • siłownia zewnętrzna;
  • tor rolkarski i trasa dla biegaczy (będą kontynuowane jako pętla w trzecim etapie);
  • zacienione miejsca wypoczynku;
  • mała architektura w postaci ławek czy poidełka;
  • przeniesiony w nowe miejsce pomnik Sue Ryder.

Tutaj czas mija z dala od miejskiego zgiełku, za żywym parawanem z zieleni, ale w aktywny sposób. Drugi etap Parku Centralnego w Gdyni zaprojektowano z myślą o wypoczynku połączonym z ruchem na świeżym powietrzu. Znów z myślą o pełnej dostępności i potrzebach wszystkich grup mieszkańców, ale z dominującą liczbą aktywności dla dzieci i młodzieży.

Druga część parku łączy sport z zabawą, ale i miejscami do odpoczynku, fot. Kamil Złoch
Druga część parku łączy sport z zabawą, ale i miejscami do odpoczynku, fot. Kamil Złoch

Ten teren tętni życiem o różnych porach dnia – w leniwe i pogodne południe zaglądają tu przede wszystkim gdyńskie mamy ze swoimi pociechami, które uwielbiają tutejsze place zabaw i integrację ze swoimi rówieśnikami. Spotkamy też seniorów, którzy ochoczo odpoczywają na zacienionych ławeczkach i przypatrują się szumiącej fontannie.

Popołudniami gwar zdecydowanie rządzi skateparkiem, na którym spotyka się młodzież szlifująca umiejętności jazdy na deskorolkach i hulajnogach. Dorośli zaglądają tu, żeby z kolei poprawić formę na plenerowej siłowni, a już wkrótce – także po to, żeby zrobić np. trening biegowy i zahaczyć o trzecią część parku dzięki zapętlonym torom.

Gramy w zielone… i nie tylko. Roślinne kompozycje w drugim etapie


Czy pomimo zajmujących sporą powierzchnię placów do aktywnego wypoczynku odetchniemy tu także wśród zieleni? Oczywiście! To dominująca funkcja każdego z etapów Parku Centralnego. W drugiej części przede wszystkim harmonijnie dekorują przestrzenie i tworzą całość.

- Wszystkie części parku są pewną spójną kompozycją, w której przewijają się te same gatunki. (…) W drugiej części dominują natomiast trawy ozdobne, są m.in. miskanty w odmianie „odd frills”, jest proso rózgowate, jest piórkówka japońska, mamy tutaj zestawienia traw w połączeniu z kwitnącymi bylinami – podkreśla Hanna Niedźwiecka-Pasternak.

Jedna z ciekawszych kompozycji zieleni w tym etapie - dawne odmiany śliw tworzące cienisty zakątek, fot. Kamil Złoch
Jedna z ciekawszych kompozycji zieleni w tym etapie - dawne odmiany śliw tworzące cienisty zakątek, fot. Kamil Złoch

Warto zajrzeć tu o różnych porach roku, by – nawet bez specjalistycznej wiedzy – zauważyć, jak kwitną i prezentują się poszczególne gatunki kwiatów, krzewów, bylin i pnącz. Lubisz kolorowe kwiaty? Latem oczarują cię pysznogłówka dwoista i piękne liliowce. Szukasz cienia? W centrum parkowej przestrzeni czeka z kolei prawdziwy landmark, czyli ogromna wierzba – specjalnie zabezpieczona w czasie prac, aby nadal dawała ochłodę i schronienie dla małych zwierząt. Zimą z kolei znajdziemy tu sporo gatunków zimozielonych, jak chociażby sosny czarne. Pięknie w słońcu mienią się dawne odmiany śliwy, które tworzą zacienioną oazę obok skateparku. Sporo jest też m.in. miskantów, prosa rózgowatego, piórkówki japońskiej, lubiącej brak bezpośredniego światła hosty czy kwitnących latem hortensji.

Oto zieleń drugiego etapu Parku Centralnego w Gdyni w liczbach – tyle nowych nasadzeń przyniosła realizacja tej zielonej inwestycji:
  • 8 nowych drzew (oraz zachowane już rosnące, przede wszystkim dorodna wierzba i aleja pomnikowa z buków);
  • ponad 3400 krzewów różnych gatunków;
  • ponad 3100 zróżnicowanych bylin;
  • około tysiąca pnącz;
  • prawie 35 tysięcy roślin cebulowych;
  • blisko 12 tysięcy traw ozdobnych.


Z parku do… parku. Serce zielonej przestrzeni


Już lada moment nawet nie zauważymy, kiedy z drugiej części Parku Centralnego znajdziemy się wprost w trzeciej – największej, aktualnie przygotowywanej do otwarcia (29 sierpnia). Dziś oba etapy rozgranicza jeszcze płot, ale docelowo teren połączy się w harmonijną całość dzięki kolejnej zieleni i kontynuacji torów dla rolkarzy i biegaczy. Parkowe alejki i ścieżki dla spacerowiczów także płynnie przeniosą nas do kolejnej odsłony zrewitalizowanej zielonej przestrzeni.

Przypomnijmy, że drugi etap Parku Centralnego został zrealizowany przez wyłonioną w drodze przetargu firmę ROKA Budownictwo ze Starogardu Gdańskiego. Całość zamknęła się w kwocie 10 milionów 77 tysięcy złotych. Prace rozpoczynały się w sierpniu 2019 roku, zakończyły się nieco ponad rok później – pod koniec września 2020 roku, gdy nastąpiło oficjalne otwarcie. Za koncepcję architektoniczo-urbanistyczną Parku Centralnego w Gdyni, która posłużyła za podstawę do późniejszych projektów budowlanych była odpowiedzialna pracownia Arch-Deco z Gdyni.

Na poniższej mapie zaznaczono obszar pierwszego etapu Parku Centralnego w Gdyni.

  • ikonaOpublikowano: 22.08.2023 13:32
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.08.2023 08:21
  • ikonaZmodyfikował: Estera Grubert
ikona

Zobacz także